"Православний" викрадач людей

Вадим Новинський – мільйонер за версією Форбс, статки якого оцінюють у 444 мільйони доларів. Власник "Смарт-Холдингу" відомий своєю великою прихильністю до православної церкви і тісними зв’язками з РФ. До речі, на довиборах до Верховної Ради в 2013 році Новинський отримав перемогу в одномандатному окрузі в Севастополі.

Екс-регіонал – типовий, так би мовити, олігарх. Свої мільйони зробив, як і більшість інших українських магнатів, у металургійній промисловості. Йому належать кілька гірсько-металургійних комбінатів, також він володіє 25% активів групи "Метінвест", що входить до холдингу СКМ Рината Ахметова. Також серед інтересів Новинського – суднобудування, машинобудування, фінанси.

Однак багато українців, особливо прихожани УПЦ МП, добре знають Вадима Новинського як "істинно віруючого православного" політика, який протягом багатьох років активно підтримує РПЦ і має тісні стосунки з патріархом Кирилом.


Новинський близький до Кирила, який любить розкішне життя і годинники за 30 тисяч доларів

Вадим Новинський – один із головних ідейних натхненників і, вочевидь, спонсорів літньої хресної ходи, організованої УПЦ МП в Україні. Мета "ходи" була геть не мирною, радше навпаки – направленою на спробу дискредитувати українську владу.

Читайте також: Історія церковного протистояння: куди рухається справа Новинського

Зрозуміло, що Новинський має величезний вплив на УПЦ МП. За повідомленням ЗМІ, саме він відігравав головну роль під час обрання нового митрополита УПЦ МП після смерті Володимира (Сабодана) в 2014 році. Фактично основні звинувачення з цим і пов'язані – його підозрюють у спробі здійснити переворот в керівництві УПЦ МП. Головний постраждалий і свідок митрополит Олександр (Драбинко) представляв проукраїнське крило церкви після Революції Гідності. Москва натомість зробила все, щоб новим предстоятелем став її протеже. Щоб досягти своєї мети, використовували всі "християнські" методи, серед яких і викрадення людей.

ГПУ звинувачує Новинського у перевищенні влади і причетності до незаконного позбавлення волі архієпископа Драбинка, коли той був помічником нині покійного предстоятеля УПЦ (МП) Володимира Сабодана.

За даними ГПУ, Новинський був співучасником у викраденні архієпископа Драбинка. "... Ведеться досудове слідство у кримінальному провадженні за фактом перевищення службових повноважень посадовими особами Януковичем В.Ф., Захарченком В.Ю., Новинським В.В. і Коряком В.В., а також іншими співробітниками правоохоронних органів Києва в незаконному позбавленні волі особистого помічника нині покійного предстоятеля Української православної церкви Митрополита Київського Володимира (Сабодана), а саме архієпископа Олександра Драбинка", – сказано в тексті подання.

Перша справа з ідеологічною складовою

Подання ГПУ на Новинського викликало емоційну і бурхливу реакцію політикума і експертного середовища. Як написав політтехнолог Тарас Березовець, "нарешті Генпрокуратура взялася за Вадима Новинського. Там давно клейма ніде ставити. Цю "с*ку православну" треба садити вже за те, що його підприємства причетні до будівництва військових об'єктів РФ у Криму".

Політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач також схвально оцінив такий крок Юрія Луценка.

За одне це варто подякувати Юрія Луценка. Після скандалів з е-деклараціями – новий шок для "обраних". Виявляється, мільйонні статки вже не рятують від відповідальності за суто кримінальні злочини. Так, я розумію, що тут є складова політичної боротьби, на якій звинувачений буде спекулювати. Як і його попередники з наступниками… Але треба ж з когось починати!
– написав він на своїй сторінці у Facebook.

Зрозуміло, що колеги Новинського по фракції стали на захист одного із свої лідерів і спонсорів. Зокрема. член "Опоблоку", до речі, один із колишніх прихильників і активістів "помаранчевої" революції і екс-міністр в уряді Юлії Тимошенко Юрій Павленко заявив, що не бачить перспектив навіть у реєстрації цього подання в парламенті. Також він вважає, що звинувачення надумані.


До Новинського відносяться, як до самого патріарха

Сам Новинский заявив, що справа проти нього "політично мотивована" і "заснована на лжесвідченнях".

Ця справа базується на неправдивих свідченнях одного або двох чоловік. Я не боюся, що буду позбавлений недоторканності. Я жив по совісті. Я хочу поставити крапку в цій справі, щоб моє ім'я не замащувалося тут різними негідниками,
– заявив Новинський.

Дійсно, справа має більше ідеологічний аспект, ніж кримінальний.

