23 листопада Президент України Петро Порошенко доручив Кабміну тимчасово припинити вантажкоавтомобільне і залізничне сполучення з Кримом. Уряд слухняно заборонив переміщення вантажних потоків на адміністративному кордоні між Україною і Кримом. А Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк анонсував офіційне введення торгової блокади Криму і доручив уряду на чолі з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України "підготувати проект розпорядження уряду про конкретний перелік товарів, робіт і послуг, які можуть надаватися в Крим, і ввести відповідний перелік товарів". Цей список планують затвердити до кінця листопада.
В ідеалі блокада Криму має служити інструментом тиску на окупаційну владу півострову, щоб вирішити питання, поставлені кримськими татарами, а в перспективі — для повернення Криму Україні. Але не все так просто.
Що потрібно зробити українській владі, щоб перевести блокаду у правову сферу?
Верховна Рада має ухвалити відповідний законодавчий акт. Він дасть підстави для постійного реагування на ситуацію. В якості документу з тимчасовою дією може бути прийнята постанова уряду, де будуть прописані права і обов'язки органів державної влади на лінії адміністративного кордону. Але усної заяви (а саме її поки що маємо від Прем'єр-міністра) явно не достатньо.
Який це буде документ?
Швидше за все, Верховній Раді не вдасться нічого ухвалити. Експерти вважають більш імовірним варіант з прийняттям урядової постанови.
Чим офіційна блокада Криму може загрожувати Україні?
Через блокаду півострову постраждають українські підприємці, а отже – бюджет не доотримає.
Також Росія у відповідь може припинити постачання атомного палива, наприклад. Крім того, не варто забувати про існуючий контракт на постачання електроенергії в Крим, де Україна має певні зобов'язання.
Але найбільша небезпека не у торгівельній блокаді, а у силових методах боротьби. Тобто: використання вибухівки для підриву електроопор або будь-чого іншого міжнародна спільнота може розцінити як тероризм. А Україні такі епітети зовсім ні до чого.
Існує також ще менш втішна думка, що Путін зможе вдатися до військових провокацій, щоб захопити якусь частину українських територій для сухопутного доступу в Крим, якщо його "притиснуть".
Чому уряд заговорив про блокаду тільки сьогодні?
Тому що стався конфлікт (коли були пошкоджені опори ліній електропостачання в Херсонській області), і Кабмін змушений був відреагувати. Але насправді вони з цим запізнилися. Реагувати треба було тоді, коли активісти тільки заявили про блокаду. Зрештою, кримські татари блокадою Криму привертали увагу більше не російської влади, а саме української, тому що кримське питання поволі випало з поля активного зору української політики.
Більше того, "скромне" мовчання наших державних керманичів у питанні блокади Криму скидається на те, що ніхто з них не хоче брати відповідальність на себе.
Які товари заборонять перевозити?
По великому рахунку зрозуміти економічний сенс "заборонного списку" уряду важко, бо залізничне сполучення з півостровом вже припинено, і не сьогодні. З вересня припинено і автомобільне сполучення. Зокрема, вантажівки з товарами розвертали і відправляли назад активісти блокади Криму. Також — заборонений був захід українських суден у кримські порти. Зокрема, в Крим не возять побутову техніку, товари будівельної галузі, не поставляють низку українських готових упакованих продуктів харчування.
Тому це рішення про формування списку виглядає досить формальним, і залишається тільки здогадуватись, що туди впишуть.
Хто постраждає від повної заборони торгівлі з Кримом?
Мешканці Криму постраждають з точки зору дефіциту необхідних товарів і послуг. Щоправда, морити їх голодом ніхто не збирається. А от бізнесмени (причому — з обох боків) можуть частково або і зовсім втратити бізнес, орієнтований на відносини материк-півострів.
В яку суму можна оцінити збитки українських учасників ринку?
За офіційними даними за перші 10 місяців цього року з України в Крим було імпортовано товарів і послуг на 19 мільярдів гривень, з них трохи більше 8,7 мільярдів — за енергоносії. Отже, приблизно такої суми не дорахуються підприємці у випадку припинення торгових відносин з півостровом.
Як ця урядова торгова заборона позначиться на продуктовій блокаді Криму активістами?
З одного боку, це свідчитиме про підтримку української влади кримським татарам, а також буде видно хоч якісь конкретні кроки в напрямку вирішення кримського питання. З іншого — сама по собі блокада нічого не вирішить. Потрібні перемовини між усіма зацікавленими особами.
Який може бути вихід із ситуації?
Політологи і економісти сходяться на думці, що сумнозвісний закон про зону вільної торгівлі у Криму (№ 1636-VII) треба відмітини як мінімум. Як один з варіантів виходу з ситуації — пропонують введення спеціального податку для підприємців, які бажають торгувати з Кримом. А ці кошти спрямувати на вирішення проблеми нашого окупованого півострову.
Читайте також: Все, що потрібно знати про енергетичну блокаду Криму