Інститут вивчення війни повідомляє, що США забороняють використовувати надані ними ATACMS по території Росії. Саме це змусило Україну модифікувати свої ракети.
Дивіться також Путін може готувати молоду заміну режиму: що це означатиме для Росії
Як в ISW оцінили наслідки атаки по нафтобазах в Росії ракетами "Нептун"
У ніч із 17 проти 18 червня Сили оборони України завдали ударів по російських нафтобазах у Ростовській області та Краснодарському краї ракетами вітчизняного виробництва "Нептун".
Як повідомляє Інститут вивчення війни, ці об'єкти розташовані в радіусі дії американських ATACMS, але США забороняють використовувати їх по території держави-агресора.
Аналітики повідомили, що Україна модифікувала ракети "Нептун" для ураження наземних цілей, зокрема для удару по нафтовому терміналу ТОВ "Югнефтехімтранзит" у портовому місті Чушка Краснодарського краю.
Російське міноборони не підтвердило удар, але заявило про перехоплення української ракети "Нептун". Крім того, українські ЗМІ повідомили про атаку дронів СБУ на нафтові термінали "Азовська" та "Азовнафтопродукт" в Азові Ростовської області, де пожежі не можуть загасити вже другу добу.
За даними українських медіа, нафтобази мають 22 паливні цистерни, через них проходить до 60 тонн нафтопродуктів на місяць, а резервуари можуть одночасно вміщувати до 30 тисяч кубометрів нафтопродуктів.
"ISW продовжує оцінювати, що США повинні дозволити Україні завдавати ударів по законних військових цілях у тилу Росії за допомогою наданої ними зброї. Постійні заборони США на використання українськими силами наданої їм зброї не завадять Україні бити по Росії", – заявили аналітики.
Що відомо про ракети "Нептун"
До повномасштабного вторгнення про українські ракети Р-360 "Нептун" знало небагато людей. Проєкт "Нептун" стартував у 2010 році, а готовою ракета стала у далекому 2015 році.
Однак українські протикорабельні ракети гучно увірвалися в інфопростір 13 квітня 2022 року – коли вдарили по крейсеру "Москва". Таким чином "Нептун" став першою у світі протикорабельною ракетою, що знищила флагман флоту та ракетний крейсер.
Відомо, що ракетний комплекс РК-360МЦ "Нептун" обійшовся Україні усього в 40 мільйонів доларів. Для порівняння – лише "Москва" коштувала близько 750 мільйонів. Повітряним носієм крилатих ракет "Нептун" потенційно є літак Су-24М.