Текст звіту оприлюднили на сайті Держдепу Сполучених Штатів.
Дивіться також Телеканали марафону, пересувний цирк, опера: кому Мінкульт дозволив бронювати працівників
Держдеп про телемарафон
Держдеп зазначив, що Конституція та закони України передбачали свободу вираження поглядів, у тому числі для преси та інших ЗМІ, але, як він заявив, влада не завжди поважала ці права.
За його словами, підписання указу про введення воєнного стану в лютому 2022 року нібито дозволило запровадити обмеження для ЗМІ та медіасвободи.
Наприклад, національний телемарафон – змінна платформа каналів, які дотримуються урядової лінії щодо репортажів про війну – забезпечив безпрецедентний рівень контролю над телевізійними новинами у прайм-тайм,
– йдеться у звіті.
Крім того, за інформацією Держдепу, деякі ЗМІ повідомляли про відсторонення від вигідних контрактів на наземне мовлення і тиск з боку Офісу Президента ще навесні 2022 року.
У звіті стверджується, що уряд "забороняв, блокував або накладав санкції на ЗМІ та окремих журналістів", які вважалися загрозою національній безпеці або які висловлювали позицію, що, на думку влади, підривала суверенітет і територіальну цілісність країни.
"Деякі оратори, які критикували уряд, також були занесені до чорного списку урядових програм новин. Журналісти-розслідувачі, які критикували уряд, інколи ставали мішенню негативних кампаній у соціальних мережах, іноді через дружні до уряду канали", – пишуть у звіті.
У Держдепі додали, що на свободу ЗМІ в України продовжували впливати й інші практики, зокрема самоцензура. У звіті стверджують, що за кількома винятками люди в Україні зазвичай можуть публічно і приватно критикувати уряд та обговорювати питання, що становлять суспільний інтерес, не побоюючись "офіційних репресій".
Перенаправлення коштів з телемарафону на ЗСУ: що відповів Шмигаль
- Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль висловив свою думку щодо петиції про перенаправлення коштів, виділених для телемарафону Єдині новини і телеканалу FREEDOM, на закупівлю дронів і пікапів для Збройних Сил України. Він відповів, що таке переспрямування є недоцільним.
- У своїй відповіді Шмигаль наголосив на важливості фінансування телемарафону у протидії збройній агресії Росії проти України, особливо в інформаційному просторі.
- За словами прем'єр-міністра, забезпечення інформаційної безпеки є складовою національної безпеки, тому перерозподіл коштів, запропонований у петиції, є недоцільним.
- Шмигаль зауважив, що забезпечення інформаційної безпеки є частиною державної політики у сфері національної безпеки і оборони, а реалізація єдиної інформаційної політики – пріоритетним питанням національної безпеки.