Як депутат, я регулярно отримую скарги від громадян на "Укртелеком". Люди, переважно похилого віку, нарікають на те, що компанія самоусунулася від своїх обов”язків, перестала проводити ремонт або заміну вкраденого кабелю.
Читайте також: Олігархія за часів Порошенка: як масово здирають гроші з українців
Є всі підстави вважати, що приватний власник, яким на сьогодні є Рінат Ахметов, просто добиває актив, бо збирається позбутися його.
У 1990-х роках "Укртелеком" вважався діамантом, за яким вишиковувалася черга західних інвесторів. Але замість приватизації "Укртелеком" доїли клани, які приходили до влади, а сам актив втрачав вартість з розвитком мобільного зв’язку та інтернету.
Зрештою, конкурс щодо приватизації "Укртелекому" відбувся наприкінці 2010 року, але зробили його навмисно у грудні, коли в Європі були різдвяні свята.
Ніхто з серйозних інвесторів не заявився на конкурс.
Єдину заявку подала фірма "ЕСУ", якою володів кіпрський офшор Epic Telecom Invest Ltd, створений за два тижні до того. Їх і оголосили покупцем за стартовою ціною 10,5 мільярдів гривень, що тоді становило понад 1,3 мільярда доларів.
Через два роки після приватизації, у 2013 році, невідомі кіпріоти перепродали "Укртелеком" групі СКМ Ахметова. І от тепер на острові відбувається суд щодо цієї оборудки переходу з рук в руки колись провідного українського підприємства. Днями він виніс рішення про замороження активів Ахметова на суму 860 мільйонів доларів за позовом компанії Raga Establishment – це є просто перейменована назва компанії Epic Telecom Invest Ltd.
Компанія Ragа стверджує, що після приватизації перепродала "Укртелеком" Ахметову за 860 мільйонів доларів, але він заплатив лише 100 мільйонів та припинив виплати.
А тепер декілька цікавих моментів.
Читайте також: "Еспресна" махінація: як Яценюк в останній день 2017 року "заробив" 1,5 мільйона доларів
Перше. Хто ж є тією стороною, яка судиться з Ахметовим – і яка купила "Укртелеком" в часи Януковича на зрежисованому конкурсі? Власником компанії Raga представляється колишній банкір Денис Горбуненко.
Денис Горбуненко
Але насправді ця фірма належить екс-регіоналу Сергію Льовочкіну та його партнеру Дмитру Фірташу, який очікує на депортацію з Австрії до США. І це доводиться, якщо прослідкувати шлях до фешенебельної нерухомості Льовочкіна на півдні Франції – у місті Сен-Жан-Кап-Ферра.
Вілла Льовочкіна
Одним з директорів фірми Raga, яка тепер судиться з Ахметовим, є директорка фірми-прокладки з Данії, що володіє віллою Льовочкіна на Лазуровому узбережжі Франції. Цю жінку звати Аудріана Піас. Іншим директором компанії Raga, яка була покупцем "Укртелекому" під час приватизації, є ще жінка-кіпріотка на ім'я Георгія Георгіоу – вона є рідною сестрою Ксенії Георгіоу. А та є другою директоркою фірми-власниці вілли Льовочкіна у Франції.
Окрім того, номінальний власник фірми Raga екс-банкір Горбуненко останні роки помічений в оточенні Фірташа та навіть приїздив підтримати його до суду у Відні.
Горбуненко і Фірташ
Власне, у часи Януковича витрачати свої гроші за "Укртелеком" Льовочкін та його партнер Фірташ також не стали. Вони взяли в борг у державних банків.
Друга історія стосується Ахметова. Якщо відверто, то купівля "Укртелекому" в 2013 році була невдалою інвестицією олігарха. Цей актив з розвитком технологій втрачає у вартості.
Тому ініційована в 2017 році Фондом державного майна України реприватизація "Укртелекому" грає на руку Ахметову.
А враховуючи, що Ахметов повністю змовився з Петром Порошенком у сфері енергетики, не дивно, що влада підіграла Ахметову і у випадку з "Укртелекомом".
Порошенко і Ахметов
Тому, коли 12 грудня апеляційний суд остаточно розірвав договір про приватизацію "Укртелекому", Ахметов мав відкоркувати шампанське, бо його позбавили головного болю.
Якщо говорити мовою аналогій, Ахметов взяв у держави Lanos під зобов’язання вкласти гроші в його модернізацію, але нічого не робив, навпаки, вбивав машину, коли їздив на ній декілька років. За цей час автомобіль морально застарів, видатки на його утримання стали нестерпними – і тоді він вирішив повернути його назад державі.
Читайте також: Чому Коломойського можна вважати головним "борцем з корупцією" в Україні
Тепер же Льовочкіну з Фірташем треба кров з носа отримати гроші з Ахметова, бо вони самі повинні розрахуватися з Валерієм Хорошковським за канал "Інтер", інакше вони втратять над ним контроль, без чого їхній політичний клан, а з ним і олігархічні інтереси, можуть піти в небуття.
Уроки з цієї історії такі.
Перше – держава має продавати свої активи вчасно. Усі розмови про те, що "не дамо розбазарювати" національні надбання лише призводять до знецінення активів. Так було з "Укртелекомом", так стало і з Одеським припортовим.
Друге – приватизація має бути на відкритих умовах, щоб покупцями були не пройдисвіти з кіпрською пропискою та вухами олігархів, а міжнародні інвестори.
Третє – олігархи в змові з Порошенком намагаються перекласти на українських громадян не лише корупційну ренту, але і свої невдалі інвестиції. І четверте – ми маємо позбуватися такої влади, яка по руках і ногах пов’язана корупційними змовами та мотивами власного збагачення. Тільки так ми змінимо наше життя на краще.