Чи міг покійний лівійський диктатор передавати кошти для ЮВТ? Цілком, адже він взагалі славився схильністю спонсорувати чужі вибори. Чи доведуть це слідчі органи України? Навряд. Адже прямих доказів такої оборудки немає, є лише свідчення наближеної до Каддафі людини, чиї слова рішуче спростовує штаб Тимошенко. Але нерви Юлії Володимирівни ця історія, мабуть, попсує. Й не лише нерви, але й рейтинг також, а це – важливіше.
Не нова новина
Про те, що Муаммар Каддафі брав участь у фінансуванні низки президентських кампаній, відомо давно. Наприклад, у контексті виборів Ніколя Саркозі про це говорять як мінімум із 2012 року. Каталізатором процесів стала стаття в англомовному арабському виданні Asharq Al Awsat, яка з'явилася на початку цього року.
Читайте також: "Душ Сарко": чому екс-президент Франції перебуває під слідством, а українські лідери – ні?
До вже відомого епізоду з Саркозі автори публікації додали інформацію про те, що Каддафі вкладав кошти у кампанію кандидата на виборах в США в 2004 році (конкретне ім'я не називають, але тоді за Білий дім змагалися республіканець Джордж Буш-молодший та демократ Джон Керрі), а також у вибори Тимошенко у 2010-му. На останні було витрачено 4 мільйони євро.
За даними видання Asharq Al Awsat, Муаммар Каддафі у 2010 році профінансував виборчу кампанію Юлії Тимошенко. Через довірених осіб він буцімто передав лідерці "Батьківщини" 4 мільйони євро
Але це – доволі незначна сума, порівняно з тим, що пішло на кампанію того ж Саркозі. В публікації Asharq Al Awsat стверджується, що Каддафі у 2007 році витратив на французького президента майже 50 мільйонів євро. А французько-ліванський бізнесмен Зіяд Такіддін, який був присутній на зустрічі Саркозі з Каддафі, заявляє, що "цифри були набагато вищі за вказані".
Сам Саркозі неодноразово відхрещувався від інформації про те, що брав гроші у Каддафі. Однак помічник сина Каддафі Саіфа Аль Іслама запевняє, що був присутнім на закритих зустрічах між французькими та лівійськими офіційними особами. Саркозі нібито обіцяв покращити відносини між Францією і Лівією в обмін на фінансування. За даними видання, кандидат у США також фінансувався через посередника, який був близьким другом Саіфа Аль Іслама та офіційного представника США.
У дружніх стосунках Каддафі був не лише з Юлією Тимошенко. Подейкують, що його серце та гаманець були відкриті й для екс-президента Ніколя Саркозі. Зараз у Франції з цього приводу триває розслідування
"Кандидат обіцяв Тріполі, що, якщо він виграє вибори, то прибере Лівію з чорних списків держав-терористів. Фінансування його кампанії здійснювалося за рахунок переведення коштів через третю країну. Угода між лівійцями та американцями відбулося після зустрічі в американському місті Толедо в штаті Айдахо", – повідомляє газета.
Що ж стосується України, то той же неназваний помічник сина Каддафі на умовах анонімності розповів, як він особисто передав кошти на кампанію Тимошенко.
Гроші були замовлені доктором Багдаді аль-Махмуді, лівійським прем'єр-міністром того часу (зараз він перебуває у в'язниці в Тріполі), і були покладені в сумку, купюрами по 500 євро. Ми вирушили на приватному літаку, вони зустріли нас в аеропорту Києва, ми провели там ніч і повернулися. Гроші отримав тодішній віце-прем'єр України,
– розповів він.
Я – не я, і сумка з мільйонами не моя
Слідом за Саркозі, який категорично заперечує будь-які зв'язки з Каддафі, від подібного "партнерства" з диктатором відмовляється й Юлія Тимошенко. "Європейська правда" записала коментар від прес-служби партії "Батьківщини", в якій заявляють, що "зазначена інформація не відповідає дійсності".
