Останній пакет

Президент України Петро Порошенко напередодні підписав три закони, ухвалені парламентом минулого тижня з так званого "безвізового пакету" в межах зобов'язань перед ЄС. Мовиться про документи, необхідні для посилення боротьби з корупцією. Вони допоможуть у виявленні незаконних активів та жорсткому контролі доходів чиновників, а також в організації роботи антикорупційної прокуратури.

Єврокомісія ще в грудні 2015 року рекомендувала спростити поїздки для українців. Коли пільговий режим запрацює на практиці – не знає ніхто. Оптимісти говорять про вересень 2016 року. Песимісти рекомендують орієнтуватися вже на 2017 рік. Країни ЄС використовують відкриті кордони як пряник для прискорення реформ в Україні. Причому єдиного переліку умов немає. Схоже, вони виникають у міру потреби.

Поки на перший план вийшла боротьба з корупцією. Принаймні так заявили на цьому тижні в Києві глави МЗС Німеччини та Франції Франк-Вальтер Штайнмаєр і Жан-Марк Еро на зустрічах з керівництвом країни. "Від вашого просування по шляху боротьби з корупцією буде залежати введення безвізового режиму з ЄС", – зазначив Еро.

Європейські делегати наголосили, що не вказують, як і хто повинен керувати країною, але результат, за їхніми словами, повинен бути один – нульова толерантність до корупції. Зрозуміло, що без спільної роботи всіх гілок влади досягти цієї мети неможливо. А це може дати привід Брюсселю в будь-який момент відкласти введення безвізового режиму.

Чому ж Європейська комісія має намір надати Раді ЄС законодавчу ініціативу щодо скасування віз для Грузії вже в березні, а Україну просить "почекати трохи довше"?

Мігрень для європейців

Крім внутрішньополітичної боротьби вагомим фактором, що впливає на візову політику ЄС, є наплив мігрантів з близькосхідних країн. В Європі серйозно міркують про загрозу міграційної кризи для Шенгенської угоди. Австрія тимчасово відновила паспортний контроль на своїх кордонах, Бельгія ввела його поки що тільки на кордоні з Францією. Данія ввела вибірковий огляд машин на кордоні з Німеччиною. Зараз цим шляхом йдуть більшість європейських країн.

За словами чеського прем'єр-міністра Богуслава Соботки, Євросоюз активно займається перекриттям транзитного шляху через Балкани, за яким в шенгенську зону потрапляло найбільше біженців. Через це хвиля мігрантів скоріш за все переміститься на північ, у бік Росії, України і країн Балтії. Глава уряду Чехії упевнений, що закриття Балкан для вимушених переселенців неминуче і, швидше за все, має відбутися до літа.

Уже сьогодні нелегали через Туреччину потрапляють в Україну і Росію для подальшого просування до Євросоюзу. Якщо введуть безвізовий режим для українців з ЄС, то можливостей заробляти на такому незаконному бізнесі стане більше. Експерти не виключають, що українським громадянством почнуть торгувати, як сьогодні, наприклад, пропонують купити румунський паспорт. Тому-то боротьбі з корупцією в Україні надають таке велике значення в Європі.

Не варто забувати, що скасування віз торкнеться, в основному, туристичних поїздок на строк до 90 днів на рік. Іншим категоріям громадян все одно доведеться отримувати дозволи на в'їзд. Зрозуміло, що як би добре європейці не ставилися до українців, вони не зацікавлені збільшувати міграційні потоки. Напевно, розглядати документи будуть ретельніше. Є ймовірність, що кількість заявників збільшиться через приплив мігрантів, які, з одного боку, самі можуть намагатися легально виїхати в держави ЄС, а з іншого, стануть дешевою робочою силою і будуть змушувати українців шукати заробітки в сусідніх країнах.

Тому можливість для громадян України відвідувати країни ЄС буде прямо залежати від системи візової підтримки – наскільки вона гарантує дотримання міжнародних стандартів у цій сфері.

Візи як бізнес

Правозахисник Едуард Багіров нагадує, що в країнах ЄС діє єдиний підхід щодо передачі послуг по збору документів для консульств спеціалізованим фірмам. Адвокат Олексій Резніков пояснює, що це економічно вигідно європейським державам. "Чим більше ти віддаєш на аутсорсинг, тим менше ти витрачаєш на зарплати співробітникам, оренду приміщень, страховки. Країні це виходить дешевше", – пояснив він. За його словами, виграють від цього і громадяни, готові платити гроші за комфорт і можливість не втрачати час в "принизливих чергах".

