Більшість великих агрохолдингів – у власновсті закордонних інвесторів

“Ви чітко знаєте, що по кодексу, згідно з законодавством, обіг сільськогосподарської землі, купівлі-продажу може функціонувати тільки після прийняття закону про земельний кадастр, який прийнятий, і закону про ринок землі”, – заявив міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк.

Найболючіша тема у протистоянні прихильників та противників скасування мораторію – можливість продажу землі іноземцям. Адже відомо, що більшість великих агрохолдингів належать закордонним інвесторам.

“Мені здається, вони найбільше заінтересовані в такому хаосі. Чому? Їм вигідно, щоб негайно дали ринок землі й офіційно прикупити землю. І земля - це найкращий капітал. А родючі землі ще й другу мають таку місію. У світі - ви знаєте, багато людей голодуючих. І хто буде володіти родючими землями, той буде володіти світом”,
– вважає експерт із земельних відносин Олександер Ковалів.

Бізнесу і закон, і беззаконня - не указ

За експертними оцінками, вже 12 мільйонів гектарів землі з допомогою тіньових схем в Україні присвоїли. Тому без врегулювання правового поля цивілізованого розвитку ринку не буде.

“Коли агрохолдинг буде більш ощадливо ставитись до цієї землі? Напевно, тоді, коли земля буде у його власності. Але я розумію, що є побоювання – який жах, українську землю схопить іноземний суб’єкт. Ну, мабуть, тим, хто цим надто переймається, хотілось би, щоб скупили вітчизняні олігархи”, – каже науковий радник Міжнародного правового центру Анатолій Мірошниченко.

У жодній з країн немає таких жорстких обмежень на ринку землі – розповідає Анатолій Мірошниченко. Навіть у комуністичному Китаї де-факто площі продають. В Україні ж максимум, що може зробити власник паю – здати в оренду. При цьому ставки не дають надії на адекватний заробіток – за оренду просять в середньому 1,5 – 3%.

“Порівняйте зі ставками по депозитах. І от оцю різницю досить неважко обчислити. Це те, що виймається з кишень оцього селянина, про якого всі “піклуються”. Господарювати не можеш, продати не можеш – здавай в оренду за безцінь. Поставте себе на місце виробника. Під що йому брати кредит? Під заставу землі, якої в нього немає?”
– говорить науковий радник Міжнародного правового центру Анатолій Мірошниченко.

Ринок зможуть повноцінно запустити, за найоптимістичнішими прогнозами, не раніше як за 2-3 роки. Адже зараз у народних обранців є справи важливіші – утриматися на своїх депутатських стільцях. Далі – перегони президентські. А тому сподіватися на швидке вирішення земельної колізії не доводиться.