Законопроєкт про мобілізацію, ймовірно "буде складно проходити", але "є всі шанси його проголосувати в другому читанні в цілому". Про це в ефірі телемарафону розповів перший заступник голови комітету з питань соцполітики та захисту прав ветеранів Михайло Цимбалюк, передає 24 Канал.

Читайте також Ніхто не піде воювати незабезпеченим, – Павлюк про план щодо мобілізації 500 тисяч українців

Коли відбудеться друге читання

21 лютого стане останнім днем подачі правок до законопроєкту про мобілізацію. Саме після цього може відбутися голосування Верховної Ради.

Я сподіваюся, що ще цього тижня у Верховної ради є шанс проголосувати за законопроєкт про мобілізацію у другому читанні. 21 лютого крайній день подачі поправок. Якщо фахово спрацює, а для цього є всі підстави, Комітет з нацбезпеки оборони й розвідки, і ще цього тижня можна розглянути в другому читанні,
– пояснив Михайло Цимбалюк.

Щодо яких питань триває дискусія

  • Демобілізація строковиків. Михайло Цимбалюк переконаний, що саме цей пункт викличе найактивніші дискусії. Він вимагає, щоб строковики були негайно демобілізовані, оскільки вже відслужили декілька місяців або навіть років.

"Вони цього заслуговують, вони прослужили декілька місяців, а дехто декілька років. І їхній термін відстрочки має бути 12 місяців, щоб вони могли влаштувати своє цивільне життя, а дехто з них і підписати контракт на продовження служби", – додає нардеп.

  • Особи з інвалідністю. Складною темою також, на думку Цимбалюка, стане догляд за особою з інвалідністю. На його думку, людина сама має визначати, хто за нею доглядатиме.

"Це одна особа з-поміж родичів, близьких родичів. Але ще раз наголошу – це має бути лише одна особа, яку визначить сама людина, за якою потрібен догляд. Але це має бути закріплено в цьому законі. Навколо цього тривають дискусії. І я думаю, що ми знайдемо спільну думку. Бо особа з інвалідністю має право на догляд",
– сказав Цимбалюк.

  • Відстрочка від служби для викладачів ЗВО. В Раді вважають, що викладачі закладів вищої освіти без наукового ступеня і вченого звання також мають право на відстрочку.

"І докторанти, які на контрактній формі навчання, теж мають право на відстрочку. Те, що їх велика кількість, то це, мабуть, не їхня вина. Це вина уряду, який давав вищим навчальним закладам квоти, тобто ліцензійні умови. Можна говорити про те, що з наступного року буде обмежена кількість, але це вже інша історія. Але ті, хто сплатив кошти та навчається, повинні завершити навчання", – пояснив позицію нардеп.

  • Демобілізація та ротація. Парламентар переконаний, що демобілізація через 36 місяців – це занадто довгий термін.

"Ми пропонуємо 18 місяців, якщо 12 з них боєць перебував в зоні бойових дій. Це буде справедливо. І ротація – за який період. А для цього потрібна певна кількість людей, щоби можна було ротувати ті підрозділи, які сьогодні на території виконання бойового завдання, могли відходити на відпочинок, мати право поновитися і відпочити", – додає Цимбалюк.

Які будуть варіанти економічного бронювання від призову

  • Українська влада розглядає варіант можливості економічного бронювання від мобілізації для бізнесу. Серед пропозицій – бронювання за високі податки або ж можливість за окрему плату забронювати свого співробітника.
  • В ОП вважають, що потрібно спиратися на розмір реальної заробітної плати. Нижня "межа входу", яка дозволятиме претендувати на економічне бронювання, – 30 – 35 тисяч гривень на місяць.
  • Водночас група депутатів є прихильниками впровадження податку, на кшталт військового збору. Якщо роботодавець хоче подати працівників на економічну "бронь", то має гарантувати, що кожного місяця додатково заплатить за нього 20 тисяч гривень.