Існували ломбарди і в радянські часи, щоправда, тоді вони були зареєстровані як підрозділи Держбанку. Не дуже приємною відмінністю сучасних ломбардів від радянських були довжелезні черги й невеликі кредити в останніх. Сучасні ломбарди можуть похвалитися комфортним рівнем обслуговування, надійною системою відеоспостереження та сучасною технікою.

Сьогодні існує декілька видів ломбардів. Деякі з них видають кредит під заставу коштовностей чи антикваріату, інші – побутової техніки, є автоломбарди – вони позичають гроші під заставу автомобіля. Виходить, "заставити" в ломбард можна практично все.

Які послуги надає ломбард?

Ломбарди – це фінансові установи з багатовіковою історією. Основна послуга ломбардів – це, безумовно, кредитування фізичних осіб під заставу великого переліку речей – від ювелірних виробів до різноманітної техніки, зауважив в коментарі сайту "24" директор з маркетингу мережі ломбардів "Благо" Віталій Соловйов. В той же час, клієнт може звернутися до ломбарду, щоб перевірити на справжність дорогоцінні метали чи оцінити свій виріб. Ці послуги є безкоштовними.

Крім того, наприклад безпосередньо у приміщенні ломбардів "Благо" клієнт може скористатися послугами партнерів мережі, оформивши беззаставну позику чи придбавши комісійні речі.

Що треба, щоб закласти річ у ломбард?

Процедура оформлення кредиту є максимально простою та швидкою – до 15 хвилин. Щоб отримати потрібну суму готівкою, достатньо пред’явити лише паспорт, індивідуальний податковий номер і власне предмет застави, пояснює Соловйов. Після оцінки застави спеціаліст відділення запропонує найбільш оптимальний тарифний план, виходячи з потреб і побажань клієнта.

На який термін можна закласти річ?

У більшості випадків кредити видаються строком на 30 днів, однак у клієнта є можливість неодноразово пролонгувати договір. Умови кредитування при цьому не змінюються.

Загалом середня відсоткова ставка за кредитами складає 0,5-0,7% на день – в залежності від статусу клієнта за програмою лояльності.

Як можна потім викупити річ?

Викупити заставну річ, за словами директора з маркетингу мережі ломбардів "Благо", можна у будь-який день дії кредитного договору, сплативши у повному обсязі тіло кредиту та відсотки, що нараховані за фактичний період користування кредитом. При собі потрібно мати паспорт та оригінал договору. У разі закінчення строку кредиту клієнт має змогу викупити заставну річ ще протягом сімох днів.

Що таке кредит під заставу?

Кредит під заставу – це оптимальне рішення в ситуаціях, коли терміново потрібні кошти. У якості застави можна залишити річ, без якої легко можна певний час обійтися (наприклад, велосипед, будівельні інструменти чи щось із прикрас). Окрім того, часто мережі пропонують клієнтам спеціальні акції, що дозволяють додатково економити на кредитах, коментує Соловйов.

Чи багато людей зараз звертаються у ломбард?

За словами експерта, через погіршення економічної ситуації в країні близько третини населення час від часу відчувають необхідність позичити кошти – у друзів чи родичів, у банківських чи інших фінансових установах. В той же час, не більше 10% цих людей звертаються саме до ломбардів. За останніми даними Нацкомфінпослуг, обсяги ринку заставного кредитування в Україні в першому півріччі поточного року склали 7,8 млрд гривень, при цьому клієнти уклали 5,79 мільйона кредитних угод.

Які ще послуги надає ломбард?

Ломбарди фактично здійснюють кредитування під заставу майна, проте, на відміну від банків, майно не залишається у кредитоодержувача, розповів в коментарі сайту "24" юрист компанії "Центр Конфліктології і Права" Валентин Рижак. Заставне майно зберігається в ломбарді з можливістю його реалізації, якщо кредит не повертається.

Окрім основних послуг з кредитування, коментує Рижак, у ломбардах також оцінюють заставлене майно відповідно до чинного законодавства або умов договору, надають посередницькі послуги зі страхування предмета застави на підставі агентського договору зі страховою компанією, реалізовують заставлене майно відповідно до чинного законодавства або умов договору.

На підставі яких законодавчих актів функціонують ломбарди?

Це два основних нормативно-правові акти, наголошує юрист компанії "Центр конфліктології і права".

Перший – Закон України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг". Другий – Положення про надання фінансових послуг ломбардами.

Варто звернути увагу на Закон України "Про захист прав споживачів", адже як і будь-яка установа, яка надає послуги, ломбарди повинні дотримуватись правил встановлених в ньому, зауважує Рижак. Також корисним може стати Закон України "Про заставу" та Цивільний Кодекс України.

Який капітал повинен бути, щоб працювати на ринку?

Ломбарди повинні мати власний капітал в розмірі не менше, ніж 20 0000 гривень (відповідно до п. 2.1.11, положення про порядок надання фінансових послуг ломбардами).

Як пересвідчитися, що ломбард працює законно?

Кожен ломбард вноситься до Державного реєстру фінансових установ. В ломбарді має бути куток споживача, в якому можна ознайомитись з копією виписки або витягу суб’єкта господарювання з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб – підприємців, відзначає Рижак.

В цьому документі, додає експерт, ви знайдете код ЄДРПОУ, за яким здійснивши пошук у Державному реєстрі фінансових установ зможете дізнатись чи дійсно такий ломбард існує. В разі відмови співробітників надати вам доступ до кутка споживача або за відсутності там необхідних документів, або ж відсутності в реєстрі відомостей про такий ломбард ви скоріше за все маєте справу із "недобросовісними" ломбардами.

Читайте також: Як українцям заробляти на власних вкладах: корисні поради від експертів