Про це в ході круглого столу "Чи реальні економічні реформи України?" у Вашингтоні 20 квітня заявив російський економіст і політолог Андрій Ілларіонов. Повний текст його доповіді опублікувала "Деловая столица".

"Штучна девальвація гривні знецінила доларову оцінку активніої частини балансу значної частини комерційних банків при збереженні доларової величини їх пасивної частини. Дефіцит валютних коштів що виник в умовах триваючої економічної кризи, іноземної агресії, дефолту по державному боргу, відсутність у країни інвестиційного кредитного рейтингу і, отже, відсутність зовнішнього комерційного фінансування прирекли значну частину українських банків на істотне погіршення їх балансів", – зазначає Ілларіонов.

За його словами, на додаток до валютного катаклізму керівництво НБУ істотно посилило положення банківського сектора, різко підвищивши резервні вимоги до банків – з 5,8% в 2014 р. до 11,7% в 2015 р., а також до розмірів мінімального капіталу – до 10 млн євро, що є вдвічі вищим, ніж, наприклад, в Євросоюзі. В результаті питома вага "поганих боргів" (non-performing loans, NPL) у загальному обсязі активів підскочила з 12,9% в 2013 р. до 30,4% в 2016 р.

"Нарешті, воістину смертельний удар українській банківській системі було завдано керівництвом НБУ в рамках здійснення програми т. з. "Розчищення банківського сектора". За період дії "програми" припинили роботу 76 комерційних банків, втратили роботу 35 тис. банківських працівників. У закритих банках у вкладників знаходилося депозитів на суму в 163 млрд грн (приблизно $6,5 млрд), в тому числі: 111 млрд грн – у фізичних осіб і 52 млрд грн – у бізнесу", – зазначив економіст.

Він також підкреслив, що "банкопад" істотно зменшив показники щільності банківської системи України, які виявилися істотно нижче аналогічних показників, характерних для більшості країн з перехідною економікою, і тим більш розвинених країн.

"Щільність банківських відділень в Україні в 2015 р була рекордно низькою – нижче, ніж в будь-якій іншій країні світу, включаючи в тому числі самі слаборозвинені. Продовження кампанії по т. з. "Очищенню банківської системи", що проводиться керівництвом НБУ, ще більш знизило цей показник в 2016 р, фактично блокуючи відновлення швидкого і стійкого економічного зростання в Україні", – додав Ілларіонов.

Економіст також зазначив і селективний підхід НБУ до знищення банків. "Так, наприклад, невеликий банк "Авангард" за півтора року зумів наростити свої чисті активи до півтора мільярдів грн., Їх зростання склало майже 70%, що є безпрецедентним показником для банківської системи України, що знаходиться в кризі. Цікавий збіг – банк "Авангард" знаходиться у власності групи "Інвестиційний Капітал Україна" (ІКО), пост голови ради директорів якої до свого призначення главою НБУ займала Валерія Гонтарева. Крім того, 22,7% банку "Авангард" належить громадянці РФ Г.Улюкаевій, що є дружиною Ю.Соловьева, заступника голови правління російського державного банку ВТБ, другого за обсягом капіталу в Російській Федерації", – підкреслив Ілларіонов.

Він також нагадав, що якщо НБУ при Степані Кубіві за три місяці виявив активи, що належали Віктору Януковичу, на суму більш ніж в $1 млрд і наклав на них арешт, то за 32 місяці, протягом яких главою НБУ є Гонтарева, Нацбанк не заморозив активів ні на одну гривню.

Також Ілларіонов підкреслив і збільшення питомої ваги вітчизняних банків при Гонтаревій з 12% до 40%.

В цілому ж "банкопаду" привів до втрати довіри до банківської системи, що призвело до зменшення депозитів, а значить – ресурсів для економічного розвитку.

"Яскравою ілюстрацією катастрофічної втрати будь-якої довіри до національної банківської системи стали результати електронного декларування українських політиків і державних чиновників, які, тільки офіційно, визнали зберігання у себе готівки на суму не менше $ 2 млрд", – зазначив Ілларіонов.