За ці роки Євросоюзу вдалося суттєво зблизитися з Україною, Грузією і Молдовою, але ці країни ще далекі від встановлення стабільної демократії через корупцію у структурах їхньої влади, пишуть Герхард Гнаук та Крістоф Шильтц у статті для Die Welt.
Читайте також: "Східне партнерство" ніколи не розроблялося для протидії Росії, – європарламентар
Є ще й зворотний бік медалі, згідно з яким, Захід робить усе, щоб не розізлити Росію Східним партнерством із усіма вищеперерахованими країнами, зауважують журналісти. Саме тому жодна з них не має перспектив вступу в ЄС.
Щодо України автори статті прогнозують, що членство в Євросоюзі їй "не світить", у крайньому разі, ще в найближчі два десятиліття.
Цей прогноз може підтвердити саміт Східного партнерства, під час якого Президент Петро Порошенко наполіг на "остаточному поверненні України в її європейський дім", на що європейський комісар із питань розширення та політики добросусідства Йоханнес Хан відповів: "Давайте зосередимося на тому, що можна здійснити", йдеться у публікації.
А здійснено вже чимало. Так, Україна, як Грузія і Молдова, підписала Угоду про асоціацію і вільну торгівлю з ЄС. Є й перші успіхи: за перше півріччя 2017 року торговельний оборот між Євросоюзом і Україною зріс на 23%.
Читайте також: Підвищення ставок: що зміниться у відносинах України та ЄС після саміту Східного партнерства
Показовою є також ситуація із Білоруссю. Після анексії Криму її президент Олександр Лукашенко почав шукати зближення з ЄС. Однак від участі у саміті він несподівано відмовився. З початку української кризи білоруський лідер проводить свою стару політику балансування між Сходом і Заходом, що, з точки зору європейських політиків, є неможливим, зазначають автори публікації.
Білорусь і Україна чітко демонструють, де проходять межі Східного партнерства: з одного боку, як у випадку з Україною, "тісніша співпраця небажана", а з іншого – вплив Росії призводить до того, що "зближення трьох країн здійснюється вкрай повільно", розмірковують Гнаук і Шильтц.
У кінцевому підсумку Східне партнерство – це перетягування канату між Москвою і Брюсселем за "вершки" колишньої радянської імперії. Йдеться про владу і гроші, а також про конкуренцію моделей суспільства: свобода Заходу проти російської автократії,
– роблять висновок журналісти.
Нагадаємо, 24 листопада учасники саміту Східного партнерства підписали спільну підсумкову декларацію. Так, згідно із текстом документу, Євросоюз засуджує порушення територіальної цілісності усіх країн "Східного партнерства", щоправда у декларації немає пунктів, що б підтверджували агресію Росії проти України. Не вказана у ній і можливість членства України в ЄС.