Хоча син вчителів з Сумщини розпочав свою кар’єру ще задовго до цього. Спочатку був до КПРС у 1977 році, і лише у 1993 року його покликали очолити Нацбанк. На цій посаді йому вдається протриматись шість років і стати одним з найавторитетніших фінансистів світу. Введення в обіг гривні, створення держскарбниці, будівництво Банкнотно-монетного двору, Україну не зачепив дефолт 1998 року у Росії. За версією журналу Global Finance Віктор Ющенко 1997 року - в шістці найкращих банкірів світу.

Читайте також: 1996 – рік запровадження повноцінної власної валюти

Такі успіхи не залишилися поза увагою. 22 грудня 1999 року йому довіряють очолити Кабмін, після чого українська економіка показує зростання.

Та настає 9 березня 2001 року – кульмінація акції "Україна без Кучми", яку називають прелюдією до Помаранчевої революції. Тоді ще Ющенко поруч з Президентом Кучмою. Та вже в травні і він потрапляє в немилість до голови держави.

Читайте також: Леонід Кучма: Багатовекторний патріарх

Сам Ющенко йде в опозицію. На парламентських виборах 31 березня 2002 політсила набирає майже 24% голосів. Такий шанс можливість стати єдиним кандидатом від демократичних сил на президентських виборах 2004 року.

Та банальна вечеря 5 вересня 2004 року могла вибити Віктор Ющенка з передвиборної гонки. Трапеза на дачі у тодішнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка ледь не коштувала життя. Медики знаходять у крові Віктора Андрійовича токсичну речовину – діоксин. Опозиція переконана – Ющенка хотіли убити. Справа про отруєння і після 10 років не розкрита.

10 листопада 2004 року. Перший тур – Віктор Ющенко набирає на піввідсотка голосів більше. 21 листопада – другий тур президентських виборів. Екзит-поли після 2 туру президентських виборів 2004 року Януковичу не залишали жодного шансу. Але ЦВК оголошує попередні результати виборів, де з тривідсотковим відривом лідирує саме регіонал.

На чекаючи офіційних результатів виборів посеред ночі Ющенко звертається до народу: "Я закликаю – прийти усіх на Майдан".

22 листопада на майдан Незалежності виходять сотні тисяч людей. До Києва їдуть зі всіх куточків України. Це перший день Помаранчевої революції. А наступного дня ЦВК оголосила офіційні результати виборів. Сотні тисяч обурених протестувальників не розходиться.

25 листопада помаранчева команда у Верховному Суді оскаржила результати виборів. 3 грудня Верховний Суд визнає результатів виборів недійсними. Засідання транслюють на провідних телеканалах та майдані Незалежності. ЦВК призначає повторний другий тур голосування на 26 грудня.

У третьому турі Віктор Ющенко набрав 51,99 відсотки голосів, Віктора Януковича підтримали 44,2 відсотки виборців.

Віктор Ющенко вніс зміни до процесу інавгурації. 23 січня він спершу склав присягу на Конституції України та Пересопницькому Євангеліє у стінах парламенту.

Читайте також: 9 фактів з життя Основного Закону, про які варто знати

У перші місяці своєї роботи президенту та уряду вдається підвищити зарплати, пенсії, стипендії. В 12 разів збільшують виплати по народженню дитини. Проводять реприватизацію.

Та 8 вересня Ющенко приймає рішення розпустити уряд. Це, по суті, був крах "помаранчевої команди".

Шанс на возз'єднання випав 2006 року. На парламентських виборах усе йшло до того, що БЮТ, "Наша Україна" та соціалісти утворять коаліцію. Не склалося. Тож уряд довіряють Віктору Януковичу.

Ця коаліція теж була недовговічною. 2007 рік – повторні парламентські вибори. 18 грудня 2007 року парламент погоджує кандидатуру Тимошенко на посаду прем'єр-міністра України. Зрештою друге пришестя Юлії Володимирівної лише підтвердило – Ющенко та Тимошенко приречені на війну.

Читайте також: Більшість українців хотіли бачити президентом Путіна у 2008-му, – Ющенко

Економічна криза, падіння гривні та економічний крах, газова війна з Москвою. Таким запам’ятаються останні роки президентства Ющенка.

Липень 2009 року. Ющенко вдруге вирішує балотуватися в президенти. 17 січня 2010 року українці обирали між вісімнадцятьма кандидатами в президенти. Гаранта конституції підтримали лише 5,5 відсотки виборців.

Та президентство Ющенка – це не лише кризи та неоднозначні суперечливі рішення. Так золотовалютні фонди зросли з 9 до 32 мільярдів доларів. Потім, щоправда впали до 26 мільярдів. Питання національної ідентичності було для Ющенка в пріоритеті. Він відбудовує гетьманську столицю Батурин. А про Великий голод дізнався весь світ.

Ющенко, по суті, перший Президент, який чітко наголошує на прозахідному векторі зовнішньої політики України. Він ініціює підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Україна вступає СОТ. Зрештою, саме під час президентства Віктора Ющенка Київ та Варшава отримують право на проведення Євро 2012.

Читайте також: 2012 – рік футбольного Євро, коли про Україну говорили усі

З часу, коли Віктор Ющенко став президентом, минуло 10 років. Україна пережила чергову революцію. Але на майдан цього разу Віктор Ющенко не виходив. Країна не змогла зберегти територіальну цілісність. Триває АТО. Хоча третій президент це називає зовсім по-іншому.

А головне – Віктор Ющенко не загадує – чи повернеться у велику політику.

Сайт "24" розпочав проект до Дня Незалежності. 25 років самостійного шляху, 25 років досягнень і звершень. Чим запам’ятався кожен рік? Згадайте з нами – як це було!