Важливо, що серед тих, хто повернувся, були й ті, хто перебував у полоні ще з 2017 року.

Дивіться також Нарешті вдома: Зеленський показав емоційні фото визволених з полону цивільних

Звільнення цивільних з полону

В Україну з російського полону вдалося повернути ще 10 цивільних українців. Відомо, що серед звільнених є Наріман Джелял – заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу, захоплений у Криму ще у 2021 році.

Окрім цього, нарешті в Україні Олена Пех та Валерій Матюшенко – цивільні, які були в полоні ще з 2017 – 2018 років.

Повернення українців додому: дивіться відео

Також вдома священники УГКЦ Богдан Гелета та Іван Левицький, яких полонили у Бердянську за опір росіянам.

Останні 5 громадян повернули з Білорусі. Зокрема, на свободі тепер:

  • Микола Швець, якого засудили за диверсію в Мачулищах,
  • Наталія Захаренко, Павло Купрієнко, Людмила Гончаренко та Катерина Брюханова, яких звинувачували за статтями "агентурна діяльність", "шпигунство" та "сприяння екстремістській діяльності".

Що відомо про звільнених цивільних

  • Нарімана Джеляля росіяни затримали у вересні 2021 року в тимчасово окупованому Криму. Його та ще 4 людей забрали у справі про "диверсію на газопроводі" в селі Перевальне. Тоді ж його засудили до 17 років тюрми в колонії суворого режиму, штрафу 700 тисяч рублів та 1,6 року обмеження волі пересування.
  • Олену Пех росіяни затримали в окупованій Горлівці 2018 року. Вона мистецтвознавиця, наукова співробітниця Горлівського художнього музею. Її звинуватили у "шпигунстві" та засудили до 13 років колонії.
  • Валерія Матюшенка затримали в окупованому Кальміуському (колись Комсомольське) у 2017 році. Його судили як "іноземного громадянина" і дали 10 років.
  • Богдана Гелета та Івана Левицького – священників УГКЦ – затримали в окупованому Бердянську в листопаді 2022 року. Їм висували звинувачення, пов'язані зі зброєю та вибухівкою, яку окупанти нібито знайшли у церкві Різдва Пресвятої Богородиці, де служать отці.
  • Миколу Швеця – арештували в Білорусі через нібито підрив російського військового літака далекого радіолокаційного виявлення А-50 в Мачулищах 26 лютого 2023 року.
  • Наталію Захаренко вороги схопили у липні 2023 року дорогою до Мозиря, де живе її сестра. Її засудили до 9 років колонії за звинуваченням у "шпигунстві".
  • Павла Купрієнка засудили у Білорусі та 9 березня 2023 року за так звану "агентурну діяльність" Гомельський обласний суд призначив йому 7 років колонії в умовах посиленого режиму.
  • Катерину Брюханову окупанти затримали в липні 2023 року під час проходження білоруського кордону та помістили в білоруське СІЗО. Вороги виявили, що 30 березня 2022 року вона відправила 2 відео пересування російської військової техніки під Мінськом в білоруське незалежне медіа, яке визнане в Білорусі так званим "екстремістським формуванням". Її звинуватили в "сприянні екстремістській діяльності".
  • Людмилу Гончаренко засудили в Білорусі 19 грудня 2023 року "за агентурну діяльність".