Хто такий Пол Аллен: легендарний програміст, який заснував корпорацію Microsoft

- Читать новость на русском
Хто такий Пол Аллен: біографія / 24 Канал

У вівторок, 16 жовтня, світ сколихнула новина про те, що один із співзасновників корпорації Microsoft Пол Аллен помер від тяжкої хвороби. Техно 24 підготував для вас біографію програміста, який поза всяким сумнівом зробив величезний внесок у розвиток комп’ютерних технологій.

Дитинство та юність Пола Аллена

Народився Пол Аллен 21 січня 1953 року в Сієтлі. Його мати Една Фей Гарднер була викладачкою, а батько Кеннет Аллен – військовослужбовцем, який з 1960 року працював помічником директора бібліотечного комплексу Вашингтонського університету. Батьки Пола використовували м’який спосіб виховання дитини. Хлопець навчився читати ще до того, як пішов до школи, і любив техніку. В четвертому класі Пол серйозно захоплювався хімією, а в шостому – почав вивчати електроніку.

Читайте також: Хто такий Леонід Каденюк: перший український астронавт, що розгорнув у космосі синьо-жовтий стяг

Після закінчення 6 класу, Пол Аллен вступив до найбільш превілегійованої школи в Сієтлі – "Лейксайд", де на заняттях з програмування познайомився із Біллом Гейтсом. Незабаром недалеко від будинку Аллена Computer Center Corporation набирала людей для тестування комп'ютера PDP-10 виробництва корпорації Digital Equipment. Він і його приятелі по школі проводили там весь вільний час.

Пізніше компанія Information Service Inc. замовила Полу і трьом його друзям (включаючи Білла) розробити програму розрахунку платіжних відомостей на мові програмування Кобол; натомість вони отримували безкоштовний робочий час на PDP-10. Свою компанію вони назвали Lakeside Programming Group, але завершити роботу так і не змогли.

Юні Пол Аллен та Білл Гейтс
Юні Пол Аллен та Білл Гейтс 

Пізніше, коли Пол Аллен навчався в коледжі, Білл отримав роботу з обробки інформації від компанії, що вивчає транспортні потоки. Для розробки апаратного забезпечення знадобився третій компаньйон – Пол Гілберт, своє об'єднання і пристрій для зчитування дорожнього трафіку і складання звіту для дорожніх інженерів вони назвали Traf-O-Data. Назву придумав сам Гейтс, який утворив від словосполучення "jack-o'-lantern", що в перекладі означає ліхтар-гарбуз. Для розробки програми під Intel 8008 довелося емулювати його на більш потужному комп'ютері IBM 360.

25 грудня 1972 року Бад Пемброк, який запросив Пола і Білла працювати на Information Service Inc., покликав їх працювати в компанію TRW, де розроблявся великий програмний проект для Бонневільського енергетичного управління.

А вже у 1974 році компанія MITS повідомила про виробництво першого в світі персонального комп'ютера, який отримав назву Altair. Нерозлучні друзі швидко зметикували, що творцям ПК чекає велика робота над створенням зручної мови програмування, без якої їх розробка виявиться малокорисною. Крім того, у Білла і Пола збереглися власні напрацювання від діяльності Traf-O-Data.

Давні друзі Пол Аллен та Білл Гейтс
Давні друзі Пол Аллен та Білл Гейтс

Оцінюючи досягнення обох програмістів зараз, складно повірити, що колись їм довелося проявити чималу завзятість і наполегливість, щоб переконати керівництво MITS в необхідності взяти їх на роботу. Але, на щастя, домовленість була досягнута, і робота закипіла. Приятелі отримали повноцінний контракт, відповідно до якого зобов'язувалися розробити для Altair мову програмування, а також отримали власний офіс для продуктивної роботи.

Заснування Microsoft

Назву Micro-Soft приятелі вперше використали в 1975 році. Відповідний рядок був включений ними в вихідний код розробленого інтерпретатора для мови програмування BASIC. Аллен і Гейтс, чий внесок в інформатику складно недооцінити, довго ламали голову над назвою своєї фірми, і лаконічне "Майкрософт" в результаті здалося їм найкращим варіантом. Суть назви ясна: розробка програмного забезпечення для мікрокомп'ютерів.

