Москва цілеспрямовано зривала переговори

Наприкінці літа Росія заблокувала зустріч "нормандської четвірки", яка повинна була відбутися під час саміту G20 на початку вересня в Китаї. Формальна причина – ФСБ Росії затримала так званих "диверсантів" в анексованому Криму, після чого Путін заявив, що зустрічатися немає сенсу. При цьому на сході України посилилися обстріли з боку проросійських бойовиків, хоча формально сторони конфлікту погодилися встановити "режим тиші".

Така позиція президента Російської Федерації цілком зрозуміла. Путін хотів зустрітися з керівниками Німеччини і Франції без участі українського президента, щоб виторгувати для себе поступки, зокрема, пом’якшення економічних санкцій. А також – звинуватити в зриві Мінських угод Київ і схилити європейських лідерів до того, що Україна повинна провести вибори на окупованих територіях без відведення російсько-терористичних військ і встановлення повного контролю української влади.


Путін прагнув зустрітися з Меркель і Олландом без Порошенка

Однак Ангела Меркель і Франсуа Олланд відмовилися від такого формату і провели двосторонні зустрічі з Путіним "на полях" саміту. Також Путін мав коротку зустріч з Бараком Обамою. Зрештою, президент РФ погодився на зустріч "нормандської четвірки". Але дату визначено не було, оскільки Київ наполягав на узгодженні порядку денного зустрічі з урахуванням інтересів української сторони і виконання Росією Мінських угод.

Вечеря у Ангели Меркель

Глава французького МЗС Жан-Марк Еро 10 жовтня заявив, що Франція розглядає можливість проведення саміту глав держав "нормандської четвірки" 19 жовтня в Парижі. На цей день була також запланована зустріч Франсуа Олланда з російським колегою, від якої Путін вже відмовився. Через кілька годин з’явилася інформація про те, що Ангела Меркель запросила провести таку зустріч за вечерею в Берліні також 19 жовтня. При цьому посол Росії у Франції Олександр Орлов заявив, що зустріч відбудеться.

Така швидка згода Москви викликає занепокоєння. Зрозуміло, що мова йтиме про врегулювання збройного конфлікту на Донбасі і виконання досягнутих у Мінську рамкових угод про відведення збройних сил. Та, схоже, що Путін вже підготувався до зустрічі, тому так раптово погодився. Крім того, для Росії на світовій арені складаються все більше несприятливі умови, тому Москві потрібні переговори.

Адже, незважаючи на угоду контактної групи в Мінську про відведення збройних сил в зоні конфлікту, 9-10 жовтня бойовики посилили обстріли українських позицій із забороненої угодами зброї.

Росія активізує цей конфлікт, його військовий аспект, щоб посадити сторони за формальний Нормандський формат, який нічого не вирішить, але додасть політичного іміджу РФ,
– переконаний політичний експерт Віталій Крюков.

Ескалація військових дій на сході України – один із небагатьох козирів, що ще залишився в Росії. Власне, Кремль напередодні зустрічі по врегулюванню ситуації на Донбасі завжди посилював збройний конфлікт або ж влаштовував певну провокацію, щоб на переговорах мати більш вигідну позицію. Путін і нині "підстрахувався": тиждень тому в Росії абсолютно безпідставно затримали українського журналіста Романа Сущенка, якого звинуватили в шпигунстві. Докази Росія не пред'являє, але громадянина України утримують за ґратами, відмовляючи в зустрічі з консулом і адвокатом.


Що запропонує Меркель своєму колишньому партнеру?

Крім того, Росія через своїх лобістів намагається повернути свою делегацію в ПАРЄ, звідки її виключили ще в 2014 році через анексію Криму. Хоча Москва не виконала жодної умови ухваленої резолюції, президент ПАРЄ Педро Аграмунт відкрито заговорив про можливість прийняття рішення щодо повернення російської делегації.

Читайте також: Чи вірите ви у ефективність розведення військ на Донбасі?

Кремль намагається чіплятися за будь-який формат переговорів, адже Москва все більше потрапляє в міжнародну ізоляцію. По-перше, міжнародна слідча група з розслідування загибелі малайзійського Boeing777 фактично вказала на те, що винна в загибелі майже 300 людей саме Росія. По-друге, США розірвали угоду з Москвою по врегулюванню конфлікту в Сирії. Росія порушила угоду щодо припинення вогню в Сирії, що призвело до масових вбивств мирного населення. Фактично США звинуватили Росію у військових злочинах.

