Поки законопроект у парламенті - на столичних ринках бояться, що контролери таким чином змусять їх ділитися частиною і без того невеликого прибутку.

“Якщо будуть перевіряти на якість, то ми не боїмося. Але якщо за це треба буде платити гроші, то це лишні витрати. В нас їх немає, бо ми і так тягнемось, так що нам господарство також невигідно тримати”, - сказала продавець молочних виробів Олена Щербата.

У Держспоживінспекції будь-який додатковий тиск на підприємців виключать. Переконують, з діючим законодавством, вони не можуть на 100 відсотків гарантувати безпеку продукції. А обов’язку попереджати виробників про планову перевірку раз на рік немає у жодній країні світу.

“Звичайно, він на ці 10 днів припинить реалізацію невідповідних продуктів і успішно пройде перевірку. Після цього протягом року цей суб'єкт без докорів сумління зможе і далі реалізовувати товар, який негативно впливатиме на наших українських споживачів”, - каже заступник начальника управління ринкового нагляду Держспоживінспекції Микола Дмитрієв.

Згідно з висновками експертів, щонайменше 10 відсотків товарів, що продаються в Україні, неналежної якості. Однак, придбавши фальсифікат, вітчизняний споживач пізніше фактично не може захистити свої права, адже лабораторії відмовляють українцям у експертизі товару.

“Той тип експертизи, який хоче отримати споживач, ми його називаємо арбітражний - це не зовсім правильно, але це той тип, який потрібний для того, щоб потім виставити претензії. Ця експертиза набагато складніша, ніж сертифікація, тому що знайти причину і визначити цю причину буває дуже складно. Це набагато дорожче. По-друге, за цей протокол відповідальність набагато більша, там в суді потрібно буде виступати”, - розповів президент Науково-дослідного центру незалежних споживчих експертиз "Тест" Валентин Безрукий.

Урядовий законопроект передбачає у разі скарг споживачів на виробника дозволити його позапланову перевірку без згоди центрального органу влади. Чиновники кажуть, це значно пришвидшить реакцію на звернення споживачів. Однак експерти переконують, виробник здебільшого відповідальності не нестиме - на реальну експертизу товару, а не лише перевірку документів, у державних контролерів грошей, зазвичай, немає.