Як запевняють у Шацькому національному природному парку, причин для паніки наразі немає. У низці Шацьких озер вода уже трішки піднімається, хоч і повернутися на потрібний рівень без опадів вони не зможуть.

Читайте також: Озеро Світязь катастрофічно зменшилося: фото, відео

У регіоні прогнозують дощі, тож старший науковий співробітник парку Петро Юрчук у коментарі 24 каналу заявив: сподіваються, вода у Світязі підніметься і стабілізується. Однак, якщо опадів не буде – лише грунтовими водами озеро не наповниться і продовжить міліти.

Такі роки уже були. Старожили кажуть, що озеро дуже міліло, але через певний період набиралося. Якщо цього року буде сніжна зима і достатньо опадів, то ви знову не помітите, що воно було мілке,
– пояснив експерт.

За словами Петра Юрчука, наразі тривають переговори з Інститутом гідротехніки і меліорації, які будуть, зокрема, шукати причини зміління озера і давати конкретні рекомендації, щоб зберегти воду на цій території. Такі дослідження будуть коштувати близько 200 тисяч гривень, їх тривалість – близько трьох місяців.

Хто буде фінансувати дослідження, експерт відповісти не готовий. Лише уточнює: Шацький національний парк – бюджетна організація і таких грошей не має. Якщо держава виділить гроші, значить роботи будуть зроблені.

Читайте також: В Україні 10 років не вивозили небезпечні хімікати: де зберігалися речовини

Водночас повинні відремонтувати і старий шлюз, який наразі не працює. Якщо побудувати цей шлюз і регулятори, перекрити потік з іншого боку або зробити переливну споруду, щоб вода так швидко не сходила, це дасть результат і можна затримати воду в озері на довгий період. Гроші на це уже виділені.

Однак і це не є запорукою порятунку озера – вода все одно буде випаровуватися через спеку. Якщо немає достатньої кількості опадів, за літній сезон з території озера може випаруватися до 5 млн кубів води. На сьогодні ж випарувалося 9 млн кубів – наполовину більше.

Але страхи щодо того, що озеро може повністю висохнути, наразі дещо перебільшені.

Детальніше про те, що спричинило осушення найглибшого озера України та які згубні наслідки це може мати – у матеріалі 24 каналу.