Про те, що Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень" йдеться на сайті Верховної Ради.

Що було раніше З 1 липня керування авто напідпитку стає кримінальним злочином і зростають штрафи

Новий закон

Закон № 720-IX передбачає внесення змін до 125 законодавчих актів. Документ виключає підпункт 171: саме він вводив у кримінальний кодекс статюю 286-1 "Керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що нижують увагу та швидкість реакції".

Коли президент його підписав, а це сталося 2 липня, він набув чинності. Відтак водіння напідпитку перестало бути кримінальним злочином.

Випадки, у яких водію мала загрожувати кримінальна відповідальність:

  • керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного або іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
  • передача керування автівки чи іншого транспорту людині, яка перебуває в стані такого сп'яніння;
  • відмова водія від проходження медичного огляду на стан сп'яніння або щодо вживання таких лікарських препаратів;
  • вживання водієм авто чи іншого виду транспорту після дорожньо-транспортної пригоди за його участю алкоголю, наркотиків, а також лікарських препаратів, виготовлених на їх основі (крім тих, що входять до офіційно затвердженого складу аптечки або призначені медичним працівником).

Попередній закон

Плутанину в ситуацію вносить закон №2617-VIII, який набув чинності лише за день до вищезазначеного – 1 липня. Саме ним п'яне водіння визнавалося кримінальним, а не адміністративним злочином.

Історія цього закону тягнеться ще з 2018-го року. Саме тоді його ухвалили у першому читанні, а вступити він мав у дію 1 січня 2020. Проте початок дії нового покарання для п'яних водіїв відклали на 1 липня 2020 року. Вже наступного дня він перестав бути чинним через вищезазначений закон.

Варте уваги Штрафи для водіїв в Україні та ЄС: коли почнуть діяти жорсткі покарання

Коментар МВС

У пресслужбі Міністерства внутрішніх справ зазначають: відомство виступає за повернення адміністративної відповідальності.

Пояснюють це тим, що процедура документування кримінального проступку є процедурно значно складнішою та потребує більше часу у порівнянні з документуванням факту керування в нетверезому стані за процедурою адміністративного правопорушення.

Так, у середньому на процедуру оформлення кримінального проступку поліцейські витрачали 6-8 годин, в той час як у випадку з адміністративною процедурою оформлення займає лише 2-3 години.

Яке покарання пропонує поліція

Водночас МВС та Національна поліція вважає за доцільне введення відповідальності за повторне керування авто у нетверезому стані. Як приклад покарання бачать адміністративний арешт терміном до 15 діб.

Такий варіант пропонуєть за умовіи що особа, притягнута до відповідальності за керування у стані сп’яніння, повторно протягом року сяде за кермо у нетверезому стані.