Вірменія – хаб для обходу російських санкцій

У зазначеному контексті справедлива і достатня увага приділяється питанням виходу з ОДКБ чи інших проросійських утворень, але часто за межами залишається тема санкцій. Далі читайте в ексклюзивній колонці для сайту 24 Каналу.

Читайте також Наступ росіян на Вугледар має один позитивний момент для нас

Відео дня

Вірменія не долучилася до міжнародних обмежень, ухвалених проти російської економіки у зв'язку з агресією проти України. Звичайно, такий політичний жест продемонстрував би безпрецедентність суб'єктності політичного курсу Єревану, але поки що складно очікувати, що він відбудеться миттєво.

Заради об'єктивності варто відзначити, що через географічні обставини ще до початку повномасштабного вторгнення Росія виступала основним торговельним партнером Вірменії. Проте з початком санкційного тиску проукраїнської коаліції на російську економіку окремі представники вірменського бізнесу, навпаки, почали збільшувати товарооборот із росіянами та заробляти на перепродажу товарів подвійного призначення.

У цілому загальна частка вірменського експорту на російський ринок склала 35%. При цьому важлива обставина, що у вказану статистику входять товари, які у Вірменії не виробляються, як, до прикладу, електроніка. Можна помітити в номенклатурі товарів і доволі оригінальні позиції, зокрема алмази.

Іншими словами, Вірменія стала одним із хабів для обходу санкцій, який забезпечував транзит потрібної продукції, зокрема для використання у військово-промисловому комплексі. Перебування Вірменії в так званому Євразійському економічному союзі лише спрощує ведення бізнесу.

З одного боку, уряд Вірменії вживає заходів для забезпечення транспарентності ситуації, скорочення товарообороту (зокрема, введення ліцензування на товари, що можуть мати подвійне призначення) та відкритий до контактів з американськими регуляторними органами. Проте практика засвідчує, що цього недостатньо.

Потрібна більша політична воля на урядовому рівні, щоб перекрити канал. Подібний сценарій можливий лише в разі посилення законодавства та сурового контролю за ланцюгами постачання.

Цікаво Чотири причини ядерного шантажу Путіна

Важливо усвідомлювати, що геополітична стратегія Росії полягає у створенні потужного торговельного коридору в напрямку Ірану, Індії та інших країн так званого Глобального Півдня, тому Вірменія та Грузія, де політична ситуація видається ще більш прийнятною для росіян, виступають для Кремля важливими компонентами.

Політика подвійних стандартів неможлива

Якщо уряд Вірменії обирає проєвропейський шлях, однозначно він буде неможливий за політики подвійних стандартів. Єревану доведеться обрати єдиний вектор: або рух до європейської сім'ї, гарантії безпеки та переорієнтація на інші ринки, або спроба залишитися на півдорозі від Росії з подальшим реваншем проросійських сил і поверненням в орбіту впливу Кремля.

Отож вимогою до потенційного відкриття дверей в ЄС для Вірменії має слугувати не тільки виведення російської військової бази з Ґюмрі, але й вихід з російських економічних міжнаціональних об'єднань. Головне – долучення до санкцій і офіційне визнання неприпустимості російської агресії.

Якщо Вірменія прагне стати повноцінним членом ЄС, вона не може бути надалі тіньовим складом підсанкційної продукції для Росії.