На черговому судовому засіданні, яке відбулося наприкінці березня, розглядали лише другий том із 17-ти. Про звинувачення і перебіг розгляду справи проти Єфремова, – в матеріалі сайту "24".

"Цей дощ надовго"

Генпрокуратура висунула проти колишнього керівника фракції Партії регіонів Олександра Єфремова кілька звинувачень. Зокрема, його підозрюють в економічному злочині – в заволодінні майном державного підприємства "Луганськвугілля". Крім того, Єфремова вважають причетним до організації фальсифікації голосування за так звані "диктаторські закони" 16 січня 2014 року. А одне з головних обвинувачень, яке наразі розглядається в Старобільському суді – державна зрада, організація і підтримка так званої "ЛНР".

Причому розслідування проти Єфремова тривають два роки, і ситуація розвивається, як у дешевому детективі. Єфремова взяли під варту ще в 2015 році за підозрою в організації фальсифікації голосування в парламент. Печерський суд Києва тоді заарештував екс-нардепа з альтернативою у вигляді виплати застави у 3,6 млн грн. Заставу вніс екс-віце-прем'єр-міністр Борис Колесніков.

Загалом справа у зловживанні службовим становищем, якщо не розвалилася, то близька до цього. Довести склад злочину складно. Як кажуть експерти, письмово Єфремов нікому наказів голосувати не давав. Потрібні свідки. Та не кожен поспішає давати подібні свідчення. Крім того, слідство, схоже, не дуже то й шукало їх.

Звинувачення в економічному злочині – теж досить слабкі. В березні Апеляційний суд Києва, який, до речі, має неоднозначну репутацію, визнав необґрунтованою підозру екс-голові фракції Партії регіонів Олександру Єфремову у привласненні або розтраті майна. З іншого боку, як говорить експерт Дмитро Снєгирьов, дійсно довести цю справу складно. "Луганськвугілля" розташоване на окупованій території, отже, отримати якісь документи, які доводили б провину Єфремова, нереально.


Більшість справ проти Єфремова розвалюються. Набільше доказів є в причетності до "ЛНР"

Найбільш перспективною спостерігачі вважають справу по сприянню сепаратизму і державній зраді. Саме її розглядає Старобільський суд, і саме через ці підозри Єфремов перебуває під вартою. Хоча, якби не його спроба в серпні 2016 року виїхати за кордон, то він би був на волі. Нагадаємо, Єфремова співробітники ГПУ затримали в аеропорту "Бориспіль", після чого екс-регіонала таки повернули за ґрати.

Багато свідків, але показання непрямі

Розгляд справи про сепаратизм відбувається дуже повільно. Олександр Єфремов свою провину, звичайно, не визнає. Хоча в інтернет-мережі є відео-сюжети з його участю в антиукраїнських мітингах у Луганську. Зрозуміло, це ще доказ його організації так званої "ЛНР". Це непрямий, але все ж доказ. Слідство підозрює Єфремова у фінансуванні псевдореспубліки, тобто в посяганні на територіальну цілісність. При професійно зібраній доказовій базі ці статті передбачають довічне ув'язнення. На засіданні суду, що відбулося 28 березня, як повідомляє видання "Цензор", екс-нардеп заявив, що не міг 20 лютого 2014 року створювати терористичну організацію "ЛНР", як стверджує слідство.

Ваша честь, у вас і прокурора є всі відомості мого перебування в цей час. І 20-го, і 21-го, і 22-го лютого я був у Києві і брав участь в засіданні Верховної Ради. Погодьтеся, щоб одночасно виступати в парламенті і створювати "ЛНР", потрібно бути унікальною людиною. Я себе до таких не відношу!
– заявив Єфремов.

Читайте також: ФБР звинуватило Єфремова в виводі мільйонів доларів за кордон

Хоча не обов’язково бути присутнім у Луганську. Там могли бути його поплічники. Зокрема, тодішній глава Луганської облради Валерій Голенко, його заступник Євген Харін і права рука Єфремова – екс-депутат Луганської облради Арсен Клінчаєв, який втік до Росії.


