Чи не головним питанням, яке розблоковує надання Україні чергового кредиту від МВФ, є підвищення вартості газу для населення – на цій думці зійшлися всі опитані 24 каналом експерти.
Дорогий наш газ
Член Правління міжнародної спілки "Інститут національної політики" Марина Багрова у коментарі 24 каналу висловила думку, що друга вимога МВФ, пов'язана з підвищенням тарифів на газ для населення, ймовірно, буде реалізована урядом вже на початку осені.
Читайте також: В уряді розповіли, чим загрожує відсутність траншу МВФ
Аналітик European Analytical Centre Вадим Бардась у коментарі 24 каналу відзначив, проблема підвищення цін на газ лежить у економічній площині можливостей населення та бізнесу забезпечити зростання доходів державних фондів з одночасним підвищенням вартості енергоносіїв.
Цілком реально, що діюча влада знайде компромісне рішення для МВФ через поетапне підвищення вартості газу для населення та посилення податкового тиску на економіку,
– зауважив Бардась.
Але на осінній період припадає також процес ухвалення державного бюджету на 2019 рік, котрий також потрібно буде узгодити з Фондом. Тому робота місії може затягнутися до початку 2019 року з відповідним отриманням Україною чергового траншу у першому кварталі наступного року. А це вже – рік виборів. І держбюджет року виборів.
Читайте також: У Мінфіні розповіли, як пройшли нові переговори з МВФ щодо нових цін на газ
Вибори роздору
Директор економічних програм "Українського інституту майбутнього" Анатолій Амелін у коментарі 24 каналу зауважив, що шанси отримати транш від МВФ до кінця цього року вищі, ніж на початку року. Наступний рік – виборний, шанси отримати там транш знижуються.
На думку керуючого партнера лізингової компанії "ЕСКА Капітал" Сергія Васькова, ця політична складова умов надання траншу – головна.
"Триває гра нервів – хто кого. Підвищення ціни на газ – означає незадоволення народу тим, хто це підвищення "допустив". І це значні ризики для політичних гравців акурат напередодні виборів. Причому політично не вигідний такий крок більше Володимиру Гройсману, ніж Порошенку", – вважає Васьков.
Кандидат політичних наук Дмитро Гаврилюк у коментарі 24 каналу зазначив, що перспектива отримання чергового траншу перебуває у вічно "підвішеному стані" саме через низьку якість політико-економічних рішень.
Якщо на початку вересня політикум продемонструє злагодженість і проголосує за зміни в антикорупційному законодавстві, інших економічних законах – тоді все можливо. Але навряд чи різночинні опозиції це дозволять зробити владі легко, адже попереду епопея з розгляду і прийняття бюджету, в якій партії будуть намагатись втиснути все, за що будуть піаритись на чергових парламентських виборах,
– відзначив Гаврилюк.
А оскільки виборча доцільність диктує майбутню поведінку всіх політичних гравців, цілком логічно, що частина депутатського корпусу та навіть уряд, якщо буде прийнято рішення йти ва-банк перед березневими виборами глави держави і Порошенку потрібно буде показати вольового політичного лідера, який "і МВФ може послати і з Путіним поговорити по-чоловічому", візьмуться за інформаційну кампанію незгоди з вимогами МВФ. Зокрема, про таку модель поведінки вже говорила лідерка "Батьківщини", зауважив Гаврилюк, і додав, що не здивується, якщо політпроекти колишньої Партії Регіонів теж це підтримують.
Не лише ціни на газ
Експерт аналітичної групи "Левіафан" Микола Мельник у коментарі 24 каналу зауважив, що процес отримання Україною траншу МВФ або макроекономічної допомоги з боку ЄС (заплановано 500 млн євро) залежить від виконання Україною ще ряду певних вимог: 1) створення моделі ринку землі; 2) зняття мораторію на вивезення лісу-кругляка; 3) початок роботи Вищого антикорупційного суду України; 4) стабілізація платіжного балансу.
І це далеко не вичерпний перелік.
Читайте також: В НБУ пояснили, які наслідки може мати відсутність траншу МВФ
Анатолій Амелін вважає, що поява ринку землі – одна з найважливіших вимог для позитивних рішень щодо кредитування України з боку МВФ. У кінці цього року можливе повернення дискусії про ринок землі, прийняття закону і запуску ринку землі, нехай не з 2019, а з 2020 року, оскільки потрібно провести інвентаризацію земель. Але будь-які рішення в цьому напрямку можуть стати хорошим фактором, щоб було прийнято рішення про виділення Україні фінансування.
Як підсумував Дмитро Гаврилюк – досконало на питання "коли ж буде транш?" не дасть чіткої відповіді навіть українське політичне керівництво. Але, як зауважив Сергій Васьков, уряд мав би розуміти наслідки неотримання траншу, без якого експерти не виключають дефолт. А це гірше, ніж соціальна напруженість.
Читайте також: Підвищення цін на газ чи стрибок курсу долара: що гірше для українців?