Він дуже чітко сказав щодо тиску стосовно емісії, друку грошей для досягнення певних результатів, для перекриття дефіциту бюджету, який на цей рік запланований в розмірі понад 300 мільярдів гривень. На думку Ярослава Юрчишина, Яків Смолій прийшов у парламент за підтримкою. Таку думку політик висловив у програмі "Є питання" на 24 каналі.
Читайте також Буде людина, буде і стаття: Василевська-Смаглюк приголомшила позицією щодо Смолія
"Коли немає підтримки ні від президента, ні від прем’єра, і коли сьогодні зал не підтримав його. Смолій не отримав підтримки" – додав Ярослав Юрчишин. І зауважив, що на Смолія, справді, здійснювався тиск, і він був дуже чітко артикульований.
Коли президент не захищає Національний банк, і не говорить: "Хлопці, ви робите правильно". А на нарадах розповідає, що потрібно розібратися з банківською системою. Приклад банального тиску,
– прокоментував депутат.
На думку нардепа, Яків Смолій, пишучи заяву на відставку, розраховував почути, як парламент оцінює потребу незалежності Національного банку. І зараз він чітко зрозумів, що більшість у парламенті не цінує таку незалежність. Та, фактично, просто хоче, щоб Нацбанк був ще одним знаряддям у руках монобільшості.
Як відреагують міжнародні партнери на зміну керівника НБУ
Ярослав Юрчишин зазначив, що НБУ є одним з підписантів ключових документів. Зокрема, співпраці з МВФ. Так само може бути стороною договорів з Європейським банком реконструкції та розвитку. Тому Україні критично треба оперативно обрати нового керівника Нацбанку.
Також він відзначив, що міжнародні партнери зараз в очікуванні. Вони не дуже розуміють, чому при величезній кількості викликів, які стоять перед Україною, зміна відбувається саме в тій сфері, яка для міжнародників завжди була ознакою стабільності і реформованості.
За словами нардепа від фракції "Голос" зараз Україна демонструє незадоволення роботою системи. Тому що після зустрічі з президентом голова НБУ пише заяву і говорить про політичний тиск.
Дуже залежить, хто буде наступником Якова Смолія:
- Чи це буде людина з досвідом у банківській сфері, яка не асоціюється з жодною фінансново-промисловою групою. Тобто, не є ставлеником олігархів;
- яка має можливість бути незалежною від президентської гілки влади;
- яка не буде "на побігеньках" у виконавчої гілки влади, тобто, в прем'єра;
- яка буде підзвітна в межах закону, зокрема, і парламенту. Але водночас буде чітко відстоювати ті показники, які погодили в міжнародних договорах.
"Питання не в прізвищі, а в тому наскільки людина, яка буде наступником пана Смолія, матиме цю незалежність", – розповів Ярослав Юрчишин.
Що відомо про відставку очільника Нацбанку
- Глава Національного банку України Яків Смолій написав заяву про відставку за власним бажанням 2 липня, заявивши про систематичний політичний тиск. Раніше він заявляв про те, що має намір залишатися на посаді голови до кінця своєї каденції – 2025 року.
- 3 липня Верховна Рада підтримала відставку Якова Смолія. Обов'язки глави НБУ виконуватиме перша заступниця Смолія – Катерина Рожкова.
- На відставку глави Національного банку негативно відреагували світові економісти та банкіри. Зокрема, представники Великої сімки заявили, що підрив незалежності Нацбанку може спричинити відкат у розвитку стійкої фінансової системи України.
- МВФ відзначив суттєві досягнення у забезпеченні цінової стабільності в Україні під керівництвом Якова Смолія.
- Зараз серед головних кандидатів на посаду очільника НБУ називають Кирила Шевченка, Володимира Лавренчука та Тимофія Милованова.
Дивіться коментар Ярослав Юрчишина про звільнення Якова Смолія: відео