Один із ключових свідків Клінчаєв безперешкодно виїхав до Росії

Одним із важливих свідків у справі про сепаратизм є колишній соратник Єфремова – екс-народний депутат Володимир Ландік. Влітку 2016 року саме він заявив, що безпосереднім організатором "ЛНР" був Єфремов.

За його словами, Єфремов віддав команду тодішньому голові Луганської облради Валерію Голенку організувати автобуси з молодими людьми з Росії для захоплення будівель. Їх, каже Ландік, привезли з Мілового і Красної Талівки. Володимир Ландік зазначив, що є відео, де все це зафіксовано.

Ми це все знімали. Звідки вони заходили, хто їм роздавав кийки у руки, як вони розганяли народ, били, заходили адміністрацію, а ввечері цими ж автобусами їхали до Росії,
– розповів Ландік.

Згодом Ландік заявив, що в будинку Єфремова була зустріч, на якій був присутній Сергій Глазьєв – радник президента РФ, один з ініціаторів гібридної війни з Україною.

"Це було вдома у Єфремова. Там також було найближче оточення Єфремова – Голенко, Пристюк (екс-глава Луганської ОДА), Едуард Лозовський (заступник голови Луганської ОДА, який пропонував розстрілювати Євромайдан – "24"). Обговорювалося питання входження військ РФ на територію України, відділення території Донбасу на користь РФ. Таких підприємців, як я, – нас ціла маса – виганяємо, вбиваємо, а їхній бізнес ділимо серед "ближнього кола". Як мені розповідали, я ж сам там не був присутній", – додав Ландік.

Слідство заявляє про 73 свідків. Одним з важливих вважається замкомбата батальйону "Торнадо" Микола Цукур. Він дав часткові свідчення, що в його присутності в лютому 2014 року Єфремов сказав, що вже привіз 70 тисяч російських паспортів, які вручать жителям Луганська і проведуть операцію, як у Криму. У своїх повторних свідченнях Генпрокуратурі він розповів не тільки про Єфремова, але ще про багатьох високопоставлених діячів Луганської області, причетних до організації та незаконного референдуму, сепаратистських мітингів і початку війни на Донбасі.

"Договорняки" з владою

Хоча розгляд справи проти Єфремова триває, у багатьох експертів перспектива того, що колишнього регіонала засудять на реальний термін, викликає скепсис. В нього сильний захист, і вже сьогодні адвокати апелюють до того, що відбувся підлог при зміні групи прокурорів. Один із захисників Єфремова вважає, що його клієнта хочуть засудити тільки через те, що він був публічною людиною, його знають в Україні, тому нинішня влада хоче зробити з нього "цапа-відбувайла" і попіаритися на цьому.

Однак, зважаючи на те, що тяганина з розслідуванням триває давно, є великі сумніви, що буде винесений реальний вирок. Головні свідки, які б могли підтвердити пряму участь Єфремова в організації "ЛНР", або втекли з України, або проти них зняли обвинувачення. Зокрема, Клінчаєв може знати більше, ніж Ландік або Цукур. Але він у Росії, де регулярно в росЗМІ поливає Україну брудом. Цікавий момент. Як зазначає Дмитро Снєгирьов, Клінчаєв абсолютно без проблем виїхав, що наштовхує на думку, що його могли випустити спеціально. Без ключового свідка справа може забуксувати.

Читайте також: Як живеться Єфремову у камері СІЗО: опубліковано фото

Ще проти одного з підозрюваних, який проходив у справі Єфремова, – екс-нардепа Володимира Медяника – зняті звинувачення. А генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Медяник зайняв проукраїнську позицію.

