Чому відбувався стрім

15 листопада 2020 року журналістки білоруського видання "Белсат" приїхали на площу Змін. В цей день містяни вшановували пам'ять Романа Бондаренка, який загинув після побиття силовиків.

До теми У Білорусі силовики масово обшукують журналістів та правозахисників: є затримані

У прямому включенні журналістки показали жорстокий розгін цієї акції та руйнування білоруськими правоохоронцями народного меморіалу на площі.

В день акції Андрєєву та Чульцову затримали правоохоронці, склали протоколи адміністративних порушень. Їх звинуватили у несанкціонованій акції протесту та відмові співпрацювати з міліцією.

Запобіжний захід за професійну діяльність

Через два дні відбувся суд, де журналісток покарали за професійну діяльність та обрали запобіжний захід – 7 діб адміністративного арешту. У постанові зазначалося, що складу злочину в їх діях немає.

Ще через два дні їм висунули звинувачення в організації та підготовці дій, які грубо порушують громадський порядок. Дівчат арештували та етапували у в’язницю. Там їх тримали в різних камерах.

Дії журналісток нібито спричинили порушення громадського транспорту. Слідство стверджувало, що стрім Андрєєвой та Чульцової зупинив рух 13 автобусних маршрутів, 3 тролейбусних і 3 трамвайних. Проте більша частина з них не мала навіть зупинки поблизу площі Змін.

Як пройшло судове засідання

Під час судового засідання сторона обвинувачення зачитала лінгвістичний аналіз стріму. Проте мовознавці спростували наявність закликів та ознак організації дій.

Прокурорка Аліна Касьянчык заявила, що журналістки під час стріму виходили на проїжджу частину. Це спричинило зупинку руху та масовий вихід на дорогу учасниками акції. Таким чином їхні дії розцінили як сприяння організації масових заворушень.

Обвинувачення вимагали для журналісток 2 роки ув'язнення в колонії загального режиму. Суддя підтримала.

Після того суддя перепитала, чи розуміють дівчата вирок. Їхня реакція була іронічною. Одна запитала: "Навіщо це?", а інша – "Чому не 25 років одразу?".

До теми Затримання швейцарської журналістки та яскраві акції: протести в Білорусі 31 січня – фото, відео

Що постановив суд

  • За рішенням суду Катерини Андрєєвої та Дар'ї Чульцової мають провести в колонії загального режиму 2 роки.
  • Особисті речі журналісток звільнять з-під арешту. Диктофон, ноутбуки, плеєр, фотоапарат, кілька телефонів та гроші повернуть рідним дівчат.
  • Відеокамеру, мікрофон, штатив конфіскували на користь держави.
  • Речові докази – щоденники, наклейки, прапор мають бути знищені.
  • Додатково суд постановив вилучити спорядження та жилети з написом "Преса".
  • Крім того, Катерина Андрєєва і Дар'я Чульцова в повному обсязі відшкодували збиток "Минсктрансу" – 11 562 рублі і 14 копійок.