Пхеньян так чи інакше вже пообіцяв, що в останній четвер чи п'ятницю липня проведе чергове випробування балістичної ракети, але після того, як Конгрес США 419 голосами проти 3 ухвалив закон про санкції, в якому йдеться, нагадаємо, не лише про Росію, а й про Іран із КНДР – корейський диктатор, здається, від люті просто звар'ював. Він заявив, що готовий будь-якої миті нанести по Америці ядерний удар.

Читайте також: У Білому домі оприлюднили позицію Трампа щодо нових санкцій проти Росії

Певно, не лише той санкційний закон розлютив "сонцесяйного товариша" (саме так звучить офіційне титулування Кіма в його країні), а ще й промова шефа ЦРУ Майка Помпео, яку він виголосив ще в минулий четвер, 20 липня, на конференції в курортному містечку Аспен (штат Колорадо). В цій промові він як член американського уряду вперше офіційно заявив, що Сполучені Штати воліли б, аби у КНДР відбулася зміна режиму. Він натякнув на те, що Кім Чен Ина варто було б "позбутися", позаяк він становить собою основну проблему поточної кризи на Корейському півострові.


Майк Помпео вважає, що Кім Чен Ина потрібно "розлучити" з його ядерним арсеналом

Звичайно, подібна заява не могла не розлютити "основну проблему", але північнокорейська відповідь забарилась аж на цілий тиждень. У минулу середу Пхеньян розповсюдив офіційне комюніке, в якому, зокрема, зазначається, що "суверенним правом Північної Кореї є превентивне знищення всіх країн та установ, які зазіхають на найвищого лідера Корейської Народної Демократичної Республіки – шляхом застосування всіх засобів, в тому числі – ядерного". Якщо ж США наважаться бодай на найменшу спробу усунення цього "найвищого лідера", тоді, як підкреслюється в комюніке, "ми завдамо нещадного удару в серце Америки нашим загартованим, випробуваним ядерним молотом".

Читайте також: У КНДР помітили дивну активність ядерного виробництва: експерти б'ють на сполох

Кому б збунтуватися?

Ця заява була розповсюджена північнокорейським МЗС – тобто, якщо розглядати її з точки зору дипломатичного протоколу, то вона перебуває лише однією щаблиною нижче за можливу аналогічну заяву Генерального штабу КНДР – втім, її не слід сприймати, як прості балачки. Її було ухвалено на найвищому рівні – незважаючи на те, що Майк Помпео насправді висловився вельми неоднозначно.

Було б чудово позбавити Корейський півострів від ядерної зброї, забрати її звідти геть, але найнебезпечнішою в цій історії є особа, в руках якої вона наразі знаходиться. З нашої точки зору, найважливішим через це було б відокремити їх одне від іншого. Відібрати техніку в того, хто, можливо, її насправді використає. Розірвати зв'язок між ними,
– ось дослівна цитата шефа ЦРУ.

На питання, чи розуміє він під "зміною режиму" КНДР його скинення, Помпео відповів, знову ж таки, неначе давньогрецька Сивілла: "Я сподіваюсь, що ми знайдемо шлях, аби відокремити цей режим від системи. Я вважаю, що північні корейці є симпатичним народом, і з радістю побачив би, як вони повалюють режим". Якщо точно – то цими словами Майк Помпео звузив поняття "режиму" до Кім Чен Ина особисто та непрямим чином закликав можливих супротивників диктатора серед військових чи в партії до путчу. Щоправда, взагалі невідомо – чи існують вони, ті супротивники, в природі.

Читайте також: Ракети Північної Кореї – подарунок від Росії, або Путін, як завжди, грає брудно

Здається, що Помпео навіть натякнув цим гіпотетичним путчистам, що після усунення Кіма вони могли б утримати ту ядерну зброю в себе. На інше питання – чи справді він вважає "відокремлення" Кіма патентованим рішенням проблеми, Помпео відповів ще химерніше: мовляв, США не відчули б від того безхмарної радості, тому що путч призвів би до непередбачуваних наслідків.

Що ми знайдемо за третіми дверима?
– запитав він дещо незрозуміло.

За дверима путчу

А й справді – що? Можливо, за тими "третіми дверима" знайдуться північні корейці, які залюбки б позбулися ненависного "режиму", а до того – занурили б всю країну в хаос, спровокували б Китай та розв'язали б величезний конфлікт на всьому півострові – а ядерні бомби та ракети знайшли б шлях з того хаосу прямісінько до Ірану?

