Таку думку після поїздки на Схід висловив соціальний психолог Олег Покальчук під час лекції в Українському католицькому університеті. Зараз експерт відклав написання книги про соціальну комунікацію як галюцинуючу спільноту і зайнявся військовими справами.

Далі найкраще з його лекції:

Про причини сепаратизму і реальність війни

На фронті ви відчуєте запах, який ніколи ні з чим не сплутаєте запах м’яса, біологічних відходів та пороху. У Голівуді показували, що війна красива, а насправді війна дуже брудна справа. Зміни, що відбуваються у психічному стані людей, які воюють, бойова втома, посттравматичний стресовий розлад (притупленість емоцій, депресія, тривожність, спогади, галюцинації, безсоння).

Військова комунікація націлена на дуже простий результат — знищити ворога. Наприклад, під час В’єтнамської війни, солдати створили "dead cards", яких залишали на тілах вбитих ворогів. При відносній ефективності деморалізації впливу на противника, такий чорний вид мистецтва дуже підіймав бойовий дух солдатів.

Які ж реальні причини виникнення такої поведінки у сепаратистів? Політики з сусідньої держави нав’язали їм своє бачення закону, пропаганди і медіа, їм сказали, що вони інакші, їх назвали "Новоросією".

Існує два підходи прямої комунікації, направленої по той бік фронту: агітація (державна політика) та пропаганда (маніпуляція та її завдання – треба дізнатись, чим людина насправді живе і видозмінити це). Ціль обох зміна політики.

Потрібно пам’ятати, що у вашого співрозмовника є запит на процес, а у вас повинен бути запит на кінцевий результат. Для досягнення прямої комунікації треба дотримуватись таких правил: не вживати слів, які викликають негатив у вашого співрозмовника; визначити якою психологічною мовою говорить людина, враховуючи стать, вік та соціальний статус; впізнати свій/чужий і лише потім діяти.

Як тільки журналіст починає грати за правилами противника, він програє комунікації.

Про різницю між українцями

Культурний базис нашого суспільства важливий для того, щоб зрозуміти в якій сфері цінностей є комунікативне поле. Для людей, які проживають на Сході України важлива приналежність до чогось і пишання цим. А для тих, хто мешкає на Заході індивідуалізм та егоцентризм. Щоб зрозуміти, яким чином працює комунікація, потрібно говорити про основні людські вартості, якими керується особистість.

Якими є люди, що нас оточують, воюють одні з одними, вмирають за створені цінності? Україна консервативна держава, яка говорить про ліберальні цінності та відкритість до змін, але не прагне їх здійснювати. Це відбувається тому, що заклики ліберального характеру знаходять мінімальні відгуки у суспільстві, а українці звикли вважати, що це є винятком із правил. Україна це прогресивне суспільство професійних наймитів.

Україну очікує майбутнє Європи, власне, депопуляція населення. Старіюча вікова група буде збільшуватися і продовжувати диктувати філософію буття і поведінки в українському суспільстві.

"Вата" та виживання

Психолог Лоренс Кольберг у 1960-х роках проводив дослідження серед американських пацифістів, які відмовлялись воювати у В’єтнамі. Через 20 років з’ясувалося, що 20% із них дійсно стояли на позиції морального осуду всяких війн, а 80% із них просто боялися за своє життя.

Те саме зараз відбувається з тими, кого ми називаємо "ватою". Вони налаштовані на абсолютно прості риси виживання і чим бідніше їм живеться, тим більше їх цікавить питання самозбереження, а не політики країни. Їхні переконання, на відміну від їхньої поведінки, майже неможливо змінити, а полемізувати з ними те саме, що дискутувати про існування Бога із віруючими за допомогою наукових переконань.

Іванна Павлюк