"Це перша справа, суть якої більше, ніж кримінал. Йдеться про ідеологічну диверсію щодо України. ГПУ звинувачує Новинського у впливі на керівництво УПЦ МП. А це не питання власності, приміром, заводів чи фабрик. Тут ідеологічна складова. Тому справа буде більш резонансною і складнішою", – зазначив у коментарі сайту голова правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір" Сергій Таран.

На думку директора Інституту глобальних стратегій Вадима Карасьова, "справа Новинського" є, з одного боку, політико-релігійною, а з іншого – медійно-політичною.

За словами політичних експертів, у розслідуванні цієї справи немає майнової складової, хоча в подібних випадках такі підозри виникають.

ГПУ в даному випадку демонструє свою активність, показуючи, що вона все знає, діє і не буде знижувати оберти по переслідуванню тих, хто це заслужив,
– зауважив Карасьов.

Новинський відлетів, але обіцяв повернутися

Перспективи досудового розслідування даної справи і передачі її в суд дуже хиткі. Хоча справа і обіцяє бути резонансною, до суду її можуть так і не передати. Українське суспільство вкотре спостерігає, як проти представників режиму Януковича висувають звинувачення, які розсипаються на стадії досудового розслідування. Один зі свіжих прикладів: ГПУ заявила про відсутність доказів проти Михайла Добкіна і Геннадія Кернеса в справі про побиття активістів харківського Євромайдану 1 березня 2014 року. При цьому, вважають експерти, все залежить від того, чи можуть ті чи інші політики, проти яких висувають звинувачення, домовитися з владою.

Після другої революції український політикум ще раз доводить, що це закритий клуб, де своїх практично не здають,
– заявив директор аналітичного центру "Політика" Микола Давидюк.

В даному випадку треба починати з того, що Вадим Новинський одразу після того, як ГПУ заявила, що внесе подання про зняття з нього депутатського імунітету, вилетів у Грецію на Афон. Вочевидь, не за прощенням, а попросити у Всевишнього захисту і підтримки. Парламентарій пообіцяв повернутися, але українці добре знають ціну таким словам. Спочатку він сказав, що приїде 7 листопада. Потім передумав і заявив, що прилетить уже 8-го.

Його екс-колега по парламенту Олександр Онищенко, якого підозрюють у розкраданні державних коштів, також обіцяв не ховатися від правосуддя. Та, як тільки зрозумів, що Верховна Рада голосуватиме за зняття недоторканності, покинув Україну і просить політичного притулку у Великобританії.


Новинський нічого не боїться, але про всяк випадок полетів у Грецію

Втім, на думку експертів, Новинський все ж приїде в Україну. Інше питання – чи проголосують за зняття з нього депутатської недоторканності.

Новинський не буде так просто сидіти в Лондоні або Іспанії і спостерігати, як навколо його фігури розгортається бурхлива активність ГПУ і політиків. До того ж у Новинського є можливість для того, щоб запобігти голосуванню за зняття недоторканності. Він, будучи нечистим політиком, людиною досить впливовою, має гарні зв'язки, що виходять за межі фракції "Опоблоку". Цей незримий вплив у політичній еліті може стати бар'єром для зняття недоторканності,
– переконаний Вадим Карасьов.

Крім того, політолог вважає, що може спрацювати і ефект корпоративності серед депутатів. За його словами, голосування за позбавлення імунітету з такої могутньої фігури як Вадим Новинський може спровокувати ефект доміно і щодо інших народних обранців, які перебувають в полі зору ГПУ.

На думку Сергія Тарана, швидше за все, недоторканність з Новинського все ж таки знімуть.

Якщо імунітет не знімуть, це означатиме союз "Опозиційного блоку" з іншими силами у Верховній Раді. З ким саме – одразу побачить українське суспільство. Це буде болюче голосування для тих, хто не проголосує за зняття недоторканності,
– наголосив Таран.

Однак, говорить політолог, у суді ця справа може проходити не так, як того хотілося б. Хоча, наголошує він, наслідком її розгляду стане підрив авторитету УПЦ МП як церкви. Її більше почнуть сприймати як винятково політичну структуру.

Але наразі дуже передчасно робити висновки щодо розслідування даної справи. Навіть якщо Вадима Новинського і позбавлять депутатської недоторканності, не факт, що його засудять. Звичайно, є таємниця слідства. Але, крім свідка – самого Драбинка, інші фігуранти по цій справі – Янукович, Віталій Захарченко (екс-глава МВС) втекли з України. Крім того, Новинський аж занадто впливова і багата людина, який може знайти підходи до влади. З іншого боку, вочевидь, коли стане зрозуміло, що парламентарі проголосують за подання ГПУ, Вадим Новинський виїде з України без особливих перешкод.

Читайте також: Крок вперед – два назад: чому розслідування резонансних справ знову затягується