Це роблять попри те, що можливості місії і так звели до нуля. Під цілодобовим наглядом наразі менше, ніж 1% від усієї протяжності кордону між Україною та Росією.
Читайте також Скандальне рішення Кремля: США закликали Росію не блокувати місію ОБСЄ
За словами представника Донецької області у Тристоронній контактній групі Сергія Гармаша, російська влада обмежила можливості пересування.
Забороняли користуватися біноклями, відеотехнікою, фототехнікою. Тобто вони повинні були на слух визначати кількість поїздів або вагонів, які пересувалися через кордон.
Навіть попри такі обмеження, представники місії регулярно фіксували порушення. Так, наприклад, у 2014 році вони на власні очі бачили, як Росія перекидає своїх військових на окуповану територію Донбасу. А ще – фіксували перевезення понад сотні так званих "гуманітарних конвоїв" Кремля.
Ми констатували, що обстріли відбуваються не тільки ввечері, але й вранці. Якась система відсутня. У будь-який момент ти можеш стати жертвою ситуації.
Шантаж Кремля
Тепер ані побачити, ані почути, а відтак і зафіксувати порушення, представники місії ОБСЄ не зможуть. А це, на думку фахівців, черговий шантаж з боку Кремля.
"Вони бачать, що українська сторона останній рік почала використовувати принциповішу і жорсткішу позицію в переговорному процесі і тому вони хочуть шантажувати", – вважає політолог Володимир Фесенко.
Чому Росія прибирає спостерігачів ОБСЄ з Донбасу: дивіться сюжет
Як відзначив політолог Олег Саакян, Росія намагається показати, що можна не тільки не виконувати "мінськ", але і фактично його демонтовувати. Так вона тисне на Україну, щоб вона виконувала мінські домовленості в російській інтерпретації.
Росії це потрібно було для того, щоб замаскувати різницю між реальною кількістю людей, які з території України вивезли на територію Росії для голосування і тим, скільки вони заявляють.
Тож представники української підгрупи в ТКГ вже готуються висунути це питання під час наступної зустрічі з представниками Кремля.
"Ми повинні використовувати інші міжнародні майданчики, показуючи нашим партнерам істинне обличчя Росії", – відзначив Гармаш.
Варто прочитати Росія може відмовитись розміщувати українських прикордонників на своїх КПП
Тож 30 вересня місія ОБСЄ має намір вивезти своє обладнання з російської території. Водночас у Міністерстві закордонних справ наголошують, що продовжуватимуть роботу разом з країнами-партнерами, щоб змусити Росію виконувати взяті на себе зобов'язання.
Та як показує практика, Кремль намагається будь-яким способом приховати усі свої порушення. Тож з 1 жовтня постачання на окуповані території зброї, боєприпасів та своїх найманців буде остаточно безперешкодним.