Як відбуваються вибори в Польщі
Раніше У Польщі так і не відбулися вибори, заплановані 10 травня
Спершу вибори президента Польщі планували провести 10 травня. Втім, у плани поляків несподівано втрутилася пандемія коронавірусу. Відтак, вибори президента Польщі довелося перенести на пізніший термін.
У квітні правляча влада хотіла продовжити президентство Анджея Дуди ще на два роки.
Відповідний проєкт закону навіть внесли до Сейму, втім, далі діло не пішло.
Далі у Польщі думали провести вибори в заочній формі, тобто поштою. Усе – в інтересах безпеки громадян і відповідно до епідеміологічної ситуації.
Зрештою парламент ухвалив закон, що передбачає змішану систему голосування. Тобто будуть і виборчі дільниці. І можливість для тих, хто на карантині, та інших охочих голосувати поштою.
Хто серед кандидатів
Їх 11, але реальна боротьба точитиметься лише між трьома.
Список кандидатів на виборах президента Польщі у 2020 році:
- Роберт Бєдронь – від партії "Весна", його підтримують також "Союз демократичних лівих сил" і "Ліві разом".
- Кшиштоф Босак – висунувся від "Конфедерації свободи та незалежності" й "Народного руху".
- Анджей Дуда – чинний президент Польщі, безпартійний. Його підтримують партії "Право і справедливість", "Порозуміння", "Солідарна Польща", "Союз християнських родин".
- Марек Якубяк – безпартійний;
- Шимон Головня – безпартійний;
- Рафал Тшасковський – "Громадянська платформа", підтримують його кандидатуру також "Новочесна", "Ініціативна Польща", "Зелені", "Демократична партія", "Вільність і Рівність".
- Владислав Косніяк-Камиш – його висуває "Польська селянська партія", підтримує також "Союз європейських демократів".
- Мирослав Пйотровскі – висунутий від партії "Рух правдива Європа".
- Павел Тинайно – безпартійний.
- Станіслав Жолтек – від "Конгресу нової правиці";
- Вальдемар Вітковскі – від "Робітничого союзу", його підтримує також "Польська Лівиця".
Між ким точитиметься головна боротьба
Серед головних кандидатів на майбутнього очільника країни називають трьох претендентів: чинного президента Анджея Дуду, мера Варшави Рафала Тшасковського та журналіста і телеведучого Шимона Головню.
У першому колі голосування за Анджея Дуду свої голоси готові віддати 38% поляків, за Рафала Тшасковського – 27%. Такі результати опитування громадської думки оприлюднило агентство Kantar за тиждень до виборів.
Останні дані опитування Maison&Partners, опублікованого Onet, показують, що Дуда хоч і ймовірно виграє в першому турі, але може програти у другому і Тшасковському, і Головні.
У разі якщо в другому турі Дуді доведеться боротися із Тшасковським, розклад буде таким: 39% у Дуди та 42% у Тшасковського.
У разі пари Дуда – Головня перший отримає 38%, другий – 46%.
Ставлення головних кандидатів до України
- Чинний президент Польщі Анджей Дуда підтримує Україну на міжнародній арені. Він не раз виступав з різкою критикою Росії та її агресії стосовно нашої держави.
"Ми не можемо залишити Україну за таких обставин. Тому всюди, де я перебуваю, на міжнародній арені, я підкреслюю, що потрібно дотримуватися міжнародного права. Адже нікому не потрібно пояснювати, наскільки загрозливою є ситуація, за якої Європа і весь світ визнали б, що можна погодитися на зміну кордонів силою, навіть якщо ця згода є мовчазною", – нещодавно наголосив він.
- Шимон Головня теж переконаний, що гарні відносини з Україною є ключовими для безпеки Польщі. Однак, він менше згадує про Росію, а більше – про суперечки на рівні саме Польща – Україна.
"Необхідно створити польсько-український Інститут суспільного та історичного діалогу – спеціальний осередок, який займатиметься зв’язками між нашими суспільствами та вирішенням польсько-українських історичних суперечок", – вважає він.
- А ось мер Варшави та кандидат в президенти Рафал Тшасковський хоче бачити Польщу "речником з українських справ у Європі". Він каже, що як президент, буде цього добиватися.
"Я вірю, що стабільність та добробут України означають безпеку та добробут Польщі, тому наші українські друзі завжди зможуть розраховувати на мою підтримку", – вважає він.
Дивіться відео кореспондентів 24 каналу: