Чому американська розвідка дійшла такого висновку, і наскільки ймовірні дострокові вибори, розбиралися журналісти сайту "24."
Корупція і внутрішні потрясіння
Згідно з оприлюдненою доповіддю національної розвідки США "Оцінка загроз у світі", найближчим часом в Україні залишається небезпека внутрішніх потрясінь, а невдоволення українців економічною ситуацією та корупцією може призвести до дострокових виборів. У розвідці США вважають, що лідери опозиції в Україні спробують скористатися невдоволенням населення для того, щоб послабити правлячу коаліцію та позиції президента Петра Порошенка. Автори наголошують на загрозах зміни зовнішньої політики України в інтересах Росії.
В Україні зберігається небезпека внутрішніх потрясінь, які Росія може використовувати для підриву прозахідної орієнтації офіційного Києва. Ці фактори загрожуватимуть відновленню економіки України та потенційно можуть призвести до змін у її зовнішній політиці,
– попереджає національна розвідка США.
Читайте також: Саакашвілі – не український політик і його можна було б вислати, – Порошенко
Як зауважує в коментарі сайту "24" директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик, це дзвіночок, тому що в США розуміють наші політичні розклади і добре обізнані з процесами, які в нас відбуваються.
Очевидно, американці розуміють, що на даний момент влада України ризикує, і ці ризики пов'язані із зобов'язаннями, які вона на себе взяла перед західними партнерами. Це сигнал, що це призведе до позачергових виборів, і західні партнери з розумінням поставляться до подібної ініціативи,
– вважає Кулик.
Щоправда, як відзначає експерт, у доповіді не вказано, до яких саме виборів – парламентських чи президентських – слід готуватись.
В США бачать наростання незадоволення владою України
На думку директора аналітичного центру "Політика" Миколи Давидюка, швидше за все, мова йде про дострокові парламентські вибори. За його словами, сьогодні ризик політичної дестабілізації в Україні вищий за військовий. І про це говорять як представники розвідки США, так і українські експерти.
Читайте також: Тимошенко зустрілася з Волкером у Вашингтоні: з'явилися подробиці розмови
Власне, про невдоволення реформами, боротьбою з корупцією і взагалі діючою владою говорять соцопитування. Зокрема, згідно дослідження Фонду "Демократичні ініціативи імені Кучеріва", проведеного в листопаді 2017 року, лише 9% українців вважають боротьбу з корупцією в Україні успішною. На думку 86% громадян, ця боротьба неуспішна, причому 60% оцінили її як повністю провальну. Лише 6% українців певні, що процес очищення судового корпусу проходить переважно успішно. Абсолютна більшість громадян – 85% – оцінюють цей процес як неуспішний. Схожа ситуація і з розрекламованою урядом медичною реформою – як і раніше, за медичну допомогу в державних медичних установах платять 69% громадян.
Це все призводить до внутрішніх потрясінь і політичної дестабілізації, чому яскравий приклад – акції протести, які ініціював лідер Руху нових сил Міхеїл Саакашвілі. І його реадмісія, зауважує директор Агентства моделювання ситуацій Віталій Бала, аж ніяк не змінить рівень протестних настроїв.
Захід перестав довіряти Порошенку?
Як зауважує Віталій Кулик, США хочуть, щоб українська влада імплементувала пакет реформ, зокрема, був ухвалений закон про антикорупційний суд. На думку експерта, ті, на кого це послання розраховане (весь політикум), його повинні почути. Вочевидь, говорить він, зараз ми побачимо і почуємо зміну риторики, пов’язаної з антикорупційним судом, діяльністю НАБУ і інших антикорупційних інституцій.
Микола Давидюк протилежної думки. Він вважає, що для галочки Порошенко може ухвалити закон про антикорупційний суд. Але президент не вміє робити реформи.
Як свідчать три з половиною роки діяльності Порошенка, він – не реформатор. Він хоче змінювати фасади, а по факту залишати свій вплив. Чи зможе Порошенко змінити цей імідж за півроку? Сумнівно. Не зможе президент свій імідж за цей час перевернути з ніг на голову,
– переконаний Давидюк.
При цьому політолог підкреслює: питання в тому, чи готові США робити ставку на Порошенка?
"Чи задовольняє Порошенко західних партнерів? Чи реалізовував він потрібні реформи? Чи надав їм потрібну динаміку? І чи відмовився від бізнесу? На всі питання одна відповідь – "Ні". Західні партнери зацікавлені, щоб Україна продовжувала свій європейський курс – на демократизацію, реформи, просто на адекватність країни. А не робила подарунок Путіну, повернувшись союзною республікою до Росії", – зазначає Микола Давидюк.
