Російський виборчком дозволив Надєждіну збирати підписи на висунення кандидатом у президенти Росії на виборах, які відбудуться в березні 2024 року. Російський опозиційний журналіст Ігор Яковенко розповів 24 Каналу про функцію і долю Надєждіна на майбутніх виборах.
Не пропустіть Чого насправді хоче добитися Путін: відверте інтерв'ю з Подоляком про падіння Іл-76
Хто такий Надєждін
Борис Надєждін – російський ліберальний політик. Він довгий час працював з першим заступником глави адміністрації президента Росії Сєргєм Кирієнко, який курує окуповані території України та внутрішню політику в Росії. Відтак кандидатура Надєждіна на 100% погоджена з Кремлем – це історичний факт.
Пік його кар'єри – депутат Держдуми від "Союзу правих сил" у 2000 – 2003 роках. Натомість у 1997 – 1998 роках Надєждін був радником першого віцепрем'єра Бориса Нємцова. Це, як кажуть, жирний плюс. Та водночас – помічник голови уряду Сєргєя Кирієнка. Також у 2012 році він хотів стати довіреним обличчям Путіна, проте не вдалося.
Політик запевняє, що хоче зупинити російсько-українську війну, оскільки "жодна із заявлених цілей "СВО" не виконана і навряд чи здійсненна без величезного збитку економіці й непоправного удару по демографії Росії". Проте, як відомо, він не збирається повертати Україні окуповані території.
Яка його функція
Поява альтернативи Путіну, нехай навіть примарної, призвела до ажіотажу. У великих російських містах, зокрема в Москві та Санкт-Петербурзі, шикуються довгі черги, щоб підписатися за висунення Надєждіна в президенти.
Його також підтримали російські "опозиціонери" – лідер "Відкритої Росії" Михайло Ходорковський, а також соратники Олексія Навального. Наразі відомо, що за Надєждіна віддали голос понад 150 тисяч росіян. Путінський режим такого не чекав і тепер не знає, що робити.
У Кремлі очікували, що Надєждін, в якого така собі репутація, набере умовно 5%, але залишать йому 1%. Потім заявлять, що тільки 1% в Росії проти війни в Україні. Задля цього й придумали "проєкт Надєждін",
– сказав Яковенко.
Що на нього чекає
За словами російського опозиційного журналіста, Борис Надєждін – обережний, лояльний та компромісний. Він може почати говорити речі, які не погоджені з адміністрацією Кремля.
Раніше Надєждін в ефірі російського телебачення вже заявляв, що "якщо вас не влаштовує війна – міняйте президента". Водночас інколи робив такі заяви, про які соромно згадувати.
З огляду на це, я думаю, Кирієнко вже шкодує, що "народив" Надєждіна, і, найімовірніше, захоче "родити" його назад. Імовірний варіант розвитку подій такий, що Надєждіна знімуть з "пробігу". Якщо ні, то будуть терпіти. У кінцевому результаті він набере 20%, а нарахують 2%. З цим у нас просто. У багатьох регіонах Росії електронне голосування, а там можна "намалювати" від 0 до 100%,
– підкреслив Ігор Яковенко.
В історичній Росії не було жодного разу виборів, у результаті яких змінювалося керівництво. Очевидно, що у 2024 році ситуація не покращиться. Для багатьох росіян – це вибір не влади, а свій особистий. Черги на морозі, щоб проголосувати за Надєждіна, наче санкціоновані мітинги. Кийками не б'ють, не розганяють, можна кілька годин стояти й говорити – це форма протесту, але не більше.
Надєждін набирає популярності в Росії
- У Росії вишикувалися черги, щоб поставити підпис за висунення на президентських виборах ексдепутата держдуми Бориса Надєждіна. Російська опозиція каже росіянам, що для них голос за Надєждіна – єдиний безпечний спосіб висловити свою антивоєнну позицію.
- Також дружина російського опозиціонера Олексія Навального Юлія поставила підпис за висунення Бориса Надєждіна в президенти Росії. Подоланий важливий бар'єр у 100 тисяч підписів, але цього замало, отже, збір триває.
- Проте радник голови ОПУ Михайло Подоляк пояснив, що Надєждіна помилково вважають опозиціонером, оскільки він має тісні відносини з чинною владою. За його словами, це шоу потрібне Владіміру Путіну для того, щоб продемонструвати "легітимність" і "конкурентність" на виборах. Але їхній результат буде таким як "треба".