Про це сайту "24" в коментарі розповів політичний експерт Тарас Чорновіл.

На його думку, польське вище керівництво до кінця не розуміє, що тим самим вони розбурюють пристрасті в Україні і завдають серйозної шкоди україно-польським стосункам.

Це грає на руку Росії, і після демонтажу пам’ятника не виключені провокації з боку проросійських активістів. Тепер проросійські провокатори можуть зруйнувати польські пам’ятки в Україні. Або розпишуть свастикою меморіал Львівських орлят. Паралельно запустять в інформпростір, що це помста за Перемишль. Ситуація почне нагнітатися,
– говорить Чорновіл.

Як зауважує експерт, не виключено, що під час розмови Петра Порошенка з Анджеєм Дудою на тему демонтажу пам’ятника воїнам УПА польський президент не зовсім розумів свого колегу. В розумінні Дуди, зазначає Чорновіл, до України як держави це не має жодного відношення. Там є місцевий голова громади, є жителі села, які вважають, що УПА, проти них воювала. Мовляв, це просто внутрішня справа.

Читайте також: Україна і Польща: ще союзники чи вже просто сусіди?

Водночас, як наголошує політолог, поки що відносини між двома країнами не погіршились. Україна вимагає від Польщі відновлення цього пам’ятника. Польська сторона дала свої пояснення про готовність розглянути це питання, але з певними корективами. Зокрема, щоб це був пам’ятник скорботи за загиблими, а не звитяжства боротьби українців проти поляків.

Вихід буде знайдено, але він буде проблемним. Це робиться не центральною владою, а місцевим польським населенням. Фактично, нащадками тих поляків, які під час операції "Вісла" приїхали на вкрадені в українців землі і будинки. Вони ненавидять попередніх власників, тому що відчувають свою відповідальність,
– вважає Тарас Чорновіл.

Тому, за його словами, ця тема дуже жорстка. В тій частині Польщі розташована основна кількість українських пам’яток. І це протистояння, на жаль, роздумуватиметься.

Але, підкреслює Чорновіл, Польща на міжнародній арені робить все на користь України. Варшава одна з перших заявляє, що антиросійські санкції необхідно продовжити. Також польська сторона категорично виступила за надання Україні безвізового режиму.

Нагадаємо, "війна пам’ятників" продовжилася в польському селі Грушовичі біля Перемишля, де польські націоналісти за мовчазного потурання влади демонтували пам'ятник воякам УПА. На подію жорстко відреагувало українське МЗС. У відомстві назвали це, зокрема, відвертою провокацією у переддень вшанування 70-их роковин операції "Вісла". Також дипломати впевнені, що провокацію здійснили задля відвернення уваги від цієї сумнозвісної дати.

Петро Порошенко в телефонній розмові з президентом Польщі Анджеєм Дудою наголосив на неприйнятності спаплюження державних символів України та зазначив, що це вимагатиме реакції польського керівництва.