Не просто попередження

Ця напруженість, як не дивно, пов'язана саме з війною в Україні й тим, що Китай допомагає Росії відновлювати військово-технологічний потенціал та сприяє агресивним апетитам російського президента Владіміра Путіна.

Читайте також 5 міфів про розпад Росії і їх спростування

Про це держсекретар США Ентоні Блінкен говорив напередодні візиту до Китаю. Навіть після зустрічі з Сі, він підкреслив, що якщо Китай не зупинить військово-технологічну співпрацю з Росією, то це зроблять самі США.

Це вже не просто якісь попередження, а чіткі наміри керівництва США, яке усвідомлює, що якщо Китай буде допомагати Путіну відновлювати свою армію, це призведе до нескінченого конфлікту в Європі. З країною, яка зацікавлена в такому конфлікті, не можна мати хороших економічних взаємин.

Пекін посилає сигнал колишнім радянським республікам

Уже зараз очевидно, що Сі не збирається просто погоджуватися з заявами опонентів. Ба більше, він хоче проявити власну зовнішньополітичну ініціативу. Той факт, що напередодні форуму миру у Швейцарії Китай пропонує провести альтернативну конференцію за участю і Росії, і Україні й навіть готовий надати майданчик для перемовин, що дають можливість Кремлю утримати статус-кво у конфлікті, свідчить, що Пекін не планує відмовлятися від підтримки Москви.

Зауважте Ворог поширює абсурдний наратив для "простих" українців

Ще один важливий виклик Сі Цзіньпіна Заходу – це те, яким буде його європейське турне. Окрім Франції, Сі збирається відвідати Угорщину і Сербію. Ті країни, які перебувають у непоганих стосунках з Росією, можуть стати й важливим майданчиком для китайських інвестицій.

У Пекіні ніби говорять європейським лідерам: "Якщо ви хочете мати китайські гроші, якщо хочете мати можливість для перемоги на виборах – вам треба мати хороші стосунки з Росією. Тоді Китай буде вашим інвестором, а Росія надаватиме дешеві енергоносії".

Це очевидний сигнал від Пекіну для колишніх радянських республік – якщо ви хочете мати стабільну економіку і разом з цим не виконувати умови Заходу щодо демократизації, до ваших послуг китайські інвестори. Але якщо вам потрібні китайські інвестори, то є одна умова – хороші стосунки з Росією, погодження з так званими інтеграційними моделями, які пропонує Кремль. Тоді ви можете зберегти владу і вас будуть годувати з руки російські та китайські господарі.

Цікаво Усе, що треба знати про те, як Захід допомагає Україні зброєю

До речі, ці сигнали працюють. Тим більше, що Китай готовий бути не лише інвестором для колишніх радянських республік, а й країною, яка гарантує їхній обмежений суверенітет у разі, якщо вони мають дружні стосунки з Москвою.

Війна в Україні видається Пекіну непоганим інструментом для того, щоб показати, що відбувається з країнами, які ігнорують російські бажання та ображають Путіна. Мешканці цих країн живуть під ракетами й безпілотниками без можливості на майбутнє. Для того, щоб спростувати цю тезу, яку Росія та Китай будуть просувати найближчими роками, Захід має допомогти Україні вистояти й виграти у війні, усвідомлюючи, що це не лише війна з Росією, а й цивілізаційна конфронтація з Китаєм.

Блінкен не переконає Сі. Той буде діяти за власним планом, намагаючись зробити все, щоб вплив Китаю у Європі посилився. США можуть допомогти Україні довести, що відмова від російських умов і китайського покровительства – це не дорога у провалля, а дорога до розвитку і прогресу.