Свого часу Луценко заявляв, що екс-нардеп від регіоналів Медяник буде сидіти, і що є достатньо доказів, відеозаписів. Але через два місяці генпрокурор змінив свої погляди і заявив, що Медяник проукраїнськи налаштований. Хочу нагадати, що так званий "проукраїнський" Медяник оголосив про винагороду 1 мільйон гривень за голову українського пілота, який начебто був причетний до бомбоудару по Луганській ОДА,
– говорить Снєгирьов.


Юрій Луценко не знайшов доказів проти фігуранта у справі Єфремова Медяника

Як пишуть ЗМІ, існує версія про змову між Єфремовим і владою. Згідно з нею, справу навмисно затягують, щоб показати українцям боротьбу із сепаратистами. А потім її розвалять. Версія сумнівна. В першу чергу, тому що навряд чи Єфремов на таке б погодився. З іншого боку, такий "договорняк" йому могли запропонувати вже після того, як відкрили кримінальні провадження і взяли під варту. Зрештою, його можуть засудити на невеликий термін, після чого його адвокати подадуть апеляцію в Європейський суд з прав людини. Якщо у слідства не буде "залізобетонних" доказів і свідчень, то ЄСПЛ цілком може стати на бік Єфремова.

До речі, Микола Цукур дав свої свідчення проти Єфремова ще в 2014 році. Але справу й досі розслідують.

Крім того, як вважає Дмитро Снєгирьов, на користь подібного сценарію говорять деякі факти. Як говорить експерт, ще два місяці тому, розуміючи, що звинувачення проти Єфремова можуть бути спростовані захистом або не доведені, він направив заяву генпрокурору Юрію Луценку щодо скоєння екс-главою фракції Партії регіонів низки кримінальних злочинів. Зокрема, перевищення ним службових повноважень і доведення до самогубства людини, коли Єфремов очолював Луганську ОДА.

"Єфремов віддав наказ про силовий розгін мирного зібрання шахтарів, які вийшли з протестом на День незалежності в 1998 році в Луганську. Учасники вийшли в знак протесту проти політики Єфремова і невиплати зарплати. Проти них спецпідрозділ "Беркут" застосував силові методи і слізогінний газ. 14 грудня 1998 року біля будівлі облдержадміністрації Олександр Михалевич – робітник шахти імені Баракова – здійснив самопідпал і загинув", – зауважує експерт.

За словами Снєгирьова, є достатня доказова база в цій справі. Але жодної відповіді від ГПУ не було. Його навіть не запросили в якості свідка.

Як показує практика, гасло "Бандитам – тюрми" залишилося тільки словами. Це незважаючи на заяви Юрія Луценка, що Єфремова буде притягнуто до кримінальної відповідальності,
– вважає політолог.

Так само не було адекватної відповіді від СБУ і на інші заяви Снєгирьова щодо іншого організатора псевдореспубліки – заступника голови облради екс-регіонала Євгена Харіна. Він свого часу виступав з ідеєю створення на території Луганської області так званого територіального відділку "всєвєлікого войска Донского".

Це були прямі заклики до зміни територіального устрою і військової агресії з боку РФ. Як показала практика, саме донські козаки стали основою антиукраїнського заколоту на сході держави. СБУ відповіла, що в його діях немає кримінальної складової,
– зазначив Снєгирьов.

Вітм, дехто зі свідків обвинувачення переконаний, що Олександра Єфремова засудять. Але такий оптимізм поділяє мало хто. Поки немає реальних вироків по колишніх високопосадовцях, які своїми діями фактично сприяли анексії Криму і розв’язанню збройного конфлікту на Донбасі.

фремов – знакова особа, але не єдиний. Чому не висуваються звинувачення проти організаторів сепаратистського з’їзду в Харкові, який відбувся в лютому 2014 року? І тих, хто стояв за "ДНР"? Кримінальні провадження розслідуються повільно і дуже неефективно. Увагу українців постійно відволікають на внутрішньополітичні чвари, а в цей час справи тихенько закривають. І все частіше українці задумуються над тим, хто сьогодні перебуває при владі і чиї інтереси вони відстоюють.

Читайте також: Судний день Насірова: чого варто очікувати від української Феміди