Це могла бути цілеспрямована провокація, а міг бути підрив на міні, встановленій у прифронтовій смузі. Про це сайту "24" повідомив голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

Експерт нагадав, що в так званих республіках дуже негативно сприймають міжнародну місію. Як зауважує Володимир Фесенко, не варто забувати про акції протесту проти ОБСЄ, які проходили на окупованій території. Тобто в ОРДЛО ненависть до місії культивували вже давно.

Тому однією з основних версій є цілеспрямована свідома провокація, щоб нагнітати напругу. А могли бути, як зазначає Фесенко, і агресивні дії з боку неконтрольованої частини бойовиків.

З іншого боку, політолог не виключає, що підрив міг бути несвідомим. Адже трагедія сталася у прифронтовій зоні.

Це міг бути підрив на міні, яку встановили у прифронтовій смузі, як часто це роблять обидві сторони конфлікту. Хоча звучить цинічно, але реалістично, враховуючи обставини, що щось подібне могло статися. Фронт є фронт. Вже раніше були й попереджувальні постріли й обстріли представників ОБСЄ. Інцидент потребує посилення заходів безпеки. Це додатковий фактор для того, щоб активізувати роботу з розмінування прифронтової території,
– вважає експерт.

На переконання Володимира Фесенка, місія ОБСЄ не згорне свою присутність на Донбасі, хоча такий ризик завжди існував. Заміни місії ОБСЄ, наголошує він, у зоні АТО немає. Всі сторони розуміють, що її діяльність треба продовжити, але одночасно посилити заходи безпеки. На думку екперта, ідея поліцейської озброєної місії ОБСЄ має сенс, і її вже майже два роки просуває Україна. Але російська сторона погоджується на місію з легким озброєнням і тільки на лінії розмежування.

"Можливо, інцидент з підривом авто прискорить реалізацію цієї ідеї. Але в цьому випадку стався підрив, і озброєння ніяк би не допомогло. Сама по собі ситуація не обов'язково приведе до обговорення питання про створення такої поліцейської місії. Україна наполягає на тому, щоб місія була широкою і з трьома різними функціями. Не тільки контроль над лінією розмежування, але і над кордоном, і над проведенням виборчого процесу в ОРДЛО. Протилежна сторона цього не приймає", – зауважує Володимир Фесенко.

Хоча, вважає політолог, ідея щодо активізації роботи над демілітаризацією нейтральної смуги і прифронтової території буде обговорюватися. Але для цього необхідно розширити і склад місії ОБСЄ, і її функції, в тому числі, забезпечити озброєнням.

Нагадаємо, зранку 23 квітня під час здійснення патрулювання на окупованій частині Луганщини машина СММ ОБСЄ підірвалася, внаслідок чого загинув один спостерігач місії. Крім того, контузії зазнала ще одна громадянка Німеччини, яку госпіталізували.

В ОБСЄ одразу відреагували на цей інцидент. Також в українському МЗС заявили, що підрив автомобіля – це спроба Росії залякати Спеціальну моніторингову місію.

Натомість у російському зовнішньополітичному відомстві виступили з дивною заявою про те, підрив автомобіля – це "цинічна провокація", а також заявили про необхідність переговорів між Києвом, Донецьком та Луганськом.