Сайт 24 каналу розпитав експертів про те, чи наважиться Європа закрити кордони для росіян та чи будуть й надалі запроваджувати обмеження.

Читайте також Кордони на замок: які країни вже закрили в'їзд для громадян росії через війну в Україні

Для введення загальноєвропейської заборони потрібна одноголосна згода 27 держав, але поки не всі з них підтримують такі санкції. Заборону на видачу віз підтримало чимало держав-членів ЄС, включаючи Естонію, Латвію, Литву, Фінляндію, Данію та Польщу.

Утім, поки що категорично проти цього виступає Німеччина та Франція. Такої ж думки дотримується й Угорщина, Португалія, Іспанія та Греція.

Чи наважиться Європа закрити кордони для росіян

Микола Волківський, президент "Першого міжнародного фонду розвитку України", та Артем Олійник, президент "МАСПН" Україна, розповіли, що поки Париж і Берлін не тільки не збираються припиняти видачу віз, але і відмовляються визнавати війну росії проти України російською (досі вони називають її путінською). Тому говорити про консенсус на рівні ЄС поки рано, хоча є вагомі зрушення.

Фактично виокремилася своя східноєвропейська політика, яка не узгоджувалася із центрами політичної першості. Так само "сильніша меншість" була змушена піти на поступки "слабшої більшості" стосовно віз: реально розглядаються можливості скорочення кількості їх видачі, перенесення пунктів видачі, скасування угод з росією в цій сфері.

Можна очікувати, що за наступні місяці ми побачимо більшість, яка не чекаючи рішень на рівні ЄС, застосує обмеження проти росії, як це вже зробили країни Балтії та Польща. Але і тоді не виключено, що путіністи не обходитимуть обмежень, формально заявляючи про гуманітарні цілі, на словах засуджуючи війну, а насправді будуть прихильниками політики автократії,
– кажуть експерти.


Не всі країни ЄС підтримують ідею заборонити видачу віз для росіян / Фото Unsplash

Євген Савісько, експерт громадського руху "Всі разом!", вважає, що цілковитої заборони на в'їзд росіянам у Європу не буде. Будуть діяти часткові заборони. Зокрема на такі санкції не підуть Угорщина, Італія, Франція, Швейцарія, Сербія, Чорногорія. Частина країн буде торгуватися. Залежно від того, що їм пообіцяють, стане зрозуміло, підтримають вони заборону чи ні.

Тривалість заборон буде залежати від перебігу війни в Україні, від того, які уряди будуть при владі в Європі, а також від ставлення Китаю до війни. Адже за останні кілька десятиліть Піднебесна імперія стала впливовим, хоч і не дуже публічним чинником європейської політики,
– зазначив Савісько.

Анна Даніель, адвокат, кандидат юридичних наук, керуюча "Адвокатського бюро Анни Даніель", не думає, що буде одностайність у цьому рішенні. Адже для європейців у суспільстві – всі рівні, мають однакові права й обов’язки, заслуговують на повагу до своєї особистості тощо. Питання видачі віз перебуває у компетенції держав-членів ЄС, тому в кожному конкретному випадку вони будуть приймати рішення: відмовити у візі, наприклад, через загрозу власній безпеці, або ні.

Також маємо зважати на те, що є й певні міжнародні зобов’язання, наприклад, забезпечення дозволу на в’їзд до країн людей з гуманітарних причин, для членів родин громадян ЄС, біженців, дисидентів тощо,
– зазначила Даніель.

Також по темі Кулеба розвінчав ілюзію європейців, нібито поїздки до ЄС можуть чогось навчити росіян


ЄС лише виграє від заборони на в'їзд для росіян / Фото Unsplash

Чи потрібні такі обмеження ЄС

Для ЄС в цілому йтиме на користь ізоляція росіян, які таким чином, щороку все менше впливатимуть на публічну політику країн Європи. Водночас є ризики розробки нової політики щодо росії, яка буде схожою за своїми гуманітарними цілями до історичних кейсів. Наприклад, цілком реально, що деякі країни запропонують вважати росію окупованою країною путіним, диктатурою, а тому і сприймати деяку частину суспільства як ту, яка прагне захисту,
– кажуть Волківський та Олійник.

Вони додали, що нам слід далі тиснути на європейські столиці, аби візи видавалися у мінімальних кількостях. Так росіяни відчують свою відповідальність прямо, розділяючи долю вигнанців цивілізації.


Низка країн вже обмежила в'їзд для росіян / Фото Unsplash

Не менш важливим є фінансовий чинник. Не всі країни ЄС погодяться втрачати на туризмі. Тож ідея загальної заборони точно не спрацює. Думаю, що країни розділяться, як мінімум, на ті, що радикально заборонять в’їзд росіянам, та ті, які максимально ускладнять процедуру видачі віз,
– переконана Даніель.

Тож, говорити про повне закриття кордонів Європи для росіян поки що рано. Адже досягти одноголосної згоди 27 держав не так й легко, особливо, враховуючи те, що деякі члени Євросоюзу продовжують підтримувати росію і говорять про те, що запроваджувати санкції проти російського народу недоцільно. Втім ЄС активно рухається шляхом ізоляції росіян, і чим довше буде тривати війна та тероризм зі сторони росії, тим більше обмежень на них чекає від цивілізованого світу.

Також цікаво – скільки росіян подали заяву на візу в Україну: дивитись відео