Таку думку сайту "24" висловив директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства Віталій Кулик.

При цьому, на його переконання, припинення ескалації напруження на Донбасі не дуже пов’язане з ухваленням закону.

Читайте також: План реінтеграції Донбасу від Порошенка: в Україні більше не АТО

"Ні в кого немає жодних ілюзій щодо того, що наявність закону про реінтеграцію убезпечить Україну від нової ескалації на сході. Як тільки, приміром, погіршиться ситуація в Сирії для Росії, Путін піде на ескалацію на Донбасі для вирішення геополітичних завдань по діалогу з ЄС і США. Зокрема, для досягнення нової переговорної позиції, використання донбаської карти під час виборів президента Росії в 2018 році", – зауважує експерт.

Як вважає Кулик, Захід хоче мати правову визначеність в українському питанні, тому вони нас підштовхують до прийняття законодавчих змін.

Звичайно, США і ЄС було би краще спихнути з себе антиросійські санкції і основний фокус переговорного процесу та перевести в площину домовленостей України з ОРДЛО і Росією. Але навряд чи це вдасться, і там це розуміють. Ця історія надовго, і без Заходу Україна не впорається. В інтересах Заходу, щоб ми вирішили цей конфлікт з точки зору наших національних інтересів,
– підкреслює Кулик.

Водночас, зауважує політолог, якщо говорити про визнання ОРДЛО окупованими територіями, то це буде одностороннім кроком з боку України. Цей документ, за його словами, потім доведеться проводити через низку міжнародних інституцій, щоб він став нормою, до якої будуть апелювати і звертатися, зокрема, в Європейський суд з прав людини, Гаазький трибунал і арбітражі. Тоді, наголошує Віталій Кулик, такий закон може стати дієвим інструментом тиску щодо репарації стосовно російських окупантів.

Нагадаємо, 4 жовтня президент Петро Порошенко вніс на розгляд парламенту два законопроекти "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України над тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях" і "Про створення необхідних умов для мирного врегулювання ситуації в окремих районах Донецької та Луганської областей". Було зареєстровано два альтернативних – від групи депутатів "Самопомочі" і представників партії ВО "Свобода". На підтримку продовження дії закону про особливий статус Донбасу висловились США, Франція та Німеччина.

Більш детально про розгляд законопроектів щодо реінтеграції читайте в матеріалі: Окупувати не можна реінтегрувати: що принесе Україні закон про реінтеграцію Донбасу