Про те, що спільного між подіями 1919 і 2015 років, історик розповів у бесіді із сайтом Телеканалу новин "24".
Пане Володимире, чи можемо ми сьогодні говорити про те, що День Соборності є святом для українців?
Однозначно, це є дуже важливим державним святом.
Цей день свідчить, що українці здатні були об’єднатися із власної волі і спрямувати свої зусилля на те, щоб жити в єдиній країні. Це сталося ще тоді, у 1919 році. Ми повинні про це пам’ятати. Особливо тепер, коли у російській пропаганді намагаються використовувати тезу про те, що, нібито, Україну до купи склеїв чи то Ленін, чи то Сталін.
Насправді сучасну Україну до купи клеїли своїми зусиллями ті українці, які боролися за незалежність, які створювали Українську Народну Республіку, Західно-Українську Народну Республіку, і які, врешті, об’єднали свої зусилля у січні 1919 року.
На Вашу думку, ставлення до цього дня змінилося протягом останніх місяців?
Я думаю, що змінилося.
На цей день наклалися трагічні і героїчні події останнього року. Я нагадаю, що минулого року саме 22 січня ми мали перші смерті на Майдані, що, відповідно, окропило додатковою кров’ю це свято. Цього року День Соборності припадає на той час, коли українська незалежність під загрозою, коли українська територіальна цілісність порушена тим, що частину її території – Крим – анексовано, ще частина її території перебуває під контролем терористів. Відповідно, питання соборності, цілісності, єднання зараз стають значно актуальніші, ніж у попередні роки.
Мені здається, що саме цього року ми повинні переосмислити уроки 18-19 років, зрозуміти; чому втратили тоді і незалежність, і шанс на те, щоб жити у єдині країні, для того, щоб цього не допустити у 2015 році.
От давайте ще трохи про уроки історії. Зараз дуже часто у ЗМІ та соцмережах проводять паралелі між подіями сторічної давнини і тим, що відбувається в Україні зараз. Наскільки це є актуальним?
Про паралелі справді можемо говорити. Мені здається, що ця так звана "гібридна війна" з Росією, яка зараз відбувається, надзвичайно точно відтворює те, як більшовики завойовували Україну.
Мова йде про те, що тоді утворювалися якісь альтернативні до офіційних органи влади, які оголошували про свою незалежність. Потім на підтримку цих альтернативних центрів влади висувалися російські більшовицькі війська, що підтримували дії терористів. І таким чином завойовувалася територія.
У чому ж полягають відмінності?
Слава Богу, рівень консолідації українського суспільства зараз незрівнянно більший, ніж на початку ХХ століття. Абсолютна більшість українців зараз не мислить свого життя без української держави; абсолютна більшість не мислить Україну інакше, ніж європейську, єдину, соборну державу. Розуміння цього тоді було значно слабшим.
Ще одною причиною поразки тоді була велика розрізненість і дуже активні суперечки у лавах політичної еліти. Мені здається, що у 2015 році, попри те, що теж є різні бачення, ми таки маємо, принаймні поки що, досить консолідовану політичну еліту, яка, сподіваюся, не допустить повторення того, що сталося у 18-19 роках.
Тобто маємо підстави сподіватися, що цього разу ми вийдемо з гібридної війни з набагато більш позитивними наслідками?
Так. Думаю, що це один з тих уроків, які, сподіваюся, Україна все ж таки засвоїла.
Нагадаємо, День Соборності Україна відзначає, у день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки.
Йому передувало підписання (22 січня 1918 р.) Четвертого універсалу Центральної Ради, яким УНР було проголошено суверенною і незалежною державою. Західно-Українську Народну Республіку було проголошено в листопаді 1918 року. Процес об’єднання України завершився 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві, де Україну було проголошено повністю незалежною.
Разом з тим, у 1917–1921 роках розгорнувся збройний конфлікт між Радянською Росією та УНР за контроль над українськими землями, колишніми південно-західними губерніями Російської імперії. Формально цей конфлікт був війною між прихильниками незалежної України зі столицею в Києві (УНР) і більшовицької Української Соціалістичної Радянської Республіки зі столицею в Харкові.
Ця війна призвела до значних втрат у тогочасному українському суспільстві. Вона закінчилася поразкою УНР, більшовицькою окупацією України і входженням УСРР до складу Радянського Союзу в 1922 році.