Голова правління Громадської мережі Опора Ольга Айвазовська поспілкувалася з президентом Парламентської асамблеї Ради Європи Тіні Коксом. Однією з тем інтерв'ю стали виборчі процеси.
Читайте також Інфантильність або провокація: чи можливі вибори в Україні під час війни
Яку пораду дав Кокс Україні
Конституція України забороняє проведення виборчих процесів під час дії воєнного стану. Нідерландський політик підкреслив, що розуміє це. Втім, президент ПАРЄ все одно виступив за підготовку до організації виборів.
Він порадив українцям заздалегідь готуватися до виборів й починати робити це якомога швидше, шукаючи при цьому нестандартні рішення. На його думку, демократія не може працювати належним чином без виборів. Кокс заявив, що прийняття рішення щодо цього питання є в руках українського парламенту, уряду та народу, а Рада Європи може допомогти їм багатьма засобами.
Що запропонував президент ПАРЄ
Кокс вважає, що Україна могла б змінити свою Конституцію та усунути тим самим законодавчі перешкоди. Він запропонував скасувати воєнний стан на певний період, щоб провести у цей час вибори.
Можливо, змінити Конституцію і зробити так, щоб воєнний стан був скасований на певний період, або дозволити проведення виборів в інший спосіб. Тобто я хочу сказати, що не потрібно залишати на розсуд російського агресора те, чи будуть у вас вибори і коли саме вони мають відбутися,
– сказав Кокс.
Він підкреслив, що такі вибори стануть для України величезним викликом. При цьому він застеріг від будь-яких антиконституційних дій. Також президент ПАРЄ назвав Росію агресором та заявив, що вона має вивести свою армію з української території.
Більше про майбутні вибори в Україні
- Президент ПАРЄ вже закликав раніше до проведення українських виборів під час російського вторгнення. На його думку, Україна повинна знайти вихід з ситуації.
- Якби не Росія, парламентські вибори мали б статися 29 жовтня 2023 року. Але їх проведення ймовірно буде перенесено через повномасштабну фазу війни. Володимир Зеленський назвав головну причину.
- Провести вибори буде неможливо навіть одразу після завершення війни. Про це заявив перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко. Він пояснив, скільки часу має тривати перехідний період.