В Україні сьогодні працюють чотири компанії такого профілю: VFS Global, TLSContact, VMS і "Поні-Експрес".

Найбільшою з них є VFS Global, яка управляє більш ніж 2 тисячами візових центрів в 123 країнах. Таке охоплення забезпечує обрана бізнес-модель – робота через партнерські фірми, які знають місцевий ринок. В Україні таким є "Візовий Сервіс Центр" з 17 відділеннями в різних містах країни.

Обов'язкова умова для візового аутсорсингу – дотримання прийнятих провідними країнами світу стандартів. Мовиться, перш за все, про систему управління інформаційною безпекою ISO/IEC 27001 до: 2013. Принцип простий. Ви заповнюєте анкету, дані з якої вводять в комп'ютер. Після цього паперовий носій знищують. Оператор не має можливості навіть сфотографувати документ – на робоче місце він приходить без техніки, в тому числі телефону. Особисті відомості не зберігають у візовому центрі, а відразу відправляють у міжнародний датацентр. Причому дані знеособлюють і по них вже не можна визначити їх приналежність до конкретної людини. Криптографічний захист забезпечують за допомогою комплексу шифрування жорстких дисків FIPS 140-2, що виключає неавторизований доступ до інформації. Фактично, навіть якщо жорсткий диск був вкрадений, інформацію з нього буде неможливо визначити.

Така система захисту даних виключає можливість несанкціонованого їх використання, наприклад, спецслужбами. Екс-прем'єр і колишній секретар Радбезу Анатолій Кінах зазначив, що не чув, щоб розвідки інших країн крали візові дані про українців. "Ні, така спеціальна інформація мені ніколи не надходила", – сказав він.

У компанії VFS Global запевняють, що протягом усіх 6 років роботи на українському ринку жодного разу не було випадку розголошення особистих даних або використання їх неналежним чином.

При цьому існують вагомі сумніви в самоцінності анкетних відомостей. "Вони абсолютно ніякого інтересу не представляють. Всі паспортні дані, різні інформаційні бази, наприклад, майна, є у всіх зацікавлених сторін, вони вже давно продані. Єдине, що можна дізнатися, це хто куди їздив", – зазначив Багіров. З іншого боку, багато важливих громадян виїжджають закордон за дипломатичними паспортами.

"Ми заповнюємо на різних сайтах дані про себе, в тому числі номери кредитних карток, – світ давно став відкритим, про нас все знають", – згоден Резніков. "Я отримую візи до Великобританії, до Франції через візові центри і не думаю, що ці держави дозволили б незаконні дії з інформацією. Там існує поняття безпеки і секретності, і навряд чи б вони допустили для роботи з персональними даними першого зустрічного", – додав він.

За експертними оцінками, потужності візових центрів в Україні дозволяють повністю закрити поточні потреби заявників. У разі необхідності будуть вводити нові, хоча про такі плани після недавнього відкриття найбільшого в країні сервісного відділення для отримання віз у Львові поки ніхто не заявляв.

Сірість

Ринок візових послуг нічим не відрізняється від інших. Тут є і недобросовісна конкуренція і сірий сегмент. З останнім намагаються боротися, але поки безуспішно. Під консульствами європейських країн можна побачити численних посередників, що пропонують прискорити оформлення візи, які називаються в народі – "чорні візовики". Зазвичай до черги в іноземне представництво підходить людина і пропонує оформити документи на візу за плату в розмірі 100 доларів. Обіцяє зробити запрошення від іноземного громадянина або фірми.

Найчастіше до таких пропозицій схиляються ті українці, які не мають стабільного доходу і бояться, що їм відмовлять у візі. Природно, що забронювати собі заздалегідь готель вони також не в змозі. Тут їм і пропонують свої послуги шахраї. Підсумок, як правило, сумний – ні грошей, ні візи.

Посольство перевіряє сторону, яка запрошує, якщо у гостях в неї побував з десяток українців, виявляє обман і ставить в паспорт заявника печатку із забороною на в'їзд на кілька років, який буде поширюватися на всі країни ЄС. Заміна паспорту на "чистий" не допоможе, тому що прізвище значиться в електронній базі Шенгенської зони. З візовими центрами або туристичним фірмами, акредитованими при консульствах, такого не відбувається. Тому краще не ризикувати, щоб потім не нарікати на себе. Але це не означає, що держава не повинна боротися з "чорними візовиками", які віддаляють нас від безвізового режиму. Можливо, Україні нагадають про це вже в травні, коли планується провести найближчий саміт Східного партнерства.