Й насправді: щойно залишкам сирійських та російських військ, які попали в оточення під Алеппо, вдалося щасливо вибратись звідтеля, як перемир‘я стало непотрібним. По всій країні солдати Башара Ассада за активної допомоги активно нападають... ні, не на ІДІЛ, а на повстанців із Вільної Сирійської армії, а водночас – і на неозброєних цивільних осіб.

Який ще там "вивід російських військ"? На сирійські міста та села сиплються касетні бомби та ракети, від вибухів тремтять околиці Дамаска та Алеппо, навіть у більш-менш спокійній до цієї пори Латакії стало вельми незатишно: сирійські повстанці намагаються завдавати ударів у відповідь, намагаючись намацати підходи до російської авіабази. Це все схоже на що завгодно, лише не на перемир‘я.

Через війну, яка спалахнула з новою силою, женевські мирні перемовини можуть будь-якої секунди виявитись проваленими. Сирійська опозиція попередила: якщо Ассад та Кремль і надалі будуть розцінювати цей процес в якості ширми для своїх атак – то вона не бачить у ньому жодного сенсу. У відповідь, керівник сирійської урядової делегації Башар Джаафарі одразу звинуватив опозиціонерів у бажанні відмовитись від перемир‘я.

Припинення вогню, у першу чергу, практично більше не діє в районі Алеппо, звідки, використавши лютневою тишою, було евакуйовано розгромлені повстанцями урядові війська. Щойно вони вийшли, а їх місце зайняли свіжі підрозділи – тиша перестала бути потрібною. З початку березня, за два місяці, опозиція зафіксувала більш ніж 2000 порушень режима перемир‘я. Минулого понеділка, в якості відповіді, ВСА почала власні бойові дії в провінції Латакія. На відео, яких було розповсюджено в Інтернеті, можна спостерігати, як бійці ВСА стріляють ракетами по позиціях урядових військ в регіоні Джабал аль-Акрад, неподалік від адміністративного кордону з провінцією Ідліб.

Групи повстанців, які беруть участь в цих боях, частково представлені також і на перемовинах у Женеві, що робить ситуацію ще більш напруженою. Свого внеску до хаосу робить також ісламістський "Фронт Нусра", проти якого так само, як і проти ІДІЛ, бойові дії начебто дозволені, але ніхто не зібрався їх проводити: як сирійсько-російським військам, так і повстанцям набагато цікавіше було весь цей час битися один проти одного. Скориставшись цим, ісламісти на даний час намагаються розширити географію захоплених ними регіонів країни.

На кордоні з Туреччиною також неспокійно – в цьому районі, де до цього часу можна було спостерігати постійну активність ІДІЛ, було відзначено цілу череду нападів – незрозумілим чином, майже виключно на сирійських турків, які там живуть. Курдські бойовики стверджують, що вони не мають до цього жодного відношення, а ІДІЛ радо бере на себе відповідальність бодай за жбурляння камінням або погану погоду – а чи насправді саме ісламісти проводили ту чи іншу атаку, певно сказати не може ніхто. Навіть поселення, які знаходяться на турецькій території, не уникли обстрілів: так, у прикордонне містечке Кіліс поцілили три ракети. Одна з них вбила вівчаря-сирійця та поранила 14-річного підлітка.

В провінції Хама повстанці, у свою чергу, витіснили урядові війська з двох селищ, після чого там з‘явилися гелікоптери – чи то сирійські, а чи то російські – і закидали ці населені пункти касетними бомбами. Опозиція звинуватила супротивника в використанні недозволеної зброї, того ж часу виправдовуючу власну атаку: "В нас є право наносити удари у відповідь та захищатися, якщо на нас нападають" - заявив представник опозиційної делегації в Женеві Мохаммед аль-Аббуд. За його словами, "ВСА не має наміру мовчки "ковтати" атаки і буде й далі захищати цивільне населення".

Щоправда, на даний момент все знову дещо стихло: як повідомляють інформаційні агенції, тиша знов, як і в лютому, наступила після того, як представники США та Росії зателефонували одні одним та домовились про введення "режима тиші". Втім, не для всієї Сирії, а лише для провінцій Латакія та Алеппо, а також для передмість Дамаска – відповідно, Кремль від імені Ассада пообіцяв не нападати на повстанців в Алеппо (питання про те, хто керує урядовою армією Сирії, вочевидь, у цьому контексті відпадає автоматично), а Білий дім (теж – питання командування), у свою чергу, від імені повстанців пообіцяв не намагатися прорватись до авіабази Хмеймім, де розташовані російські літаки та гелікоптери.

На момент, коли було написано цього матеріала, тиша, схоже, й насправді дотримується – принаймні, в Алеппо. Спостерігачі повідомлюють про невеликі сутички: було відмічено напади на медичний пункт, ринок та мечеть, внаслідок яких загинули троє цивільних осіб, проте, більш великих сутичок не було. Але ж саме це місто, якого контролюють повстанці, залишалося в останні дні найгарячішою точкою Сирії: в останній тиждень квітня російські літаки розбомбили тут шпиталь – загинули 30 осіб, серед яких – лікарі та пацієнти лікарні. Генеральний секретар ООН Пан Гі Мун минулого четверга назвав цю атаку "порушенням міжнародних домовленостей та інтернаціонального гуманітарного законодавства". У такому ж сенсі висловився й міністр закордонних справ ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр, який підкреслив, що головна провина лежить на уряді Дамаску.

Сирійська влада повинна вирішити: чи бажає вона серйозно брати участь в перемовинах або ж бомбити власну країну в пил та порох.

Проте, якщо в Алеппо й наступила тиша, то в інших сирійських регіонах до неї ще далеко. Так, лише за офіційними російськими даними, сирійська армія готується до нападу на фортецю ІДІЛ, місто Ракка, яке знаходиться на сході країни. Окрім того, атака планується проти міста Дейр аль-Сор, який теж перебуває під контролем ісламістів. Російські літаки мають підтримати цей наступ з повітря – щоправда, багато військових фахівців висловлюють сумніви у тому, що обидві ці операції взагалі будуть проведені: у лютому Кремль також обіцяв бойові дії проти ІДІЛ, але якось до того не дійшло. Натомість під атакою опинилось Алеппо, де ніяких ісламістів нема, проте є повстанці з ВСА.

Водночас російська сторона виступила з різкою критикою рішення США про те, що в Сирію буде доправлено американських військових: як відомо, Пентагон заявив про те, що туди прибудуть до 250 солдатів "для підтримки місцевих груп у боротьбі проти ІДІЛ". За даними преси, 150 з них вже знаходяться на північному сході країни. А вже у якій саме боротьбі вони нададуть підтримки повстанцям – це вже інше питання. Зрештою, не лише росіяни вміють грати у гру під назвою "Нас там немає".

Читайте також: Літаки розбомбили табір для біженців у Сирії: багато жертв