На початку минулого століття полководці зрозуміли: доки в кожного офіцера не буде бінокля чи далекоміра, на полі бою нічого робити. Те ж стосується і флоту. У 1916 році цар Микола ІІ дає розпорядження звести в містечку Ізюм окремий завод оптико-механічних приладів.

Читайте також: Миколаївський суднобудівний завод готував для Радянського Союзу кращі авіаносці

Минуло вже понад 100 років, і за цей час не змінилося тільки одне – спосіб плавлення скла.

Аби перетворити пісок на скло, потрібно розігріти піч до 1800 градусів. А далі – акуратно відлити розжарене скло у блоки. На перший погляд, усе просто, але й тут є нюанси. Під час процедури важливо уникнути димки, не допустити утворення бульбашок та проникнення дрібних частинок каміння.

Процес виготовлення оптичного скла
Процес виготовлення оптичного скла

Перший етап завершено. Далі застиглу брилу скла ідеально розрізають та зашліфовують, адже незабаром вони опиняться в системах керування вогнем на українських "Булатах", "Оплотах", та "Дозорах-Б".

Співпрацюють і з конструкторським бюро "Луч", які випускають протитанкові ракетні комплекси "Стугна-Пе" та "Корсар". Для останніх в Ізюмі виготовляють прилади наведення ракет дальністю 2,5 кілометри. Комплекс називають унікальним, адже при вазі 4 кг, він видає похибку лише на 25 сантиметрів. До того ж, канали лазерного наведення є малопомітними для ворожих комплексів перехоплення або зовсім ними не визначаються.



Виготовити такі пристрої – це ще не фінальна стадія. Аби вберегти військових від неприємних сюрпризів, їх потрібно ретельно протестувати. Для цього на заводі є спеціальний центр, де прилади випробовують на стійкість до вібрації та ударів, впливу спеки та холоду.

Читайте також: Київський мотозавод – легендарне підприємство, яке перевершило рекорд Harley-Davidson

Є так звані "камери дощу". Вони дозволяють виявити стійкість приладу до запотівання і перевірити його на герметичність, або камери, у яких відтворюють умови пилової бурі.

Останнім часом в Ізюмі працюють над розробкою прицілів для стрілецької зброї. На кінець 2017 року заплановано випробування коліматорного прицілу для великокаліберних кулеметів.