Проект закону проти матюків зареєстрували на сайті парламенту 2 липня.

Читайте також: Бляяяяяяха: Ірина Луценко знову відзначилася у Раді – відео

Що передбачає законопроект про дематюкацію мови?

Цей закон стосуватиметься виключно публічних осіб, публічного простору та ЗМІ, пояснила Богомолець. У законі має бути визначення лихослів’я, алфавітного порядку тих слів, які не можна вживати в публічному просторі публічним особам.

У ЗМІ і інтернеті дуже часто замінюють одну літеру певними значками. Від цього значення слова не змінюється. Його просто начебто немає, але насправді всі розуміють, про що мова. (В законі передбачене) регулювання цього питання,
– сказала Богомолець.

Вона уточнила, що якщо у прямому ефірі якогось телеканалу матюкатиметься, наприклад, гість програми, то оштрафують саме його.

Читайте також: Мілевський брутально обматюкав вболівальника після гри з "Шахтарем": відео 18+

За матюки хочуть штрафувати:

  • штрафи для ЗМІ – від 680 до 1275 гривень, або громадські роботи терміном від 40 до 60 годин, або виправні роботи терміном від 1 до 2 місяців із відрахуванням 20% заробітку, або адміністративний арешт до 15 діб. Це, якщо нецензурна лайка звучатиме під час трансляції у ЗМІ або в аудіовізуальній інформації в інтернеті та під час публічних виступів.
  • штрафи для публічних фізосіб – від 1275 до 1700 гривень, або громадські роботи терміном від 40 до 60 годин, або виправні роботи терміном від 1 до 2 місяців із відрахуванням 20% заробітку, або адмінарешт до 15 діб.

Гроші від штрафів надходитимуть до держбюджету і скеровуватимуться в український культкрний фонд, тобто на розвиток культури та мови.

Це дозволить бодай у публічному просторі забезпечити чистоту мови. У політиків мають бути не тільки чисті руки, а ще й чисті роти,
– наголосила нардеп.

Які зміни до законів передбачає законопроект проти матюків?

Передбачає доповнення закону "Про телебачення та радіомовлення" терміном такого змісту: "нецензурна лайка (лихослів'я) – ненормативна (неприпустима) лайка (лексика), перелік слів та висловів, які затвердить Кабмін.

Ще одну статтю цього закону пропонують доповнити приміткою: "Термін "лихослів'я (нецензурна лайка)" поширюється на випадки заміни однієї будь-якої літери у словах та виразах ненормативної лайки згідно з переліком, який затверджує уряд.

Якщо парламент схвалить цей закон, уряд повинен буде протягом 6 місяців "затвердити перелік слів та виразів, що містять лихослів'я (нецензурну лайку)", і "затвердити та ввести в дію систему моніторингу використання лихослів'я (нецензурної лайки) під час телерадіотрансляцій і публічних виступів, а також поширення матеріалів, що містять лихослів'я (нецензурну лайку) в мережі інтернет".

Що означає слово "матюки"?

Слово "матюки", очевидно, пов'язане зі словом "мати". Український лексикограф, перекладач та письменник Борис Грінченко у своєму "Словарі української мови" перекладає матюк російським висловом "брань въ мать", а матюки гнути – "ругаться по матери". Поряд зі словами "матюкати", "матюкатися" в українській мові відоме ще дієслово батькувати, яке означає "зачіпати лайкою батька".

матюки жарти приколи анекдоти

Читайте також: Ти негідник, кнопка, бл*дь: Кернес образив обурених підвищенням цін на проїзд харків'ян

Звідки взялися матюки, які вживають українці?

Велика частина матюків, які сьогодні вживають в Україні, запозичені з польської, російської, татарської мов та івриту. Зокрема, це слова "х*й", "пи*да", "му*ак", "ї*ати" та інші. Вони відрізняються від власне українських чітко вираженим сексуальним підтекстом. Цю версію використовують як один з доказів фіно-угорського та татарського впливу і супервпливу сучасної російської мови. А деякі російські дослідники висували теорію про занесення непристойної лайки на Русь монголо-татарами.

Проте ці деякі дослідники визнають ці теорії помилковими: всі ці слова мають спільнослов'янське походження.

Багато українських мовознавців вважають, що сучасні матюки почали використовувати в Україні з поширенням на її теренах російської мови. Так, для української мови природною є копроректальна лайка (тобто, пов'язана з дефекацією, туалетна). А вживання матюків для позначень статевих органів і статевого акту пов'язують з тісними контактами і запозиченнями з російської мови і культури – найбільше під час розпаду Російської імперії та становлення Радянської влади в Україні. Тоді використання матюків було ознакою належності до робітничого класу.

Якою є справжня українська лайка?

Більшість справжньої української лайки збереглася з козацької доби. Згадаймо лише знаменитий козацький лист турецькому султану 1676 року. У сварках наші предки найчастіше для образи використовували дупу і фекалії. Наприклад, це слова гімно, лайно, гімно собаче, срака, повна дупа, гімнюк, засранець, серун, бздюх, пердун і т.д.

ТОП-10 найвлучніших українських лайливих висловів:

  • А щоби твоя срака по шву розійшлася
  • Ах ти удуде смердячий
  • Діждався сраної немочі
  • Бісова ковінька
  • А щоб ти падло дристало та й пристало
  • А щоб тобі булька з носа вискочила
  • Всрався тай криво
  • Лучше б я чорта зобачив, як тебе
  • Тиць моя радість
  • Ти, гімно нероздушене

матюки баба

Що говорить ненормативна лексика про рівень інтелекту людини?

Люди, які матюкаються, мають кращий словниковий запас і рівень інтелекту. Це з’ясували американські психологи Крістін і Тімоті Джей. Вони просили учасників експерименту за 60 секунд перерахувати якомога більше матюків, а потім за той же час пригадати якомога більше найменувань тварин.

Результат експерименту: швидкість реакції вища і словниковий запас багатший у людей, які краще володіють табуйованою лексикою. Ті, хто з легкістю сипав лайкою, знали і більше найменувань тварин. Оскільки вербальні навички є однією з головних ознак розвиненого інтелекту, міф про матюкливого дурня був розвінчаний.

Відео про те, як матюкаються українські політики (18+):

Відео: законопроект про дематюкацію мови від Богомолець