Достеменно невідомо, яким буде цей показник, адже він залежить від перебігу війни. Ми цього прогнозувати не можемо. Про це 24 канал сказав інвестиційний банкір Сергій Фурса.
До теми Найвищий курс за всю історію: що відбувається з доларом і чи варто його зараз купляти
Ми занадто багато уваги приділяємо курсу, який закладається в бюджет. Останні 3 – 4 роки постійно щось закладається в бюджет. Всі кажуть: "Ось, дивіться! Що закладається в бюджет". Потім це ніколи не збігається з реальністю. І воно не має збігатися, адже це прогноз, а прогноз може бути неточним, точний прогноз – це взагалі удача,
– вважає він.
За словами Фурси, це просто математичний параметр, який закладають в бюджет, аби звести дебет з кредитом. "Бюджет взагалі в гривнях, але є витрати й доходи в доларах, їх якось треба обліковувати в гривневому еквіваленті", – пояснює банкір.
Теоретично, вважає він, офіційний курс долара (той, який наразі 36,6) наприкінці наступного року може бути 50 гривень.
"Але чи буде він таким – не знаю. Кінець наступного року – це 14 місяців. У нас з початку війни пройшло 7 місяців. Ви бачили, як багато всього змінилося. Ми зараз говоримо про грудень 2023 року – це взагалі як нескінченність Всесвіту зараз для нас", – наголосив Фурса.
Інвестиційний банкір запевняє: може бути все що завгодно. Так, цей прогноз є логічним, однак ймовірність, що буде саме так – дуже низька.
Що буде з цінами на паливо
Вартість палива, зауважує Фурса, безпосередньо залежить від вартості нафти на світовому ринку. Останнім часом ми спостерігаємо падіння ціни на нафту.
"Це комплекс світових причин. Два – три тижні тому нафта коштувала 105 доларів, вчора – 88 доларів. Це відображається і на цінах на українських АЗС. Українці не помічають, але за останні кілька місяців ціни там справді знизилися", – сказав він.
Невдовзі мають ввести додаткові податки та акциз на палене, тож ціна дещо підвищиться. Але, якщо нафта падає, в результаті ціна може бути нижчою
"Зараз усе впирається в динаміку ціни на світових ринках нафти", – підсумував Фурса.
Курс по 50 гривень: що відомо
Довкола того, наскільки реалістичний прогноз та чи підійматимуть офіційний курс точиться чимало суперечок.
Директорка департаменту казначейських операцій Юнекс Банку Анна Золотько наголошує: не слід ставитися до цих значень, як до гарантованих показників. Врешті-решт, це лише частина бюджетного процесу. Уряд під час підготовки кошторису країни щороку використовує прогнозні показники, які завчасно готує Мінекономіки. Звичайно, і Мінекономіки покладаються на розрахунки, оцінки та гіпотези.
На думку економіста й фахівця Економічної експертної платформи Олега Гетмана, курс на рівні 42 гривень навіть дещо завищений. І додає, що такий курс виглядає, як розумний коридор, що буде коливатися у межах від 39 до 45 гривень.
Найвищий курс долара за всю історію: дивіться відео