Білий дім не впевнений у Порошенку, Трамп навіть відмінив заплановану зустріч у Давосі
Водночас політичний експерт Андрій Вігірінський також має сумніви, що, в першу чергу, США, хочуть підтримувати Порошенка на наступних виборах президента. Про це, говорить він, свідчать центробіжні процеси в провладних партіях, тому що не всі впевнені в перемозі Петра Порошенка.
Є сумніви, що Порошенко переможе. Теоретично, якщо Порошенко зазнає фіаско на виборах президента, часу на те, щоб провладна політична сила перепрофілювалася, змінила своє забарвлення, практично не буде. І ставка на цю силу буде крива. З іншого боку, де гарантія, що Порошенко забезпечить проходження людей, які його підтримують, по партійним спискам і в мажоритарці? В його перемогу назвіть західні партнери не вірять,
– наголошує Андрій Вігірінський.
Курчат рахують ближче до осені
Спостерігачі не виключають проведення дострокових парламентських виборів влітку 2018 року. Давидюк стверджує: давно поширюються чутки, що дострокові вибори можуть бути призначеними на серпень 2018 року. На думку Віталія Кулика, технологічно це реально. До виборів, за його словами, може призвести ініціювання масових протестів, мітинги перекриття руху транспорту тощо. Це переросте в парламентську кризу і, як наслідок, у вибори.
Дострокові парламентські вибори можливі навіть без законодавчого забезпечення. У нас країна чорних лебедів, які в нас постійно гніздяться. Будь-які зовнішні впливи, нестандартні дії призведуть до вибуху більшості, переорієнтації частини політичного класу на інші центри прийняття рішень. І ось ми вже маємо блокування парламенту. Далі справа техніки і юридичної казуїстики, як можна ті чи інші норми закону використати для проведення виборів,
– вважає Кулик.
Справді, в українському політикуму активно відбувається переформатування, особливо серед провладних сил. І, схоже, це пов’язано з тим, що в Порошенка не всі вірять. Тому не лише дистанціюються від нього, але й паралельно готуються до можливих дострокових виборів. Зокрема, прем’єр Володимир Гройсман заграє з "Народним фронтом". Ніби найближчий соратник Порошенка – Юрій Луценко – заявляє про створення нової центристської партії, і це не БПП і "НФ".
Луценко і Аваков збираються на вибори окремо від Порошенка
Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков теж не приховує, що збирається бути самостійною політичною фігурою. На переконання Вігірінського, в Авакова є багато шансів потрапити зі своєю політичною силою в наступний парламент.
"Аваков впливає на бійців "Азова", "Національний корпус" і "Національні дружини". Фактично він уже створив доволі потужну організацію мілітарного характеру, яка на виборах забере під себе весь правий електорат, – "свободівців", "правосеків", все, що стосується націоналістичної ідеології. Є великі підстави говорити про те, що ця сила пройде в парламент", – підкреслює Андрій Вігірінський.
Микола Давидюк підкреслює: дострокові парламентські вибори можливі ще й тому, що депутати-мажоритарники не довіряють Порошенку.
Порошенко зайняв хитру позицію і хоче змусити всіх депутатів-мажоритарників підтримати його на виборах президента в 2019 році. А він їм потім начебто допоможе переобратися на мажоритарних округах. Депутати не хочуть іти на таку угоду, оскільки кажуть, що одного разу Порошенко їх уже кинув,
– говорить Микола Давидюк.
Тому, наголошує політолог, і розглядається сценарій: спочатку парламентські вибори, а потім президентські. Якщо провести спочатку парламентські вибори, зазначає він, то депутати-мажоритарники переобираються і тоді думають, чи підтримувати Порошенка, чи орієнтуватися на того кандидата, в якого вищий рейтинг. І це послаблює позиції Порошенка.
"Для Порошенка найкраще зараз – шукати демократичного наступника, до якого буде довіра і населення, і західних партнерів. Щоб він був технократом і реформатором. Це буде змога для президента зберегти свої капітали, частково політичний вплив і забезпечення власних безпекових гарантій", – підкреслює Микола Давидюк.
Чи відбудуться дострокові парламентські вибори – питання. Багато що залежить від самого глави держави, згідно законодавства. Але очевидно, що США, які сьогодні є головним стратегічним партнером України, не задоволені тим, як українська влада втілює реформи. Вашингтон не хоче, щоб Україна повернулася в російську орбіту. Але в США розуміють: якщо ситуація з реформами не зміниться, то це призведе до ще більшого соціально-економічного послаблення нашої держави і внутрішньої дестабілізації. І на цьому неодмінно зіграє Кремль на чергових чи дострокових виборах, щоб завести у Верховну Раду ще більше своїх агентів впливу.
Читайте також: Операція "Депортація": вислання Саакашвілі – піррова перемога Порошенка?