Про це розповіла докторка філософських наук, завідувачка відділом історії релігій і практичного релігієзнавства Інституту філософії НАН України Людмила Филипович, пише "Обозреватель".

Читайте також: Кого українці хочуть бачити головою автокефальної церкви

За її словами, поки найбільше шансів очолити об'єднану церкву України має патріарх Філарет.

"Тому що це справа його життя, він – найстарший ієрарх, він є пов'язаним з православним життям України більше ніж 50 років, тому буде природно, якщо йому віддадуть цю посаду першого патріарха об'єднаної православної помісної церкви", – зазначила науковець.

Водночас вона зауважила, що остаточне успішне отримання Томосу тепер залежить тільки від свідомості та ініціативи українських священиків, які повинні докласти всіх зусиль для якнайшвидшого об'єднання.

"Якщо зараз будуть влаштовуватися "розборки" та без кінця згадуватися минулі образи, процес може затягнутися. А якщо домовляться та дійсно будуть вважати, що нам якомога швидше потрібна ця об'єднана помісна православна церква, отже об'єднаються швидко", – переконує релігієзнавець.

Також Филипович запевнила, що нарешті всі українці усвідомили, що необхідно скористатися шансом і об'єднатися, аби Україна увійшла в русло нормального, православного, релігійного життя.

"Тому що це ж помилково та несправедливо, коли частина православних християн вважаються канонічними, тобто тими, хто має право на спасіння та вічне життя. А іншу частину такого права позбавлено", – обурено констатувала Филипович.

Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення, що Томос про автокефалію буде надано Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія. Також їх було визнано канонічними.

Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні? 9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.

Історія православної церкви: дивіться відео