Речник Військово-морських сил України Дмитро Плетенчук у етері телемарафону прокоментував ймовірне підписання угоди про спільне розмінування Чорного моря між Болгарією, Туреччиною та Румунією без участі України чи наших спеціалістів. За його словами, Україна не має можливості ввести свої кораблі через конвенцію Монтре, ратифіковану у Туреччині.
Дивіться також Історичний показник: який обсяг торгівлі між Туреччиною та Україною
Туреччина не пропустить наші кораблі
Плетенчук пояснив, що основна проблема у тому, що Україна та Росія – країни у стані війни, а Туреччина не може пропускати військові кораблі держав, які ведуть війну.
Відповідно, ми не можемо ввести наші протимінні кораблі, на яких вже є навчені екіпажі. Так, з цієї позиції, це проблема,
– сказав речник ВМС.
Що таке конвенція Монтре
Це конвенція, яка відновила суверенітет Туреччини над протоками з Чорного в Середземне море. Підписана 20 липня 1936 року.
Конвенція зберігає за торговими суднами всіх країн свободу проходу через протоку як в мирний, так і у воєнний час. Проте режим проходу військових кораблів різний відносно чорноморських і нечорноморських держав.
У разі участі Туреччини у війні, а також якщо вона вважатиме, що їй безпосередньо загрожує війна, тоді держава має право дозволяти або забороняти прохід через протоки будь-яких військових кораблів. Під час війни, в якій вона не бере участь, протоки повинні бути закриті для проходу військових суден будь-якої держави, що воює.
Крім цього, Плетенчук зазначив, що для реалізації кампанії щодо розмінування Чорного моря під час повномасштабної війни з Росією недостатній рівень безпеки, адже є порушник – Росія, яка нехтує усіма правилами.
Наскільки складно розміновувати Чорне море
- За півтора року було виявлено близько 80 різних морських мін в акваторії західного узбережжя Чорного моря. Про це 24 Каналу сказав капітан 1 рангу запасу ВМС України, стратегічний експерт Sonata Андрій Риженко, зауваживши, що через це декілька місяців тому в Румунії була проведена зустріч з метою створення угрупування, яке займатиметься їх ліквідацією.
- Кількість так званих історичних морських мін у Чорному морі оцінювалась в 30 – 40 тисяч. Подібна ситуація й в Балтійському морі. Проте там є активне воєнно-морське угрупування Латвії, Литви та Естонії "BALTOPS", до якого залучаються інші країни НАТО.
- На жаль, до початку війни Україна не проводила жодних обстежень, оскільки не мала потрібної техніки. Виявлені об'єкти хіба що знешкоджували методом підриву та застосуванням водолазів. З початком війни Росії проти України ситуація з мінами стала ще більш небезпечною.