Дискусія щодо того, чи розпочинати переговори про вступ України до Євросоюзу точилась вже понад три години, а лідери все не могли дійти згоди. Тоді канцлер Німеччини Олаф Шольц запропонував прем'єр-міністру Угорщини Віктору Орбану випити кави поза кімнатою.

Дивіться також Головна перепона – навіть не Орбан: деталі голосування в Брюсселі за допомогу Києву

Опозиція Орбана була шаленою

У відповідь на небажання Орбана погоджуватись на початок переговорів про розширення Європейського Союзу Шольц запропонував йому покинути кімнату, щоб ті, хто лишились, могли ухвалити це рішення. Водночас Орбан все одно може сказати, що не голосував "за".

Після того, як двоє чоловіків поговорили в кулуарах, Орбан покинув зал. Саме завдяки цьому ЄС зміг ухвалити історичне рішення після кількох днів невизначеності через неймовірну опозицію прем'єр-міністра Угорщини.

Дії Шольца викликали здивування

Ця стратегія, яку описали троє чиновників, обізнаних із подіями, викликала здивування в Брюсселі та за його межами. Думка про те, що лідер ЄС повинен був залишити зал, щоб досягти одностайності, дуже незвична. Насправді офіційні особи та дипломати ЄС на саміті в четвер не змогли сказати, чи застосовувався такий крок раніше.

Він використав старий трюк зі свого часу з молодими соціалістами,
– сказав один чиновник на саміті ЄС.

Він мав на увазі молодіжну організацію Соціал-демократичної партії Шольца (SPD), в якій канцлер обіймав посаду заступника голови протягом 1980-х років.

Один чиновник сказав, що позиція Орбана перестала бути такою категоричною після спільного сніданку в четвер з Шольцом, президентом Франції Еммануелем Макроном, президентом Ради ЄС Шарлем Мішелем і президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.

Орбан намагався аргументувати свою позицію тим, що комісія помилилась в оцінці реформ, проведених в Україні, однак його позиція повністю розбивається об той факт, що комісаром, відповідальним за розширення, був близький політичний союзник Угорщини.

Орбан неодноразово демонстрував свою позицію

  • Віктор Орбан відомий своїми скандальними заявами щодо України. Він неодноразово висловлювався про перебіг бойових дій. Загалом, найчастіше він повторює тези російської пропаганди й закликає поважати Росію та враховувати її інтереси.
  • Крім теми війни, він також говорив і про початок переговорів щодо вступу України до Європейського Союзу. Угорський лідер був переконаний, що це питання не слід навіть виносити на порядок денний. Він, зокрема, зазначав, що Угорщина не проти цього рішення, але незгодна з ним.
  • Він також наполягав, що розширення ЄС не відповідає інтересам країн-членів блоку. До того ж саме Віктор Орбан блокував прийняття траншу на допомогу Україні у протистоянні повномасштабній російський агресії.