Наразі це остання за часом спроба Трампа "розвернути" слідство проти нього у зворотний бік (якщо не враховувати заклик до спецпрокурора Роберта Мюллера у Twitter, мовляв, "Бобе, припиняй ти вже своє слідство!).

Читайте також: Дональд Трамп назвав американські ЗМІ "небезпечними та хворими"

Або ще один із кумедних дописів глави Білого дому: "Домовленості не є злочинами. Що насправді нікого не цікавить, бо домовленостей не було (окрім брехливої Гілларі та демократів)", – написав Трамп у своєму мікроблозі. Дуже цікава думка: мої домовленості, яких не було – це не злочин, а от домовленості Клінтон, про які невідомо – це злочин. Можливо, цей допис є своєрідною позначкою, яка започатковує нову захисну стратегію Трампа? Нібито так, я домовлявся з росіянами – але що з того, маю право!

Злочин чи ні?

Понад тиждень тому адвокат Трампа, колишній мер Нью-Йорка та екс-прокурор Рудольф Джуліані розпочав своєрідну суспільну підготовку до прийняття подібної думки. Одразу в кількох телепередачах завзятий юрист запитав – чи є домовленість із Росією взагалі злочином? Він, Джуліані, мовляв, зовсім не певен, що це є правопорушенням:

Якщо аналізувати визначення злочину, то можна констатувати, що злочином є, скажімо, хакерський напад, але ж хакерський напад здійснював не президент,
– заявив він.

Тобто, злочинці – це ті, хто "зламав" поштові сервери Клінтон, а той, хто отримав від того вигоду – не злочинець, а поважний замовник?

Дивна логіка, але з'явилася вона не на порожньому місці: як відомо, перший у справі "Рашагейту" суд, а саме – над колишнім шефом передвиборчого штабу зі зв'язками в Росії Полом Манафортом – вже, так би мовити, "перевалив за екватор" і схоже на те, що Манафортові доведеться або сидіти до скону в тюрмі, або йти на угоду зі слідством та свідчити вже проти свого колишнього шефа.

Читайте також: Чи згубить "українське" питання Пола Манафорта?

А свідчення можуть бути найрізноманітнішими. Зокрема, Пол Манафорт був присутнім, коли в липні 2016 року люди Трампа зустрічалися з російським адвокатом Наталією Весельницькою, яка пообіцяла Дональду Трампу-молодшому компромат на Гілларі Клінтон. Коли у 2017-му про цю зустріч дізналась американська преса, яких лишень пояснень не понавигадували ті, хто був на ній присутній! І про те, що насправді зустріч не відбулася, й про те, що вона відбулася, але йшлося про всиновлення російських дітей американцями, й про те, що син Трампа взагалі не зрозумів, чого від нього хоче росіянка, бо в неї ж, мовляв, акцент... Тепер – черговий "шквал" оборони: зустріч була, йшлося про компромат на Клінтон, але представники Трампа нібито мали на це право.

Трамп-молодший
Дональд Трамп-молодший до останнього відкидав версію про те, що на його зустрічі з російською юристкою йшлося про компромат на Гілларі Клінтон

Що ж, це вже найточніше досі визнання Трампа: так, зустріч з росіянами, яку всіма силами намагалися приховати, відбулася; так, йшлося саме про компромат на політичну супротивницю – компромат, який, за словами Джуліані, видобули російські хакери незаконними засобами. Висновок: так, мало місце втручання Росії в американські президентські вибори на користь Трампа. Як кажуть прокурори: Quod erat demonstrandum – тобто, що й треба було довести. Ця зустріч між Дональдом Трампом-молодшим та Наталією Весельницькою відіграє ключову роль у звинуваченнях спецпрокурора США Роберта Мюллера – і тепер сам факт того, що вона відбулася, і тема, що на ній обговорювалася, є доведеними. Зусиллями Дональда Трампа.

Трамп сам визнав, що його син зустрічався з Весельницькою в надії отримати компомат на Клінтон
Трамп сам визнав, що його син зустрічався з Весельницькою в надії отримати компомат на Клінтон

Іноземцям – зась!

Зрозуміло, що ця заява Трампа викликала чергову хвилю обурення в Америці.

Ні, це ненормально, ні, це незаконно – збирати компромат на політичних супротивників в іноземців,
– наввипередки відповідають Трампові ті, кого він називає "fake news".

Американські правознавці, окрім того, вказують, що подібна співпраця з іноземними структурами є, за законами США, чистісіньким криміналом. І пояснення Трампа, що "так робить більшість політиків", аж ніяк подібне не виправдовує.

Читайте також: Дональд Трамп у Twitter назвав учасників змови проти себе

Тим часом ЗМІ США зазначають, що цей новий курс глави Білого дому є "цілком логічним та послідовним": людина, яка вважає збирання "брудної білизни" своїх політичних конкурентів "нормальним, звичайним політичним кроком", яка не вважає закулісні перемовини з представниками іноземних спецслужб злочином, яка намагається "вмити руки", для якої законне розслідування призначеного Міністерством юстиції прокурора є "полюванням на відьом" – справді може вважати себе безгрішною та непідсудною. На кшталт "я – Бог, я – сам собі закон".

Щоправда, в цю "лінію захисту" дещо не вписуються постійні звинувачення, які Трамп висуває проти Демократичної партії – звинувачення в тому ж, що, за його власними словами, "роблять всі політики" й що "не є злочином". Минулого понеділка він видав у Twitter: "Домовленості з Росією – це реальність. Гілларі Клінтон та її команда стовідсотково домовилися з Росією, так само, як і Адам Шіфф (конгресмен від Демократичної партії – "24"), який спробував отримати компромат про DJT (Дональда Трампа-молодшого – "24") від людей, яких він вважав росіянами. Ми також знаємо, що Клінтон платила гроші адвокатській фірмі з російськими зв'язками, аби отримати інформацію про мене. Домовленості з Росією – реальність, але лише з боку Гілларі та демократів, й ми вимагаємо повного розслідування".

Геть незрозуміло: якщо Трамп кооперує з Росією – це робити "можна", а якщо є підозра щодо аналогічних дій Клінтон – це "вимагаємо повного розслідування"...

З точки зору Дональда Трампа, "Рашагейт" виглядає таким чином: отримання компромату – це нормально, і угоди з росіянами – це не злочин... якщо це робив Трамп, але він цього не робив, тому все це слідство – це "полювання на відьом". Але пошук компромату та угоди з росіянами – це злочин, якщо це робила Клінтон, тому слід розпочати слідство проти неї, бо це вже не буде "полюванням на відьом".

Читайте також: Справа Манафорта: за ґратами одіозний політтехнолог опиниться саме завдяки українцям

Навіть, якщо відволіктись від того, що президент США досі не підкріпив свої звинувачення жодним доказом, його стратегія захисту виглядає наразі дещо... непевною. Здається, що й він сам, і його юристи серйозно злякалися "українського процесу" над Полом Манафортом, злякалися того, що Манафорт може розповісти слідству. От і шкварять, як той казав, "гопака на дроті", вигадуючи на льоту виправдання та занурюючись все глибше та глибше ще до того, як особисто Трампа бодай у чомусь офіційно звинуватили...

via GIPHY