Читайте також: Тимошенко знову подала "бідну" декларацію
І все таки робити вигляд, що Каддафі в Україні не знали зовсім – не комільфо. Достатньо хоча б згадати, що лівійський диктатор був кавалером двох українських орденів. Перший – князя Ярослава Мудрого I ступеня – він отримав в 2003 році, під час президентства Леоніда Кучми. Другий – Богдана Хмельницького I ступеня – в часи правління Віктора Ющенка, у 2008-му.
Від двох українських президентів – Кучми та Ющенка – Муаммар Каддафі мав по ордену. Віктор Андрійович нагородив його Богданом Хмельницьким І ступеня, хоча цей орден надають виключно громадянам України за особливі заслуги перед державою
Нагорода останньою відзнакою взагалі виглядає, м'яко кажучи, дивацтвом. Адже цим орденом нагороджують тільки громадян України за особливі заслуги у захисті державного суверенітету, територіальної цілісності та зміцненні обороноздатності рідної країни. У який спосіб до подібних чеснот долучився Муаммар Каддафі, так і залишиться загадкою.
Як загадкою є і його зацікавленість Україною як така. Якщо з Францією та Сполученими Штатами все більш-менш зрозуміло, то що могла дати Каддафі влада нашої держави – сховано під покровом таємниці. Можливо, з Юлією Володимирівною його пов'язувала спільність бізнесу в нафтогазовій царині? Як робочу версію можна прийняти й це. Але деталей ми вже ніколи не дізнаємося. Один учасник негласних домовленостей є нині покійним, а друга учасниця не бажає на цю тему навіть говорити. Хіба що наше славнозвісне НАБУ проллє світло на подібну історію?
Читайте також: Скільки засідань Ради пропустила Тимошенко: обурливі дані
Запит від колег
Звичайно, що публікація в Asharq Al Awsat була бальзамом на рани пропрезидентської сили. Статтю помітили у БПП, й згадуваний вище Володимир Ар'єв написав у своєму Facebook:
Екс-президента Франції Ніколя Саркозі взяли під варту й допитують через порушення фінансування його передвиборчої кампанії, в тому числі й через можливі 50 мільйонів євро від лівійського диктатора Муаммара Каддафі. Нещодавно арабське видання писало про те, що 4 мільйони євро готівкою від Каддафі отримала Юлія Тимошенко. Ми з колегами зробили запит в НАБУ з цього приводу. Тепер гадаємо – чи її хоч допитають?
Хто ще долучився до запиту Ар'єва, не повідомляється, проте в НАБУ підтверджують, що такі запити надходили й від інших народних депутатів. Сам Ар'єв зацитував надіслану йому відповідь з Національного антикорупційного бюро: "За результатами розгляду вашого запиту детективами НАБУ розпочато інформаційно-аналітичне дослідження, в ході якого витребувано додаткову інформацію з даного питання у встановленому законом порядку".
Депутат Володимир Ар'єв на своїй сторінці у Facebook виклав відповідь НАБУ, яке взялося за розслідування того, чи отримувала Юлія Тимошенко гроші від Муаммара Каддафі
"За результатами інформаційно-аналітичного дослідження, в разі виявлення ознак кримінального злочину, віднесеного до підслідності Національного бюро, буде прийнято рішення відповідно до вимог ст. 214 КПК України", – йдеться у повідомленні НАБУ. А 214-та стаття КПК говорить про початок досудового слідства, яке можуть почати щодо Юлії Тимошенко, якщо слідчі НАБУ знайдуть докази її зв’язків з Каддафі. А отже – за рік до президентських перегонів лідерка "Батьківщини" матиме чималий головний біль, хоча, знаючи здатність Юлії Володимирівни триматися на плаву, можна бути впевненими у тому, що на шляху до влади її не зупинить ніщо. Навіть тінь Муаммара Каддафі.
Читайте також: Тимошенко підловили у Раді у кумедній позі: є фото