Війна на Донбасі

Чи продовживатимуть бойовики, підтримувані Росією, та Москва, яка за ними стоїть, подальшу ескалацію конфлікту на Сході, — я не знаю, але ясно, що Росія є спроможною підтримати зростання напруги, та вже надала сепаратистам багато зброї, систем ППО, навчальної допомоги та інших видів важкого озброєння. Росія також показала, що під прикриттям навчань може перекидати військову силу – вона робила те саме в Грузії.

Наразі ми бачимо певне погіршення виконання мінських угод, але воно є не повним. Як дипломат, я можу висловити певний стриманий оптимізм. Але, нажаль, нині у мене немає впевненості у тому, що ситуація не погіршуватиметься.

Ми і наші українські друзі знаємо про місця концентрації військ, озброєнь і тилових частин сепаратистів. Нещодавно три генерали НАТО зустрічалися з генеральним секретарем Альянсу, щоб викласти йому доволі вичерпну картину стану справ.

Членство України в Альянсі

Однозначно, що для України приєднатися до НАТО не є неможливим – рішення Бухарестського саміту в 2008 році цю можливість передбачало. Статут НАТО говорить про те, що будь-яка європейська демократія, яка відповідає стандартам НАТО, може вступити до цієї організації.

Так само зрозуміло, що Україна наразі не відповідає стандартам НАТО, і ніхто з українців цього не заперечить.

Українська влада теж це визнала. Ми вважаємо, що для самої України зараз набагато важливішим є проведення реформ, а не номінальний вступ в організацію. Потрібно зосередитися на зміні структур, на протидії корупції, на встановленні ефективного управління.

Також цілком зрозуміло, що Росія сьогодні намагається створити буферну зону, тиснучи на Вірменію, Грузію, Молдову.

Ми посилюємо нашу підтримку Україні не для того, щоб в майбутньому вона стала членом Альянсу, а тому, що віримо в її право стати незалежною і сильною демократією.

Мілітаризація Криму

Мілітаризація Криму може бути фактором дестабілізації становища в регіоні. Це предмет занепокоєння для нас, бо в Крим було завезено величезну кількість озброєння і на фоні відкритих заяв деяких російських політиків про можливе переміщення ядерних озброєнь з Росії до Криму, це виглядає загрозливо.

Також важливо розуміти, що чим ближча країна до Росії, тим більше в Москви заперечень щодо вступу цієї країни в НАТО. І це, як на мене, викликано тим, що членство незалежних країн, таких як Україна, в ЄС та НАТО дає їм змогу бути впевненішими у відносинах з Росією.

Але Росія використовує це все задля того, щоб нарощувати націоналізм всередині своєї країни, виховувати бункерну ментальність, що має внутрішню мотивацію і мало нас стосується.

Також Джеймс Аппатурай розповів про можливості ведення гібридної війни в країнах Балтії.

Більше — дивіться в інтерв'ю.

Жанна Безп'ятчук, журналіст радіо "Свободи".