Можливо. В будь-якому разі, Китай готується до будь-якого сценарію подій. Wall Street Journal цитує китайську пресу, яка стверджує, що Пекін вже зараз відпрацьовує кризові заходи у своїх провінціях, прилеглих до Північної Кореї. Зводяться бункери для армійських та цивільних командних пунктів, перекидаються військові підрозділи, запроваджуються нові командні ланцюги. Ця підготовка може мати на меті як перехоплення можливих біженців, так і напад з метою створити на території КНДР буферну зону.

Читайте також: Південна Корея планувала вбивство Кім Чен Ина

Самі американці, до речі, просто готуються до ядерної війни: на Гавайях проводяться цивільні навчання з евакуації населення, всіх жителів офіційно "просвітлюють" через Інтернет, що та як робити, якщо КНДР вдарить ракетами чи бомбами, а протиракетна система THAAD, розташована в трикутнику Аляска (острів Кодьяк) – Гоа – Сеул, проводить тест за тестом, з'ясовуючи свою спроможність перехоплювати як ракети середньої дальності, так і міжконтинентальні балістичні, які в Північної Кореї чи то є, а чи то нема.

Минулого тижня шеф Генштабу армії США заявив, що "військові варіанти відповіді на ядерне озброєння Північної Кореї не є для нього неймовірними". Що для нього є неймовірним – так це те, що "ракета Кіма долетить до Денвера". Щоправда, він все ж таки вважає, що дипломатія була б корисною, аби примусити Кім Чен Ина сісти за переговорний стіл – але користь ця визначається "лише кількома наступними місяцями".

Читайте також: Вже за рік ракети КНДР зможуть долітати до Америки, – розвідка США

Війна чи путч?

Що ж тепер з того вийде? Війна на словах, подібна тій, яку вела Америка проти Хрущова у 60-ті роки минулого сторіччя? "Гібридна" війна, яку так полюбляє Путін – з російськими "ввічливими зеленими ракетами", які раптом, незрозуміло як, з'явилися в Північної Кореї? Чи все ж таки – путч проти Кім Чен Ина, чиє сходження "на престол" після смерті його батька, Кім Чен Іра в грудні 2011 року, було не вельми беззаперечним та "чистим"? Зрештою, відомо, що Кім Чен Ин встиг повбивати цілу низку чи то справжніх, а чи то вигаданих "внутрішніх ворогів" – аж до власного дядька та брата Ким Чен Нама, вбитого найманцем нещодавно в Малайзії. Запитується в задачі: а чи не залишились у Північній Кореї якісь інші його вороги?

Слід зазначити, що Кім Чен Ин і справді, здається, є головною причиною нинішньої кризи. Він – диктатор, син диктатора та онук диктатора, але ні його батько, ані дід не мали такої пристрасті до ядерної зброї, яку виплекав у собі він. Ні його батько, ані дід навіть жодного разу не відвідали випробування ракет – а Кім Чен Ин присутній мало не на кожному. За два дні до вбивства його брата він з'явився на першому випробуванні ракети "Полярна Зірка-2", а у травні навіть звелів, аби цю ж ракету випробували просто перед його власною резиденцією Чен Пон Грі.


Кім Чен Ин любить спостерігати за випробуваннями його "ядерного скарбу"

Певно, саме цю його рису й помітили хитромудрі "старші брати" з Москви, і підштовхнули Кіма в необхідному для них напрямку, надавши йому кілька старих ракет з радянських складів – на кшталт тієї Р-14, яку корейці запустили 4 липня, назвавши її "міжконтинентальною". А наприкінці цього тижня очікується новий ракетний тест – принаймні, так вважають спецслужби США та Південної Кореї, які помітили, що декілька днів тому до випробувального полігону Кусонг вирушили кілька важких транспортерів. У них знаходилися дві ракети, які, можливо, таки є міжконтинентальними: підозрюється, що одна з них – це китайська Dong Feng-31, яких у КНР офіційно є на озброєнні 36 екземплярів, а друга... друга – це, найімовірніше, російський "Тополь-М". Щоправда, швидше за все, північні корейці також проголосять обидві ці ракети "вітчизняними розробками", але факт полягає в тому, що вони й справді є міжконтинентальними та балістичними. А це вже – реальна загроза для всього світу.

Читайте також: У США не на жарт заговорили про ймовірність збройного конфлікту з КНДР