Автори листа заявляють, що Україна в 2015 році побила 10-річний рекорд з експорту металобрухту за кордон, що призвело до гострого дефіциту цієї сировини на вітчизняних виробництвах.

"Починаючи з другого кварталу 2015 року на внутрішньому ринку металобрухту спостерігаємо постійний дефіцит цієї сировини (металобрухту, – 24). Основною причиною дефіциту став рекордно високий експорт за останні 10 років – 1,2 млн т (+ 20% до 2014 року). Ініціатива в частині повного відкриття експорту з червня 2015 року виявилась такою, що не базувалася на економічному аналізі та її наслідки виявилися шокуючими для вітчизняних підприємств", – сказано в листі.

Брак металобрухту українські підприємства замінюють іншими – дорожчими матеріалами, наприклад, чавуном, що робить продукцію вітчизняних металургів дорожчою. А це в сучасних умовах жорсткої конкуренції загрожує зупинкою підприємств. Металурги зазначають, що ситуацію ускладнює світова криза в галузі, бойові дії на сході України, внутрішньо економічна криза.

Як сказано в листі, в планах Міністерства економічного розвитку і торгівлі запланований обсяг експорту на рівні 1,1 млн тонн, що за словами авторів звернення до уряду продовжить негативні тенденції минулого року та не є адекватним балансом металобрухту, особливо з врахуванням нестачі брухту на вітчизняних підприємствах. Дефіцит металобрухту на українських підприємствах в 2016 році запланований на рівні 1,6 – 1,9 млн тонн.

"У такій ситуації прості арифметичні дії не дозволяють говорити про існування запасу. Вважаємо за доцільне розглянути можливість впровадження заходів щодо повного захисту вітчизняного виробника до моменту стабілізації обсягу залишків металобрухту на металургійних підприємствах на належному рівні", – сказано в листі.

"У результаті держава не тільки недоотримає валюту і надходження в бюджет, а й виявиться в складній соціальній кризі, пов'язаній із зупинкою містоутворюючих підприємств. Подібну глибоку кризу незалежна Україна вже долала в середині 90-х років", – резюмують автори.