Читайте також: Хто такий Сергій Корольов: біографія українського інженера, який відправив першу людину в космос

Поступово займатися виробництвом персональних комп'ютерів починало все більше брендів, і всі вони зверталися в Microsoft, так як Білл Гейтс і Пол Аллен уже мали необхідні розробки. А в 1980 році обдаровані і заповзятливі програмісти отримали справжню популярність, взявши замовлення на розробку операційної системи у IBM, купивши за розумною ціною операційку Q-DOS у розробника Тіма Патерсона, переробивши її в PC-DOS і отримавши від цього величезний прибуток.

Пол Аллен та Білл Гейтс заснували свою компанію в 1975 році
Пол Аллен та Білл Гейтс заснували свою компанію в 1975 році

У 1983 році Аллен, статки якого на той момент закінчувалися на значну кількість нулів, продав всі свої акції компанії по 10 доларів за штуку, зберігши за собою частину акцій і місце в раді директорів. Однією з причин такого рішення крилася в розбіжностях з давнім другом, іншою – в хворобі Аллена, на боротьбу з якою програміст витратив близько двох років.

Звільнення з Microsoft та інша діяльність Пола Аллена

У мемуарах 2011 року Аллен пролив світло на підоснову свого відходу: в той час як він не хотів присвячувати своє життя Microsoft, Гейтс був повністю сконцентрований на роботі і розвитку компанії. За наполяганням Гейтса партнери неодноразово переглядали свої частки в бізнесі, причому Аллен поступався на користь Гейтса.

Мій партнер хотів загарбати якнайбільше і вже нічого не випускав з рук. З цим я примиритися не міг ... Тоді я подумав, що в якийсь момент я змушений буду піти,
– написав Аллен у своїй книзі.

Після відходу з Microsoft Пол Аллен став займатися інвестуванням, зокрема, він витратив більше ніж 1 мільярд доларів на розвиток таких компаній, як AOL, Ticketmaster, Egghead Software та інші.

У 2000 роки він субсидував створення першого приватного суборбітального корабля SpaceShipOne, який витримав два успішних цивільних космічних запуски і таким чином виграв Ansari X Prize. У 2005 році він вклав гроші в будівництво великого радіотелескопа для пошуку позаземного життя, який отримав назву Allen Telescope Array.

У 2011 році Аллен став одним із засновників компанії Stratolaunch Systems, що реалізує проект зі створення авіаційно-космічної системи "повітряного старту" для доставки вантажів в космос. Аллен заявляв про готовність вкласти в проект до 200 мільйонів доларів.


Пол Аллен був палким прихильником спорту

Окрім того, Пол Аллен займався благодійністю, на яку витратив близько 2 мільярдів доларів. У 2014 році він виділив 100 мільйонів доларів на боротьбу з вірусом Ебола, а два роки по тому – 30 мільйонів на фінансування житла для бездомних Сієтла. Відзначимо, що його статки, за оцінками Forbes, перевищують 20 мільярдів доларів

Читайте також: Хто такий Сундар Пічаї: звичайний індійський хлопчик, який став директором Google

Пол Аллен був великим прихильником спорту. Він володів професійними спортивними командами Seattle Seahawks з Національної футбольної ліги і Portland Trail Blazers з Національної баскетбольної асоціації та був частковим власником футбольного клубу Seattle Sounders ліги MLS.

Боротьба з хворобою та смерть Пола Аллена

В 1982 році у Пола Аллена виявили лімфому Ходжкіна – рак лімфатичної системи, який характеризується злоякісним збільшенням лімфатичних вузлів. У ході лікування бізнесмена опромінили великими дозами радіації, а після цього йому пересадили кістковий мозок. У підсумку йому все таки вдалося перемогти хворобу.

В 2009 році у Аллена зафіксували інший вид онкології лімфатичної системи – неходжкінську лімфому, від якої він також вилікувався після курсу хіміотерапії. Проте вже в 2018 році страшна хвороба повернулася до Аллена і 15 жовтня 2018 року після ускладнень онкологічного захворювання один із співзасновників Microsoft помер у віці 65 років.

Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно

powered by lun.ua
Якщо Ви виявили помилку на цій сторінці, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Коментарі
Залиште відгук