Загострення відносин між країнами перед виборами у Польщі було доволі відчутним. Про це 24 Каналу розповів Богдан Ференс – експерт-міжнародник, кандидат політичних наук, додавши, що зв'язки з Польщею обов'язково необхідно налагодити.
Дивіться також Між Качинським і Туском: чого Україні чекати від виборів у Польщі – найважливіших за 30 років
Чому виникла криза між Польщею та Україною та як її можна вирішити
Напружена ситуація у відносинах між Києвом та Варшавою виникла напередодні виборів. Яблуком розбрату стала заборона на експорт зерна до Польщі та події, які виникли після цього.
Польща є для нас стратегічною, транзитною країною, "вікном" до Європи. Та й з перших днів повномасштабного вторгнення політично вони нас підтримували. Нам потрібно максимально стабілізувати відносини та поглибити їх,
– наголосив Богдан Ференс.
На думку експерта-міжнародника, ускладнення між країнами відбулись через:
- внутрішньополітичний передвиборчий градус в Польщі;
- процеси, які відбулись в контексті захисту власних інтересів, зокрема економічних.
"Щодо основних політичних опонентів, то в Польщі протягом багатьох років при владі є консервативна еліта. Їй властивий перефокус на внутрішньополітичні проблеми. І вони частково скорелюватися з недомовленостями щодо нашого транзиту та історичних моментів. Нам потрібно більше говорити про майбутнє, а не дуже складне минуле", – зауважив Ференс.
Через непрості історичні події між нашими країнами, тема минулого може викликати багато спекуляцій.
Борис Ференс про відносини між Польщею та Україною після виборів: дивитись відео
Польщі вигідна підтримка України
Результати виборів у Польщі стануть відомими незабаром. Альтернатива керівній партії "Право та справедливість" є зокрема "Громадянська коаліція" на чолі з колишнім прем'єром Дональдом Туском. За них може проголосувати значна частина громадян.
Варто дочекатись результатів. Але підтримка Качинського, президента Дуди є суттєвою. Польща хоч і консервативна країна, але є й багато прогресивних поляків, особливо у великих містах, які хочуть змін,
– зазначив експерт-міжнародник.
Водночас не варто думати, що підтримка України внаслідок виборів у Польщі може суттєво змінитись чи взагалі зупинитись. Це, до речі, на відміну від Словаччини, де зміна уряду справді може змінити курс країни.
"Продовження і поглиблення нашої співпраці буде. Можливо, градус напруги може знизитись, щойно у Польщі сформується уряд і буде зрозуміло, хто займатиме ключові посади", – підкреслив Ференс.
Зрештою, не можна виключати впливу й Сполучених Штатів, для яких Польща є стратегічним партнером. Варшава й справді дуже допомагає Україні, але вона й багато отримує натомість від НАТО та США. У такий спосіб вони модернізують власну армію та отримують новітні зразки зброї. Тож і в інтересах Польщі – підтримувати Україну надалі.
Вибори у Польщі: що відомо
- 15 жовтня громадянам Польщі на парламентських виборах потрібно обрати 460 членів Сейму Нижньої палати та 100 сенаторів Верхньої палати. Серед кандидатів є 5 партій: "Право і справедливість", "Громадянська коаліція", "Третій шлях", "Нові ліві", "Конфедерація".
- Щобільше, цього ж дня полякам пропонують взяти участь у референдумі, який зініціювала правляча партія. Питання на розгляді – проблема нелегальної міграції, неприпустимість розпродажу держмайна, неприпустимість підвищення пенсійного віку.
- Повідомляють, що станом на 12 годину дня у Польщі вже найвища явка на виборах за останні роки. Імовірно, до кінця голосування явка 25% зросте ще більше.