Переговори необхідні, але треба розробити дієвий механізм контролю

Петро Порошенко поки що не дав офіційної згоди на зустріч. А за повідомленням прес-служби адміністрації президента, Україна підтримує таку зустріч, але запрошення не отримувала.

Директор Центру дослідження громадянського суспільства Віталій Кулик вважає, що переговори потрібні. Але не такі, в результаті яких підписуються рішення, які потім можна переграти або якимось чином не виконати, як це регулярно роблять бойовики, а де-факто – Росія, що повністю керує їхніми діями.

Підписувати треба тільки те, що має гарантійні механізми. На даний момент таких механізмів не бачу. Але в Берліні варто говорити про спробу відновити Нормандський формат, і результатом цього повинен бути більш-менш дійовий механізм ефективного контролю за виконанням домовленостей,
– стверджує експерт.

Але такого механізму політолог не бачить. З українського боку, зауважує він, фіксується неспроможність місії спостереження ОБСЄ контролювати, а тим більше бути гарантом виконання досягнутих сторонами рамкових угод у Мінську.

За словами Віталія Кулика, на цій зустрічі Росія спробує розіграти карту зриву відведення збройних підрозділів, стверджуючи, що саме Україна винна в тому, що військові сили не відводяться.

Але досить підняти в повітря "дрон" ОБСЄ, щоб побачити, що відведення з боку так званих "ДНР" і "ЛНР" не відбулося. А є лише підвищена мобільність. Будуються додаткові фортифікаційні споруди з боку проросійських військових угрупувань,
– зазначає експерт.

На його думку, в Берліні Росія хоче прискорити зняття санкцій, зокрема персональних з певних чиновників РФ. Вирішити проблему повернення делегації в ПАРЄ. Крім того, будуть спроби перезапуску діалогу між РФ і ЄС.

Росію непокоїть мілітаризація регіону на Балтиці, і вона хоче деескалації цієї ситуації. Фінляндія активно озброюється і посилює обороноздатність на кордоні з РФ. Це все впливає на нервозність російського керівництва. Це великий кейс. Тому в Берліні Росія спробує вийти на новий переговорний майданчик,
– зазначає Кулик.

В той же час, на думку Віталія Крюкова, будь-яке включення Росії в політичний контекст – двосторонній або багатосторонній формат переговорів – додасть політичного іміджу Москві.

Тому, звичайно, Києву необхідно добре підготуватися до званої вечері у Меркель, за результатами якої, за твердженням Кулика, буде підписаний протокол, а учасники зроблять заяви. За його словами, повинна бути предметна дискусія з картами, фактами і поясненням офіційного Києва, що протилежна сторона не збирається йти на примирення.


Поки Росія не виконає всі умови, санкції потрібно тільки посилювати

В той же час, експерти вважають, що Німеччина і Франція нічого нового щодо врегулювання конфлікту на Донбасі Росії не запропонують. Берлін і Париж застосовуватимуть до Москви тактику умиротворення і примушення до переговорного процесу, наголошувати на переговорних майданчиках, продовженні перемовин, про необхідність виконання рамкової угоди про відведення військ.

Про посилення санкцій мова йти не буде, вважає Кулик. Хоча експерт не виключає їх посилення в окремих секторах, особливо енергетичному і пов’язаних із військово-промисловим комплексом через ситуацію в Сирії і заяву США.

Зрозуміло, що великої ефективності від такої зустрічі не буде. Вона потрібна, в першу чергу, Росії, щоб отримати для себе преференції.

При цьому Києву необхідно зробити все, аби ніяких поступок для Росії не було. Адже це не тільки не стане кроком для досягнення миру на Донбасі, а може призвести до ще більшої військової ескалації.

Москва розуміє тільки мову сили і той факт, що Кремль відкрито вимагає зняття санкцій, говорить, що Росія опинилася на межі економічної катастрофи. Головне, щоб українська влада на різних майданчиках аргументовано наполягала, що Росія – країна-агресор, яка винна в тисячах смертей. Тому в жодному випадку не можна погоджуватися на умови Москви, доки вона не виконає всіх умов: від повернення Криму до повного звільнення ОРДЛО від російської військової техніки і армії і відновлення контролю України на російсько-українському кордоні.

Читайте також: Екстрений візит: навіщо в Росію терміново приїхала помічник держсекретаря США