Поки що Україні не дозволяють бити по військових цілях у Росії західною зброєю. Утім, деякі країни дали такий дозвіл, хоч і непрямо.

Дивіться також НАТО обговорює можливість захистити небо над Заходом України: Bild назвала країни, що за і проти

Україні необхідно забезпечити все, що їй потрібно, якомога швидше і на стільки часу, скільки потрібно для перемоги,
– мовиться в декларації.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг погодився, що слід зняти обмеження на використання зброї. Він мотивував це правом України на самооборону, яке включає ураження законних цілей за межами нашої держави.

Документ схвалила більшість із понад 200 законодавців з усіх 32 країн Альянсу. В ньому сказано, що союзники по НАТО повинні прискорити поставки надзвичайно важливої ​​зброї, необхідної Україні для перемоги в агресивній війні Росії, і повинні зняти обмеження, які забороняють її використання проти військових цілей у Росії.

Члени Альянсу повинні "чітко підтвердити, що їхньою стратегічною метою є перемога України" і "негайно активізувати та прискорити надання військової допомоги, яка потрібна Україні".

Утім, наразі зусиль щодо військової допомоги недостатньо. Тому члени Альянсу повинні вийти за межі поступових кроків до стратегії, яка надає Україні "все, що їй потрібно, якнайшвидше і так довго, як це потрібно".

"Україна може захистити себе, лише якщо зможе атакувати російські лінії постачання та російські бази. Настав час визнати цю реальність і дозволити Україні робити те, що вона повинна. НАТО буде суттєво ослаблене, втратить довіру, якщо ми продовжимо допомагати напівзаходами", – висловився президент ПА НАТО Міхал Щерба.

Також він наголосив: українцям потрібна допомога просто зараз, а не через два роки, два місяці або й два тижні. Тож слід "пришвидшуватись й активізуватись".

За його словами, заборона на удари по Росії не дає відбити наступ росіян на Харківщині. А ворог тим часом продовжує нищити Харків.

Російський терор має бути зупинений. Для цього нам потрібна ваша рішучість. Нам потрібно більше протиповітряної зброї, більше можливостей далекобійності для наших солдатів. Я вас прошу максимально сприяти прийняттю цих рішень,
– заявив він.

Парламентська Асамблея НАТО закликала уряди своїх країн зняти певні обмеження на ураження легітимних цілей вглибині Росії. Єгор Чернєв пояснив: "Тепер парламентарі матимуть юридичні підстави для того, щоб ще більше тиснути на свої уряди з тим, щоб рішення ПА НАТО були втілені у життя".

Що цікаво, рішення вдалося "проштовхнути в останній момент" – первісна версія декларації не містила цей пункт. Ініціативу українців підтримала американська делегація, що стало визначальним.

Але членкиня комітету з питань безпеки та нардепка Соломія Бобровська пояснила, що резолюція має рекомендаційний характер. Тому ухвалювати рішення щодо дозволу Україні завдавати ударів по цілях усередині Росії має кожна окрема країна – член Альянсу, про що б не йшлося в документі.

Раніше і МЗС цієї країни, і прем'єрка Мелоні різко засудили можливий дозвіл на удари по Росії.

Проте за ухвалення рішення виступили Франція, Нідерланди, Естонія, Литва, Польща, Швеція, США, Велика Британія, розповів Єгор Чернєв. За фінальне рішення не голосували Угорщина та один із депутатів від "Альтернативи для Німеччини". Італія все ж підтримала спільну резолюцію.