Чиновники помітили також збільшення купівельної спроможності населення. З урахуванням зростання цін, роздрібний товарообіг за 5 місяців поточного року зріс на 15%, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Головною причиною позитивної динаміки фахівці називають відновлення економічної активності. За підрахунками рекрутингових агентств, ринок вакансій з початку року зріс на чверть, у порівняні з початком минулого року, компанії знову почали набирати працівників. Найбільшим попитом користуються у роботодавців бухгалтери, причина проста - зміни у податковому законодавстві.

"Зарплати у бухгалтерів зросли, зросли на 20%. Якщо раніше молодого бухгалтера без досвіду роботи брали на зарплату 2,5 тис грн., то зараз це 3-3,5 тис грн., для бухгалтера досвідченого, який вже біля 3-х років працює, раніше це було 5 - 5,5 тис грн., то зараз це 6 тис грн." – каже керівник проектів з підбору персоналу Recruit Alliance Олеся Путіна.

Водночас експерти прогнозують поступове сповільнення зростання зарплат. Проте на обсяги роздрібного товарообігу зменшення темпів зростання доходів громадян не матиме суттєвого впливу, адже, за словами експертів, активізація банківського споживчого кредитування дозволяє не зменшувати споживчі апетити.

"Наприклад в державному секторі, оскільки йде реорганізація, у зв'язку з тим, що потрібно скорочувати дефіцит бюджету, можливо зростання зарплат не буде вже таким швидким. В той же час в приватному секторі, відбувається насичення робочої сили на ринку праці. Найближчим часом зростання зарплат сповільниться. Якщо зараз ми спостерігаємо 10% зростання реальних зарплат, то за наслідками цього року ми чекаємо 5%", - каже головний економіст ІК Dragon Capital Олена Білан.

Водночас у Нацбанку зауважують, що про подальше зростання реальних зарплат можна буде говорити лише за умови сповільнення інфляції. Проте на це сьогодні розраховувати не доводиться. За результатами травня індекс споживчих цін було зафіксовано на рівні 11%, водночас у квітні він становив 9,4%.

"Якщо інфляцію буде уповільнюватися, то навіть ті темпи зростання номінальної заробітної плати, які обрані зараз, вони не зупинять тенденцію збільшення реальної зарплати у разі якщо інфляція буде уповільнюватися. Тому що важливо не тільки номінальні виплати, але й те, як вони зберігаються після тиску інфляційного податку", - каже керівник групи радників голови НБУ Валерій Литвицький.

За оцінками експертів, на вітчизняному ринку праці сьогодні окрім бухгалтерів та економістів, зростає попит на фахівців ІТ та спеціалістів робітничих професій. Водночас фінансові компанії, банки та страховики поки не оговталися від кризи, тому не поспішають набирати нових працівників.